Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście.

Okładka książki Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście. Erin Einhorn
Erin Einhorn Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
The Pages In Between. A Holocaust Legacy of Two Families, One Home
Znak
2010-05-27
2010-05-27
978-83-240-1368-5
Anna Sak
Ukryte stronice Opowieść o jednym domu dwóch rodzinach i Holokauście Erin Einhorn

Po tej książce spodziewałam się poukładania wydarzeń, historii, która wprowadzi w świat przeżyć. Na początku czytało się bardzo dobrze, jednak z każdą stroną czytałam jak opowiastki i kolejne rozczarowania. Przy okazji autorka paro krotnie przywołuje, że Żydzi myślą o Polakach bardzo źle. Właściwie obwiniając naród polski za krzywdy. A przeczytania zdania, że obozy pojawiły się w Polsce dlatego, że Polacy z nimi się zgadzali, albo im pasowały wbiła mnie w fotel. Nie wiem, czy chce czytać takie zdania. Moja rodzina ucierpiała w czasie II wojny. Straciłam bliskich i takie stwierdzenia bardzo bolą....

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałem. Zderzenie się obcokrajowca, mieszkańca zachodu z naszą mentalnością może być ciekawe. Autorka miała chyba zbyt idealistyczne przekonania na to co zastanie w Polsce, aż dziwiłem się jaką cierpliwość miała do państwa Skowrońskich, ja sam chyba bym na tyle jej nie miał. Dobrze ,że mimo tego jak się oni zachowali nie nastawiła się negatywnie do reszty naszego społeczeństwa...

Ciekawie oglądało się Polskę z przełomu wieków oczami żydowskiej Amerykanki. Sama lektura była jednak średnio porywająca, miałam problemy by wczuć się w sytuację autorki.
Jeśli kogoś interesuje tematyka żydowska, to książka ta niewiele wnosi, ot opowiada historię jakich wiele (nie ujmując jej zupełnie tragizmu). Moje rozczarowanie spowodowały raczej nadmierne oczekiwania, nadzieja na szokujący zwrot akcji, który nie nastąpił.

Przeczytać można.

Prawdziwa historia, opowieści wojenne i powojenne realia. Trzeba lubić takie rzeczy. Ja lubię.

Kupiłam książkę z ekscytacją i wielką chęcią poznania jej treści. Później odleżała ona ponad 2 miesiące na półce bo nie wiedziałam z której strony ją ugryźć. Obawiałam się ciężkiego tematu, który tak jak przypuszczałam na długo pozostał we mnie. Czyta się szybko, wręcz połknęłam ją w dwa dni, które były intensywne i bolesne. Co parę stron musiałam robić przerwę przez natłok myśli na temat przeczytanej treści. Książka wspaniała, czyta się rewelacyjnie i mimo opisów nie można się nią znudzić. Polecam!

Świetny początek, super temat i .......rozczarowanie. Z ciekawością zaczęłam czytać o stereotypach w myśleniu Żydów i Polaków. Konfrontacja po latach czyli wyliczanie własnych krzywd i polskich zaniechań, a nawet zbrodni, jak pisze autorka,wydawała się frapującym tematem i byłam gotowa stanąć oko w oko z tym wszystkim. Na początku nawet się od razu obraziłam, bo tak ostro zaczęła...Ale potem okazało się, że książka to tak naprawdę pożegnanie z matką, analizowanie trudnego życia z nią, szukanie powodu, dlaczego była taka , a nie inna. Niby ok, ale po prostu spodziewałam się czegoś innego, głębszego , czasem nawet wstrząsającego, czegoś, co pomoże mi zrozumieć, co stało się w Polsce w latach wojny i zaraz po niej z Polakami i Żydami, dlaczego jest taka nienawiść i wzajemne posądzanie się o najgorsze? I w tej sprawie książka Erin Einhorn nie bardzo mi pomogła.

Erin Einhorn postanowiła zobaczyć kraj, być może odnaleźć ludzi, którzy kiedyś ocalili od Holokaustu jej matkę.
Matka była wtedy małą dziewczynką i może to , a może chęć wymazania koszmarnych przeżyć, spowodowały,że o swojej wojennej i powojennej przeszłośći mówi niewiele i niechętnie.
Ale nie przeszkadza córce w poszukiwaniach.

Erin przyjeżdża do Krakowa, jedzie do Będzina, gdzie stoi kamienica jej pradziadków i o dziwo- odnajduje w niej syna kobiety która ukrywała jej matkę. Ten syn doskonale pamięta małą ,rudowłosą dziewczynkę, którą, pewnego dnia, przyprowadziła jego matka i powiedziała ,że od dziś będzie z nim mieszkać.

Na pozór to jeszcze jedna, oryginalna, jak życie, historia ocalonej i tych co uchronili od Zagłady.
Ale tylko na pozór, bo tak naprawdę to bardzo współczesne spojrzenie na stosunek Żydów do Polaków i na odwrót.
To książka o tym dlaczego Żydzi ciągle uważają nas za antysemitów, o tym,że krakowski Kazimierz jest Disneylandem dla Żydów , jak łatwo obie strony myślą stereotypami.

Warte przeczytania.

Ale nie przeszkadza córce w poszukiwaniach.

Erin przyjeżdża do Krakowa, jedzie do...

• 2011
  • Wojna
  • Judaica
  • Holocaust
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście.