Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Rosikon Press
- Data wydania:
- 2013-12-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-12-01
- Liczba stron:
- 296
- Czas czytania
- 4 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362981601
- Tagi:
- holokaust Yad Vashem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata Żydzi Polacy ratujący Żydów
Myli się ten, kto sądzi, że imiona zapisane w Yad Vashem to ostateczny rachunek. Władze Izraela mogą upamiętnić jedynie tych, których nazwiska zostały im przekazane i przeszły niezwykle surową weryfikację. Nie wiemy nic o bardzo wielu innych ludziach: tych, którzy dawali schronienie żydowskim rodzinom, nawet jeśli tylko na dwa lub trzy dni w chwilach największego zagrożenia, tych, których naziści mordowali razem z ich żydowskimi gośćmi, zacierając tym samym wszelkie ślady ich bohaterstwa, tych, którzy spełnili swój obowiązek podczas wojny, a potem zachowali milczenie. Istnieje zatem jeszcze jedno istotne rozróżnienie: „sprawiedliwi Polacy” znani Yad Vashem i inni Polacy, znani jedynie Bogu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo ciekawa książka, cieszę się, że mam ją w swoim zbiorze.
Dzięki tej pozycji zachowana jest i rozpowszechniana wiedza o tych, którzy są bohaterami, a o których nie mówi się zbyt głośno; niemal zapomniani przez społeczeństwo, dzięki tej książce są odnalezieni przez czytelnika. Postawy godne naśladowania. Dowód na to, ze można kochać człowieka przekraczając granice swoich poglądów (niektórzy z ratujących Żydów przed wojną byli antysemitami); ryzykowali życie nie tylko swoje, ale także swoich rodzin (Niemcy mordowali każdego za udział w pomocy Żydom).
Przerażająca historia terroru, nienawiści, ale także pokazująca, że Polacy to naród silny, pełen miłości i potrafiący wyciągnąć rękę w stronę krzywdzonych.
Książkę polecam, dużo zdjęć, mogłoby być trochę więcej treści. Chciałabym przeczytać jeszcze jakieś historie o Sprawiedliwych Wśród Narodów.
Bardzo ciekawa książka, cieszę się, że mam ją w swoim zbiorze.
więcej Pokaż mimo toDzięki tej pozycji zachowana jest i rozpowszechniana wiedza o tych, którzy są bohaterami, a o których nie mówi się zbyt głośno; niemal zapomniani przez społeczeństwo, dzięki tej książce są odnalezieni przez czytelnika. Postawy godne naśladowania. Dowód na to, ze można kochać człowieka przekraczając granice...
Fajnie sie czyta. Nie jest to ksiazka do konca o anonimowych ludziach, duzo zdjec i krotkich historii ludzi pomagajacym ludnosci zydowskiej w czasie II wojny swiatowej.
Pozytywne watki, ktore obecnie przez opinie publiczna sa raczej zapominane, a raczej przemilczane. Szkoda ze takich pozycji nie tlumacze sie i nie promuje za granica..
Fajnie sie czyta. Nie jest to ksiazka do konca o anonimowych ludziach, duzo zdjec i krotkich historii ludzi pomagajacym ludnosci zydowskiej w czasie II wojny swiatowej.
Pokaż mimo toPozytywne watki, ktore obecnie przez opinie publiczna sa raczej zapominane, a raczej przemilczane. Szkoda ze takich pozycji nie tlumacze sie i nie promuje za granica..
Czytając tę książkę nasuwa się nieodparcie refleksja nad naturą człowieka. Mnogość postaw ludzkich z lat 1939-1945 każe zadać fundamentalne pytanie, czy to już tacy się rodzimy, czy też okoliczności w jakich wzrastamy determinują nasze życiowe wybory?
Grzegorz Górny przekonuje nas, że zezwierzęcenie, jakiemu dawali wyraz hitlerowscy oprawcy, nie jest niczym innym jak naturą człowieka. Jesteśmy jeszcze jednym zwierzęciem na Ziemi. Miarą nas samych jest czy pozostaniemy na tym stopniu, co inne zwierzęta, czy zrozumiemy, że na tyle jesteśmy ludźmi, na ile wyrastamy ponad nie.
Tytułowi Sprawiedliwi to ludzie, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów, ukrywając pod swoim dachem uciekinierów z gett lub tych, którzy jakimś cudem się w nich nie znaleźli. Autor zwraca uwagę, że w pomoc tą - według różnych źródeł - zaangażowanych było od kilkuset tysięcy do ponad miliona Polaków, a działo się to w warunkach terroru i restrykcyjnego prawa. Karana śmiercią była cała rodzina ukrywająca Żyda, jak i te osoby, które nie powiadomiły o tym władz (np. sąsiedzi). Okupant idealnie grał na instynktach. Wiedząc, że wygłodniały, prymitywny i niepiśmienny chłop zrobi wiele, by ulżyć swej niedoli, nagradzał kapusiów finansowo. Antysemityzm? Górny, w swym – stanowiącym główny trzon książki – eseju, przekonuje, że nie on stał u źródeł szmalcownictwa, a demoralizacja wywołana okupacją, zobojętnienie i po prostu chęć łatwego zysku. W warunkach załamania porządku publicznego i zrujnowanej wspólnoty, etyka przestaje mieć znaczenie. Zaczyna się gra o przetrwanie, a wtedy niesienie pomocy jest szalenie trudne. Nie każdy miał odwagę „adoptować” Żyda, to prawda, ale tych, którzy odmówili jakiejkolwiek pomocy, choćby talerza zupy, była mniejszość.
Okładkę książki zdobi zdjęcie. Sześcioosobowa rodzina na tle swojej chaty, w której oknie widać twarz żydowskiego dziecka. Miłość, współczucie i odwaga biją z tego zdjęcia mówiąc: człowiek to brzmi dumnie!
Czytając tę książkę nasuwa się nieodparcie refleksja nad naturą człowieka. Mnogość postaw ludzkich z lat 1939-1945 każe zadać fundamentalne pytanie, czy to już tacy się rodzimy, czy też okoliczności w jakich wzrastamy determinują nasze życiowe wybory?
więcej Pokaż mimo toGrzegorz Górny przekonuje nas, że zezwierzęcenie, jakiemu dawali wyraz hitlerowscy oprawcy, nie jest niczym innym jak...