Wielbłąd przy bramie

Mirosław Salski Wydawnictwo: Videograf II kryminał, sensacja, thriller
Videograf II
2014-02-05
2014-02-05

Zawiodłam się na tej książce. Pan Salski jest autorem rewelacyjnej książki "Nanook w googlach", przy której zachwycałam się "gawędziarskim stylem" i którą czytało się z ogromną przyjemnością. Miałam zatem z jego sposobem pisania bardzo pozytywne skojarzenia. Nie przełożyło się to niestety na powieść. Może inaczej - nie mam wielkich zarzutów wobec stylu, ale fabuła... Absurdalna. Chyba miała być zabawna, ale do mnie nie przemówiła. Myślę, że gdyby nie komediowa otoczka, to z tej książki byłby całkiem przyzwoity kryminał. Wątek zbrodniarza i jego sprytnych zagrywek był naprawdę wciągający. Niektóre sceny wzbudzały grozę, niestety szybko przekuwaną w sytuacje komiczne (które - jak wspomniałam - mnie nie bawiły). Przez to bohaterów trudno traktować poważnie, niezależnie od tego, w jakich okolicznościach się znajdują. Szkoda, miałam nadzieję na dobry czas z książką, a niestety taki nie był.

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Wydaje się, że odpowiednio zaadaptowany, byłby "Wielbłąd..." całkiem przyzwoitym scenariuszem komedii sensacyjno-kryminalnej. Własnie komedii, ponieważ dialogi aż skrzą się błyskotliwymi tekstami, które - choć oczywiście bawią - sprawiają, że całą historię traktujemy z przymrużeniem oka. Ten "rozrywkowy" efekt potęguje także nagromadzenie perypetii przytrafiających się głównemu bohaterowi - wszystko razem zbyt zabawne i sensacyjne, żeby było prawdziwe. Jeśli jednak wejdziemy w tę konwencję, to książka daje naprawdę godziwą rozrywkę na jeden, dwa wieczory.

Nuda......... Skażona przez autorów kryminałów, zdecydowanie żądam od tego typu powieści czegoś więcej. Tutaj tego nie dostałam. W zasadzie nie dostałam nic. No może trochę poczucia humoru ale to tak akurat na 1 gwiazdkę. A druga za to, że dowiedziałam się, że Szczecin ma 3 co do wielkości cmentarz w Europie.

Na półkach: , , , , , ,

Sięgnęłam po tę powieść ze względu na miejsce akcji, czyli mój rodzinny Szczecin. Liczyłam na coś w rodzaju szczecińskiej wersji kryminału w rodzaju "Ziarna prawdy", i mam wrażenie, że autor też chciał coś takiego napisać. Tylko mu nie wyszło.
Po pierwsze - styl pisania. Zdania tak wielokrotnie złożone, że trudno zrozumieć, o co chodziło. Dialogi napisane tak, że nie wiadomo, kto co powiedział.
Po drugie - bohaterowie to chodzące encyklopedie. Recytują z ochotą, jakie gatunki drzew rosną na cmentarzu, ile statków obsługuje port w Kopenhadze i jakie zespoły grały na festiwalu muzycznym w latach 60-tych. Brzmi to sztucznie i absurdalnie.
Po trzecie - humor. Nie twierdzę, że nic mnie nie rozśmieszyło. Ale jest jak w amerykańskiej komedii - statystycznie 2 na 3 żarty nie są śmieszne.
Po czwarte - bohaterowie mieli chyba budzić sympatię czytelnika. Niestety, w większości są irytujący. W dodatku zachowują się często nielogicznie, co w powieści kryminalnej nie powinno mieć miejsca.
I, co mnie najbardziej rozczarowało - książka nie oddaje w ogóle ducha Szczecina. Są tylko encyklopedyczne opisy miejsc i wydarzeń historycznych. Jedyne co się autorowi udało, to opis jednej z dzielnic, gdzie trzeba slalomem omijać psie kupy na chodniku, a pijani panowie wyglądają podejrzliwie z bram.
Na plus zaliczam to, że najbardziej irytująca postać marnie skończyła.

Ciekawa pozycja, po którą sięgnęłam zachęcona informacją, iż akcja głównie rozgrywa się w Szczecinie. Ciekawie skonstruowana historia opierająca się na prawdziwych zdarzeniach mających miejsce po wojnie - chodzi bowiem o słynną szczecińską kradzież bardzo drogich zegarków. Ciekawi bohaterowie, nawiązania filmowe, książkowe, a przede wszystkim tajemnica rodem z najlepszych kryminałów. Zdecydowanie warta przeczytania.

"...a przecież od Żyda i pedała w jednym nie ma nic w Polsce gorszego". Cała książka przesiąknięta jest tego rodzaju obśmiewaniem nacji i orientacji. Parę wątków niewyjaśnione, o czym autor wie i pisze w ostatnich zdaniach, że nie wszystko musi być dopowiedziane. Dla mnie musi, bo inaczej będę rozczarowana. Komu się nudzi, niech czyta, a ja, zanim rzucę się na kolejną nowość, poczytam recenzje.

• Polska
  • E-BOOKi
  • 2016
  • Polska literatura
  • Polskie kryminały, sensacje, thrillery i okolice
  • Mój księgozbiór

Dodaj cytat z książki Wielbłąd przy bramie