Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą

Okładka książki Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą Grzegorz Górny
Okładka książki Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą
Grzegorz Górny Wydawnictwo: Rosikon Press reportaż
reportaż
Rosikon Press
2013-12-01
2013-12-01
holokaust Yad Vashem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata Żydzi Polacy ratujący Żydów

Okładka książki Świat i Kościół w kryzysie Grzegorz Górny, Krystian Kratiuk, Paweł Lisicki
Świat i Kośció... Grzegorz Górny, Kry...
Okładka książki Maryja. Biografia. Najbardziej wpływowa kobieta w dziejach Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń
Maryja. Biogra... Grzegorz Górny, Jan...
Okładka książki La Salette. Objawienie Matki Bożej Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń
La Salette. Ob... Grzegorz Górny, Jan...

Książka Sprawiedliwi opowiada o rodzinie Ulmów, którzy pomagając, żydom przypłacili swoim, życiem. Ich beatyfikacja, odbyła się we wrześniu tego roku w Markowej na Podkarpaciu. Pierwszym raz w historii, Kościoła tak się złożyło, że   beatyfikowana była cała rodzina rodzice, dzieci i nienarodzone dziecko. Książka została napisana prostym językiem wraz z dołączonymi fotografiami. Publikacja opowiada ich całe życie aż do momentu zagłady. Po przeczytaniu tej książki jest pod wrażeniem heroicznej odwagi i cenę, którą zapłacili za dobre uczynki. Książkę kieruje dla uczniów, studentów oraz dla wszystkich, którzy interesują się historią z okresu II wojny światowej.  Jest to postawa godna, podziwu nie mam słów, by opisać ich dobro.

Bardzo ciekawa książka, cieszę się, że mam ją w swoim zbiorze.
Dzięki tej pozycji zachowana jest i rozpowszechniana wiedza o tych, którzy są bohaterami, a o których nie mówi się zbyt głośno; niemal zapomniani przez społeczeństwo, dzięki tej książce są odnalezieni przez czytelnika. Postawy godne naśladowania. Dowód na to, ze można kochać człowieka przekraczając granice swoich poglądów (niektórzy z ratujących Żydów przed wojną byli antysemitami); ryzykowali życie nie tylko swoje, ale także swoich rodzin (Niemcy mordowali każdego za udział w pomocy Żydom).
Przerażająca historia terroru, nienawiści, ale także pokazująca, że Polacy to naród silny, pełen miłości i potrafiący wyciągnąć rękę w stronę krzywdzonych.
Książkę polecam, dużo zdjęć, mogłoby być trochę więcej treści. Chciałabym przeczytać jeszcze jakieś historie o Sprawiedliwych Wśród Narodów.

Bardzo ciekawa książka, cieszę się, że mam ją w swoim zbiorze.

Fajnie sie czyta. Nie jest to ksiazka do konca o anonimowych ludziach, duzo zdjec i krotkich historii ludzi pomagajacym ludnosci zydowskiej w czasie II wojny swiatowej.
Pozytywne watki, ktore obecnie przez opinie publiczna sa raczej zapominane, a raczej przemilczane. Szkoda ze takich pozycji nie tlumacze sie i nie promuje za granica..

Czytając tę książkę nasuwa się nieodparcie refleksja nad naturą człowieka. Mnogość postaw ludzkich z lat 1939-1945 każe zadać fundamentalne pytanie, czy to już tacy się rodzimy, czy też okoliczności w jakich wzrastamy determinują nasze życiowe wybory?
Grzegorz Górny przekonuje nas, że zezwierzęcenie, jakiemu dawali wyraz hitlerowscy oprawcy, nie jest niczym innym jak naturą człowieka. Jesteśmy jeszcze jednym zwierzęciem na Ziemi. Miarą nas samych jest czy pozostaniemy na tym stopniu, co inne zwierzęta, czy zrozumiemy, że na tyle jesteśmy ludźmi, na ile wyrastamy ponad nie.
Tytułowi Sprawiedliwi to ludzie, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów, ukrywając pod swoim dachem uciekinierów z gett lub tych, którzy jakimś cudem się w nich nie znaleźli. Autor zwraca uwagę, że w pomoc tą - według różnych źródeł - zaangażowanych było od kilkuset tysięcy do ponad miliona Polaków, a działo się to w warunkach terroru i restrykcyjnego prawa. Karana śmiercią była cała rodzina ukrywająca Żyda, jak i te osoby, które nie powiadomiły o tym władz (np. sąsiedzi). Okupant idealnie grał na instynktach. Wiedząc, że wygłodniały, prymitywny i niepiśmienny chłop zrobi wiele, by ulżyć swej niedoli, nagradzał kapusiów finansowo. Antysemityzm? Górny, w swym – stanowiącym główny trzon książki – eseju, przekonuje, że nie on stał u źródeł szmalcownictwa, a demoralizacja wywołana okupacją, zobojętnienie i po prostu chęć łatwego zysku. W warunkach załamania porządku publicznego i zrujnowanej wspólnoty, etyka przestaje mieć znaczenie. Zaczyna się gra o przetrwanie, a wtedy niesienie pomocy jest szalenie trudne. Nie każdy miał odwagę „adoptować” Żyda, to prawda, ale tych, którzy odmówili jakiejkolwiek pomocy, choćby talerza zupy, była mniejszość.
Okładkę książki zdobi zdjęcie. Sześcioosobowa rodzina na tle swojej chaty, w której oknie widać twarz żydowskiego dziecka. Miłość, współczucie i odwaga biją z tego zdjęcia mówiąc: człowiek to brzmi dumnie!

• Kolejka
  • II Wojna Światowa