Państwo Hitlera

Okładka książki Państwo Hitlera Aly Götz
Okładka książki Państwo Hitlera
Aly Götz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna historia
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Finna
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8389929325
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
264
230

Na półkach:

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I właśnie o tym jest ta książka.
Wielki kryzys, gigantyczne bezrobocie, ogólnie głód i nędza - jak się wtedy czuje człowiek? - no jak śmieć. W tym poczuciu beznadziei pojawia się "geniusz" z remedium, i to działa. Z dziada stajesz się Übermenschem, panem świata, grabisz bezkarnie, kasa płynie szeroką rzeką (temu akurat niewielu potrafi się oprzeć),inni pracują na ciebie, wszak niewolnictwo jest od zarania dziejów nierozłączne z historią ludzkości - każda religia, każda polityka gospodarcza potrafiła gładko wytłumaczyć zasadność wykorzystywania tego rodzaju wyzysku na przestrzeni dziejów. A zatem, nic nowego, najbardziej atawistyczne i populistyczne mechanizmy tu zadziałały. Ideologia faszystowska, nazistowska ze swoimi wiecami i sztandarami to jedynie "ładne" opakowanie dla czysto ekonomicznych powodów do zawojowania całego świata. Mimo nieco nużących szczegółów, wysoko oceniam tę książkę za nazywanie rzeczy po imieniu.

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I właśnie o tym jest ta książka.
Wielki kryzys, gigantyczne bezrobocie, ogólnie głód i nędza - jak się wtedy czuje człowiek? - no jak śmieć. W tym poczuciu beznadziei pojawia się "geniusz" z remedium, i to działa. Z dziada stajesz się Übermenschem, panem świata, grabisz bezkarnie, kasa płynie szeroką rzeką (temu akurat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
677
205

Na półkach: , ,

Bardzo "sucho" napisana książka, w zasadzie w całości poświęcona gospodarczym aspektom prowadzenia wojny i wzbogacania się na Żydach i podbitych narodów przez III Rzeszę. Bardziej dla pasjonatów tematu.

Bardzo "sucho" napisana książka, w zasadzie w całości poświęcona gospodarczym aspektom prowadzenia wojny i wzbogacania się na Żydach i podbitych narodów przez III Rzeszę. Bardziej dla pasjonatów tematu.

Pokaż mimo to

avatar
208
206

Na półkach: , , ,

Wielu ludzi zastanawia się jak to możliwe, że Niemcy dali się zauroczyć zbrodniczej ideologii reprezentowanej przez III Rzeszę. Rozmaite "gadające głowy" przerzucają się wzniosłymi przemyśleniami na ten temat. Tymczasem prawda wydaje się prozaiczna - jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. O tym właśnie jest ta książka. Stanowi ona ekonomiczne spojrzenie na państwo niemieckie pod rządami NSDAP. Rozebranie na czynniki pierwsze narodowego socjalizmu panującego wówczas u naszych zachodnich sąsiadów pokazuje, że system ten opiera się przede wszystkim na funkcjonującej pod wieloma postaciami grabieży. Warto pamiętać o tym również dzisiaj, gdy popularność zyskują demagodzy obiecujący cuda na kiju.

Wielu ludzi zastanawia się jak to możliwe, że Niemcy dali się zauroczyć zbrodniczej ideologii reprezentowanej przez III Rzeszę. Rozmaite "gadające głowy" przerzucają się wzniosłymi przemyśleniami na ten temat. Tymczasem prawda wydaje się prozaiczna - jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. O tym właśnie jest ta książka. Stanowi ona ekonomiczne spojrzenie na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
399
9

Na półkach: , , ,

Jeśli ktoś się zastanawiał skąd Niemcy mieli pieniądze na prowadzenie tak długiej i kosztownej wojny to "Państwo Hitlera" autorstwa Gotza Aly jest odpowiedzią. Książka dobra, jednak zdecydowanie dla bardziej obeznanych z historią III Rzeszy czytelników. Jest to lektura traktująca o ekonomiczno-finansowych aspektach funkcjonowania III Rzeszy. Lektura skłania do przemyśleń na temat tego czy prześladowania Żydów naprawdę były kwestią ideologii rasowej czy może kryło się w tym wszystkim drugie dno. Czyta się ciężko, ale warto.

Jeśli ktoś się zastanawiał skąd Niemcy mieli pieniądze na prowadzenie tak długiej i kosztownej wojny to "Państwo Hitlera" autorstwa Gotza Aly jest odpowiedzią. Książka dobra, jednak zdecydowanie dla bardziej obeznanych z historią III Rzeszy czytelników. Jest to lektura traktująca o ekonomiczno-finansowych aspektach funkcjonowania III Rzeszy. Lektura skłania do przemyśleń...

więcej Pokaż mimo to

avatar
616
204

Na półkach: ,

Książka warta uwagi, ale, moim zdaniem, trochę przeładowana faktami z zakresu ekonomii i księgowości. Dla kogoś, kto chce się zorientować w temacie polecam pierwsze kilkadziesiąt stron, dla tych co chcą zgłębić temat - całą resztę. Niewątpliwie lektura tej pozycji potrafi wywołać mnóstwo refleksji na temat zarządzania III Rzeszą i zrozumiałe staną się decyzje polityczne, które często są klasyfikowane jako "nieprzemyślane, szalone, błędy itd.".

Książka warta uwagi, ale, moim zdaniem, trochę przeładowana faktami z zakresu ekonomii i księgowości. Dla kogoś, kto chce się zorientować w temacie polecam pierwsze kilkadziesiąt stron, dla tych co chcą zgłębić temat - całą resztę. Niewątpliwie lektura tej pozycji potrafi wywołać mnóstwo refleksji na temat zarządzania III Rzeszą i zrozumiałe staną się decyzje polityczne,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
944
237

Na półkach: ,

Książka dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć w jaki sposób III Rzesza była w stanie wojować z niemal całym światem i zarazem utrzymywać dobrobyt swoich obywateli na wysokim poziomie, a jej gospodarka to wytrzymała. Aly Gotz w szczegółach opisuje w jaki sposób przebiegało rabowanie Europy, finansowe drenowanie zarówno państw okupowanych jak i własnych sojuszników, a także co wyjątkowo istotne - wywłaszczanie Żydów. Ostrzegam, że jest to pozycja ciężkiego kalibru. Trudna w odbiorze, pełna ekonomicznych szczegółów przez które niekiedy ciężko przebrnąć...

Książka dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć w jaki sposób III Rzesza była w stanie wojować z niemal całym światem i zarazem utrzymywać dobrobyt swoich obywateli na wysokim poziomie, a jej gospodarka to wytrzymała. Aly Gotz w szczegółach opisuje w jaki sposób przebiegało rabowanie Europy, finansowe drenowanie zarówno państw okupowanych jak i własnych sojuszników, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
526
34

Na półkach: , , , ,

Książka zadała poważny cios fundamentom niemieckiej polityki historycznej, zgodnie z którą wyłączną odpowiedzialnością za zbrodnie, grabieże i związane z nimi malwersacje dokonane w czasie wojny obarcza się nazistów. O zakłamaniu w tej materii Götz wyraża się następująco:

„Kiedy piszę o „Niemcach”, używam tzw. zbiorowego uogólnienia. Robię to jednak często, ponieważ przy wszystkich swych brakach, wydaje mi się to o wiele bardziej adekwatne, niż używanie bardzo mocno zawężonego pojęcia „naziści”. Wszak Hitlerowi wielokrotnie udawało się uzyskiwać akceptację swych działań daleko poza szeregami członków partii – wśród zwykłych obywateli Rzeszy Niemieckiej (…) Z procesu aryzacji korzyść odnosili zarówno Niemcy, jak i Austriacy – dotyczy to aż 95 % tych społeczności. Dlatego ten, kto twierdzi, że istnieli wtedy tylko fanatyczni naziści, dopuszcza się wypaczenia historycznej perspektywy”.

Retoryka naszych sąsiadów nie dopuszcza posługiwania się terminem niemieckich, a co najwyżej „nazistowskich” zbrodni wojennych. Autor udowadnia, że większość Niemców dzięki rabunkowej polityce rządu cieszyła się znacznie wyższym standardem życia w czasie wojny niż przed jej wybuchem. Zawiłość mechanizmów, jakie opracowali finansiści, aby uzyskać ten cel, przyprawia o zawrót głowy i wydłuża czas lektury, jednak bez wątpienia nie jest to czas stracony. Te posunięcia wynikały w dużej mierze z nauki na doświadczeniach II Rzeszy, która swój udział w Wielkiej Wojnie finansowała w większości oparciu o kredyty. Ekonomiści uważali to za największy błąd, który zaważył na porażce Niemiec. Tym razem, jak mawiał Göring, wojna miała wyżywić wojnę, a przeciętny Niemiec miał w jak najmniejszym stopniu odczuć, że w ogóle się ona toczy. Dowiemy się poza tym, jak bardzo rząd Hitlera był uzależniony, o ile nie wręcz skrępowany w swoich decyzjach utrzymaniem społecznego poparcia, i do jakiego bezprawia gotów był się posunąć kosztem innych narodów, aby tylko to poparcie utrzymać. Nie mniej interesujące są wzmianki na temat tego, jak wiele rozwiązań nazistowskich w zakresie prawa podatkowego i emerytalnego do dziś stanowi część nie tylko niemieckiego, ale i unijnego (!) systemu prawnego.

O tym, jak bardzo mało mówi się dziś w Niemczech na temat podstaw „cudu gospodarczego” III Rzeszy w latach jej istnienia, świadczy reakcja pracownika archiwum na prośbę autora wydania mu interesujących go dokumentów: „Panie Aly, co prawda pan się na tym zna, ale wydaje się, że się pan pomylił: tych akt nikt zazwyczaj nie zamawia”. Autor podjął się przypuszczalnie najbardziej niedogodnego dla współczesnych Niemiec aspektu ich historii. Nie tylko ze względu na kłopotliwą kwestię reparacji, lecz i z uwagi na celowe zniszczenie najważniejszych akt. I za to należy mu się ogromny szacunek. Zabrakło mi jedynie szerszej analizy, na ile katastrofalne zadłużenie Niemiec po 1938 zaważyło na decyzji o wojnie jako środku zaradczym.

Realizatorzy niemieckiej polityki historycznej zwykli mawiać, że żołnierzom Wehrmachtu przyszło pełnić tzw. „gorzki obowiązek” na froncie wschodnim. To eufemistyczne określenie z zasady ma usuwać w cień ich zbrodnie i niczym nieograniczoną chciwość. Jak „gorzki” był to obowiązek, pokazują nam fotografie obładowanych ponad granice możliwości żołnierzy, udających się na urlop, a w jeszcze większej mierze – ich listy do krewnych, w których na próżno szukać wzmianek o walce z wrogiem. Dominuje motyw rabunku i pomysłowości w „wymianie” dóbr, obliczonej na zapewnienie rodzinie przebywającej w kraju jak największego dobrobytu kosztem innych narodów. Niedawno, przy okazji tematu reparacji, dowiedzieliśmy się od jednego z senatorów, że „najbardziej zniszczonym narodem pod względem biologicznym i materialnym po II wojnie światowej byli Niemcy”. Przywołam zatem wypowiedź Juliusa Posenera, który tak opisał mieszkańców zbombardowanych miast po powrocie do ojczyzny:

„Wygląd ludzi nie odpowiadał stopniowi zniszczenia. Wyglądali dobrze – zaróżowione twarze, weseli, zadbani i całkiem nieźle ubrani. System ekonomiczny, który do samego końca podtrzymywano dzięki milionom obcych rąk i poprzez rabunek całego kontynentu, dał właśnie tutaj swoje efekty”. Odcisnął również bez dwóch zdań piętno na sukcesach gospodarczych RFN, ale te, nie mniej zresztą interesujące, wykraczają już poza obszar niniejszej pracy.

ŁS

Książka zadała poważny cios fundamentom niemieckiej polityki historycznej, zgodnie z którą wyłączną odpowiedzialnością za zbrodnie, grabieże i związane z nimi malwersacje dokonane w czasie wojny obarcza się nazistów. O zakłamaniu w tej materii Götz wyraża się następująco:

„Kiedy piszę o „Niemcach”, używam tzw. zbiorowego uogólnienia. Robię to jednak często,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1162
940

Na półkach: ,

Książka opowiada o ekonomicznym aspekcie funkcjonowania III Rzeszy. Dość dokładnie obnaża szereg mitów dotyczących rzekomego cudu gospodarczego w tym kraju. Autor udowadnia, że w 1938 roku "Państwo Adolfa Hitlera" było bankrutem.
Żeby nie "kreatywna" księgowość i środki zrabowane narodom podbitym nie utrzymałoby się tak długo na powierzchni.
Książki nie czyta się łatwo. Autor dość często sygnalizuje jakieś fakt, aby dogłębnie opisać go w następnym rozdziale. Zdarzają się powtórzenia.
Pisarz wszystkie formacje wojskowe wrzuca do worka z napisem "Wehrmacht". Zupełnie pominięta jest rola SS w zbrodniach i rabunku.
Nie byłem w stanie skonsumować tej lektury "na raz" i musiałem sobie robić przerwy.
Nie jest to książka dla początkujących i raczej nie na jeden wieczór. Mimo tych wad warto się z nią zaznajomić, aby poznać mechanizmy, które napędzały wojenną machinę Hitlera. Mechanizmy okupione krwią wielu tysięcy pomordowanych.

Książka opowiada o ekonomicznym aspekcie funkcjonowania III Rzeszy. Dość dokładnie obnaża szereg mitów dotyczących rzekomego cudu gospodarczego w tym kraju. Autor udowadnia, że w 1938 roku "Państwo Adolfa Hitlera" było bankrutem.
Żeby nie "kreatywna" księgowość i środki zrabowane narodom podbitym nie utrzymałoby się tak długo na powierzchni.
Książki nie czyta się łatwo....

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
29

Na półkach: ,

Pozycja obowiązkowa dla tych którzy chcą zrozumieć skąd III Rzesza znajdywała środki naraz na przysłowiowe "armaty i masło". Polecam.

Pozycja obowiązkowa dla tych którzy chcą zrozumieć skąd III Rzesza znajdywała środki naraz na przysłowiowe "armaty i masło". Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
1240
1226

Na półkach: , , ,

8,5/10

8,5/10

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    189
  • Przeczytane
    60
  • Posiadam
    35
  • Historia
    13
  • Teraz czytam
    12
  • III Rzesza
    4
  • historia
    3
  • Ulubione
    3
  • Do kupienia
    2
  • II wojna światowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Państwo Hitlera


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne