Francja nowożytna. Szkice z historii wieków XVII-XX

Okładka książki Francja nowożytna. Szkice z historii wieków XVII-XX Jan Baszkiewicz
Okładka książki Francja nowożytna. Szkice z historii wieków XVII-XX
Jan Baszkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
2002-01-01
2002-01-01
Francja nowożytność historia

Tematem przewodnim "Szkiców" jest Rewolucja. Nie mogło być wszakże inaczej, ponieważ największy "jakobin" wśród polskich humanistów poświęcił Jej wiele lat swej naukowej kariery. Książka zaczyna się od ukazania dwóch dróg absolutyzmu w dziejach XVII wiecznej Francji. Czy o okresie tym można mówić jedynie jako o cofaniu się "wolności" i oddawaniu przez nią pola na rzecz wszechwładnej, kostniejącej monarchii? Autor uważa, że nie. Paradoksalnie postęp wykluwał się wraz z zacieśnianiem gorsetu władzy. Następnie prof. Baszkiewicz zabiera nas w czasy XVIII wiecznych podróży, z których wysnuwa wiele refleksji politycznych. Przenikliwe uwagi z ówczesnych wojaży stanowią ciekawy przyczynek do głównego wątku książki. Wątkiem tym, jak już wspomniano jest Rewolucja. 3 następne szkice dotyczą: wolności, religii oraz władzy w czasach Rewolucji. Wolność jako wielkie hasło Rewolucji było w jej trakcie odmieniane przez wszystkie przypadki. Fluktuacja jakiej doznało wdrażanie tej idei, stanowi jedno z najbardziej ciekawych zagadnień tego okresu. Równie zajmującym problemem jest relacja Rewolucji i jej twórców do religii. Prof. Baszkiewicz stara się obalić wiele mitów narosłych wokół tego kontrowersyjnego wątku. Porównanie władzy, szczególnie jej dyktatorskiego oblicza we Francji i w Polsce, prowadzi do niezmiernie interesujących wniosków. Podczas gdy w Polsce oczekiwano po dyktatorze, iż silną ręką okiełzna charakterystyczne dla nas sobiepaństwo (co w końcu się jednak nie udało),we Francji prawdziwa dyktatura (choć kolegialna) narobiła sporo ambarasu. Kolejny szkic traktuje o czasach napoleońskich. Czy można mówić o Rewolucji w państwie "grabarza Rewolucji"? Z pewnością pod względem "naukowej organizacji Narodu" tak. Dwa kolejne szkice poruszają tematykę Rewolucji w XIX wiecznej Francji. Mamy tutaj żywy obraz burzliwych zmian, począwszy od Rewolucji Lipcowej po Lutową, Wiosnę Ludów, czasy Napoleona III, Komuny Paryskiej, wreszcie -III Republiki. Ostatnie zagadnienia poruszone w książce to już czasy XX wieku. Skądinąd mało znana problematyka rządów kolaborantów hitlerowskich z tzw. Państwa Vichy, a także zanikanie Rewolucji po wydarzeniach z maja 68' we Francji.
Wszystkie szkice przedstawiają materię historyczną w niesamowicie błyskotliwy, charakterystyczny dla prof. Baszkiewicza, sposób. Dla kogoś, dla kogo tematyka Rewolucji i, szerzej, historia Francji są bliskie, książka ta powinna stanowić lekturę obowiązkową.

• XIX wiek
  • Historia nowożytna