Bastion

2014-08-11
2014-08-11
Robert P. Lipski
King przyszłość apokalipsa

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem.

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem.

Rewelacja

Rewelacja

Doskonałą, jedna z lepszych książek Kinga. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych. Chyba najbardziej dzięki wachlarzowi postaci jakie stworzył. "Śmieciarz" wymiata z butów... Chyba moja ulubiona postać.

Ta książka to prawdziwa cegła. Ponad 1100 stron początkowo mnie zniechęcało do zabrania się za tę lekturę. Ale. Ale jak już zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać. Stephen King to mistrz, a jego warsztat jest wyśmienity. Jak on tworzy bohaterów, jak on potrafi pisać te historie. Dla mnie rewelacja. Fabuła nie jest jakaś bardzo skomplikowana i właściwie wiadomo dość szybko o co chodzi i do czego akcja zmierza. Ale to i tak nie odbiera przyjemności z czytania tej lektury. Jak dla mnie ta powieść to mistrzostwo jak chodzi o kreowanie bohaterów. Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić to może tylko do ostatnich 100-150 stron. Nie przekonał mnie sposób w jaki zakończył King wątek walki dobra ze złem. A powrót jednego z bohaterów do domu ciągnący się przez ostatnie 100 stron był już trochę przeciąganiem akcji. Nie rozumiem dlaczego to tyle trwało skoro nic już nie wniosło do fabuły. Mimo to uważam tą pozycję za wyśmienitą.

Sztos

Sztos

Polecam

Polecam

Nope.... po 10% poddałam się. Nie dla mnie.

Nope.... po 10% poddałam się. Nie dla mnie.

Nie wiem czy powinnam wystawiać ocenę książce po przeczytaniu zaledwie połowy, ale więcej nie dam rady. Zazwyczaj nie przeszkadza mi u Kinga niespieszna akcja i długa ekspozycja bohaterów, bo sprawia to, że zaczyna nam na nich zależeć i obchodzą nas ich dalsze losy. Tu jednak autor przesadził. Zaczęłam się łapać na tym, że w pewnym momencie po książkę sięgam z obowiązku, a nie dla przyjemności. Wtedy stwierdziłam, że nie ma sensu ciągnąć tego na siłę. W dodatku w monecie coraz większej ingerencji sił nadprzyrodzonych przestałam liczyć na jakieś konkretne i logiczne zakończenie.

pomysł na przedstawieni walki dobra i zła, całkiem ciekawy, ale wykonanie słabiutkie. po pierwsze - koszmarna dłużyzna. po drugie - nonsensowne priorytety jak np. pozyskanie broni atomowej czy dywizji pancernej. umówmy się, mogliby się na maczety mierzyć. po trzecie - deficyty wody ? przecież sklepy powinny się uginać pod ciężarem towarów. po czwarte - spychanie samochodów do rowów ? a kluczyki w stacyjkach i pełne baki to po co komu, skoro można zrobić męczenników (?) po piąte - promocja polityki, tj. zarządzania społecznością przez przypadkowe kilka osób.

Nudna tematyka epidemii zestawiona z niekończącymi się opisami nieistotnych rzeczy, związanych z seksem czy trochę obrzydliwymi, ale niemającymi celu; niestraszna. Sztywne postacie i dialogi. Nie rozumiem fenomenu. Odpadłam po 8 rozdziale.