Za, a nawet przeciw

Okładka książki Za, a nawet przeciw Piotr Semka
Okładka książki Za, a nawet przeciw
Piotr Semka Wydawnictwo: Wydawnictwo M popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo M
2013-01-01
2013-01-01
Lech Wałęsa Piotr Semka PRL III RP

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Piątka u Semki Jan Hlebowicz, Piotr Semka
Piątka u Semki Jan Hlebowicz, Piot...

Bardzo dobra książka. Nie jest hagiografią, nie jest też ordynarnym kopaniem leżącego. Oczywiście, nazwisko autora mówi samo za siebie, możecie być nastawieni negatywnie, ale wierzcie mi - autor naprawdę bardzo się stara być obiektywnym.

Jako podsumowanie najlepiej chyba umieścić słowa Ludwika Dorna, przytoczone w tej książce:
"Nie ma dobrego i złego Wałęsy z różnych etapów jego kariery. Wałęsa był cały czas taki sam, tylko zmieniały się okoliczności i polityczne koniunktury".

"Nie ma dobrego i złego Wałęsy z różnych...

Bardzo ciekawa pozycja, w której Piotr Semka, ze swojego publicystycznego punktu widzenia opisuje złożoną, ciekawą, ważną i jakże pełną kontrowersji postać Lecha Wałęsy. Przedstawia chwile chwały, jak i ciemne strony Wałęsy, które spowodowane są jego uwikłaniami z przeszłości. Polecam każdemu zainteresowanemu najnowszą historią Polski.

Krytyczna, ale nie krytykancka biografia Lecha Wałęsy. Polecana zwłaszcza uczestnikom manifestacji organizowanych w obronie byłego prezydenta.

Lech Wałęsa to postać znana, prawie wszyscy nasi rodacy Go znają, a na pewno też wielu ludzi za granicy. A kim dla mnie jest Lech Wałęsa? Sama nie wiem. Jestem już pokoleniem, które wychowało się w wolnej Polsce. O Lechu Wałęsie słyszę głównie z telewizji.

Lech Wałęsa to jedna z wielu osób, która "obaliła" komunizm w Polsce. Udało mu się "wybić" w czasie strajków, potem został Prezydentem i wpłynął w dużym stopniu na losy naszego kraju.
Bardzo żałuję, że historia uczona w szkole rzadko dochodzi do czasów współczesnych, pamiętam, że kiedyś w gimnazjum udało nam się "liznąć" trochę czasów współczesnych. Szkoda, że w szkole średniej tego nie uświadczyłam, gdyż wtedy bardziej interesowałam się polityką. Dlatego chętnie sięgnęłam po książkę "Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy" napisaną przez Piotra Semke.

Książka "Za, a nawet przeciw..." Piotra Semki obejmuję działalność polityczną Lecha Wałęsy od strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, aż do dni dzisiejszych, czyli emerytury byłego Prezydenta RP. Wraz z autorem śledzimy poczynania i wydarzenia tamtych dni i je analizujemy. Zaczynamy od sierpnia 1980 roku, poprzez działalność Lecha Wałęsy w "Solidarności", Jego przesłuchiwanie w czasie stanu wojennego i Obrady Okrągłego Stołu. Te wszystkie wydarzenia zapoczątkowały Jego karierę polityczną, która opisywana jest w dalszej części książki. Piotr Semka opisuję kampanie wyborczą na urząd Prezydencki w 1990 roku, kończącą się wyborem Lecha Wałęsy oraz Jego 5 letnią Prezydenturę, kończącą się w 1995 roku. Ostatnie rozdziały dotyczą działalności Lecha Wałęsy po zakończonej prezydenturze.

W książce znajdują się także rozmowy z osobami związanymi z polityką, które wypowiadają się o postaci Lecha Wałęsy. Jest to ciekawe, bo wprowadza do pozycji także inne opinie, więc zapobiega to całkowitej stronniczości w książce.

Piotr Semka uczestnik tamtych zdarzeń opisuję te wszystkie lata krytycznym okiem, ale nie brak w nim także pochwał w stosunku do niektórych wydarzeń. Czasem można odczuć jakby ta książka była rozliczeniem Lecha Wałęsy za Jego decyzję i tego, czego nie zrobił, a mógł (podobno). Sama nie wiem czy jest to opinia sprawiedliwa. Lech Wałęsa może znał się w minimalnym stopniu na polityce, ale czy na rządzeniu krajem? Robił to, co uważał za słuszne, może to, co było mu rękę, kto to wie, na pewno nie ja. Choć zrobił wiele dla naszego kraju to moim zdaniem, ( za który zapewne mi się dostanie) jest to "przypadkowy" świadek wydarzeń, który potrafił się wybić i któremu się udało "porwać" tłum strajkujących osób. Ale nie będę oceniać tamtych wydarzeń i podjętych przez ludzi decyzji, kto wie gdyby nie tamte wydarzenia, w jakim kraju byśmy teraz żyli.

Gdy sięgnęłam po tą książkę zastanawiałam się czy jest ona obiektywnie napisana. Czy dziś w czasach, tak niedalekich wydarzeniom opisanych w książce, a właściwie sięgającym do dni dzisiejszych można napisać obiektywną biografię człowieka, którego się znało? Czy można opisać obiektywnie wydarzenia, w których po części brało się udział? Nie wiem. Moim zdaniem nie. Gdyż każdy ma inny punkt widzenia. Każdy widzi daną sytuację inaczej. Po przeczytaniu książki i własnych obserwacji, (choć może mylnych, bo media kreują wszystko jak chcą) uważam, że Lecha Wałęsę można kochać lub nienawidzić.
Nie ważne, jakie poglądy mamy, wiem, że powinniśmy go szanować, jako człowieka, który obalił komunizm tak samo jak innych, dzięki którym się to udało, a którzy są mniej znani.

"W 1918 roku mieliśmy Piłsudskiego, a w 1989 roku niestety już tylko Wałęsę".

Najbardziej znanym wałęsizmem byłego przywódcy Solidarności jest stwierdzenie: "Jestem za, a nawet przeciw". Zdanie pełne sprzeczności, którego wieloznaczny wydźwięk z pewnością dla wielu osób stanowi swoiste kuriozum. W identycznym tonie, jak powyższe zdanie, została utrzymana publikacja Piotra Semki - której tytuł nie mógł zostać lepiej dobrany.

Piotr Semka to publicysta prasowy i telewizyjny, absolwent historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 80' wykazywał się aktywnością w ruchu podziemnym, podczas studiów zaś działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Współpracował z wieloma mediami, w tym z Telewizją Polską, "Gazetą Polską", "Wprost", czy "W sieci". Obecnie jego artykuły można znaleźć w "Do Rzeczy" oraz "Rzeczpospolitej".

"Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy" to biografia Lecha Wałęsy, obejmująca okres od 1980 r. do 2013 r. Książka została podzielona na osiem rozdziałów, ukazujących całą drogę polityczną byłego przywódcy Solidarności. Została również wzbogacona o wypowiedzi wielu osób z bezpośredniego otoczenia Lecha Wałęsy, które pozwalają zbudować jego wizerunek.

Z biografii Piotra Semki wyłania się dość niejednoznaczny obraz "najsłynniejszego elektryka świata" (określenie, które autor używa wielokrotnie w swojej książce ). Semka już od samego początku nie ukrywa się ze swoim subiektywnym, ale jednocześnie zaskakująco sprawiedliwym osądem postaci Lecha Wałęsy. Przyznam, że obawiałam się, iż będzie to bardzo krytyczne omówienie, które naświetli działalność Wałęsy tylko z jednej, negatywnej strony. Tymczasem Piotr Semka z zachowaniem równowagi, rozlicza sukcesy i porażki człowieka, wokół którego utworzył się swoisty kult jednostki. Punktuje wydarzenia, które stały za sukcesem Wałęsy, ale także decyzje, dzięki którym Wałęsa rozczarował rzesze ludzi w całym kraju. Analizuje i często rozlicza działalność byłego prezydenta, ukazując skutki jego polityki. Nie boi się mówić o tym, co zrobił, a czego nie zrobił, tym samym pokazując jednoczesną wielkość i małość Wałęsy. Autor nie ukrywa również w żaden sposób, że będąc naocznym świadkiem historycznych wydarzeń z udziałem byłego przywódcy Solidarności, patrzy na pewne kwestie bez obiektywizmu. Łączy swoje spostrzeżenia z opiniami wielu osób, które współpracowały z byłym prezydentem oraz z politykami, którzy mieli z nim styczność w swojej karierze. Nie jest to więc sucha biografia, napisana przez osobę, której materiałem źródłowym są jedynie relacje innych. Liczne komentarze, dygresje i własne wspomnienia, jakie Piotr Semka wplata w swoją publikację – z pewnością stanowią jej cechę charakterystyczną, a mianowicie różnorodność. Co również ważne, autor w swojej książce skupia się na kwestiach politycznych, praktycznie całkowicie pomijając życie prywatne Wałęsy. W publikacji znajdziecie bowiem jedynie kilka odniesień do kontrowersji, jakie narosły wobec jego życiorysu, jako ojca i męża.

Publikacja Piotra Semki oprócz przedstawienia tak niejednoznacznej postaci, jaką jest Lech Wałęsa, stała się również w dużym stopniu interesującą lekcją współczesnej historii. Autor bowiem w celu ukazania politycznych decyzji, jakich dokonywał Wałęsa, przedstawia czytelnikom ówczesne nastroje społeczne, różnorodność sceny politycznej, wszelkie układy, sympatie i antypatie na najwyższych szczeblach władzy. To bardzo ciekawe, zajrzeć w zasadzie od kuchni we wszelkie wydarzenia polityczne z okresu ostatnich ponad trzydziestu lat. W szczególności początek lat 90' wydawał się dla mnie najbardziej interesujący, dając o wiele lepszy obraz historycznych już wydarzeń, niż jakikolwiek podręcznik do historii.

Trudno ocenić działalność Lecha Wałęsy, bowiem dla wielu, do dzisiaj człowiek ten jest wielkim symbolem solidarności Polaków. Nie można jednak zapominać, że jego poczynania w latach 90' i również obecne, pozwalają nowemu pokoleniu spojrzeć z zupełnie innej strony na wszechobecny kult dotyczący jego osoby. Biografia Piotra Semki jest bardzo sprawiedliwą oceną całej kariery politycznej byłego prezydenta. Znając dość szeroko zarys tychże dziejów, mogę teraz zajrzeć do tych bardziej kontrowersyjnych biografii, które odbiły się swego czasu dość szerokim echem w społeczeństwie. "Za, a nawet przeciw" – to idealne określenie ukazujące postać Lecha Wałęsy - Piotr Semka nie mógł bowiem znaleźć lepszego.

"W 1918 roku mieliśmy Piłsudskiego, a w 1989 roku niestety już tylko Wałęsę".

Jeszcze przed rozpoczęciem lektury z odwrotu okładki wbiła mi się w oczy wypowiedź Bronisława Wildsteina na temat tej pozycji: "Piotr Semka podjął się zadania niemożliwego: bezstronnie i obiektywnie przedstawić biografię Lecha Wałęsy, osoby, która wywołuje najbardziej skrajne i przeciwstawne emocje. Zadania uwieńczonego sukcesem." Zobaczymy, panie Wildstein. Zobaczymy - pomyślałam sobie.

Niemal sto stron później byłam skłonna przyznać mu rację. Autor rzeczywiście robił wszystko lub prawie wszystko, żeby wydać się neutralnym narratorem biografii najsłynniejszego elektryka świata, który to "najsłynniejszy elektryk" jest bodaj najczęściej powtarzanym sformułowaniem w tej książce. Nie umiem rozsądzić na ile dość wyraźne w pewnym momencie odstępstwa od tej obiektywności są wynikiem rzeczywistych przywar Wałęsy, a na ile prywatnych poglądów Piotra Semki. Jednak fakt faktem, że na ogół ta pozycja wydaje się za bardzo z prawdą nie mijać.

Postać naszego byłego prezydenta jest naprawdę fascynująca, a dzięki tej książce miałam okazję dokładnie przeanalizować proces tworzenia się jego kultu. Swego czasu Wałęsa był w Polsce trzeci po Bogu i Janie Pawle II, a Semka z chirurgiczną niemal precyzją opisuje koleje losu, w wyniku których do tego doszło. Osobiście uważam, że ludzie żyjący w PRL-u słysząc teksty takie jak ten...

"Z tego miejsca pragnę powiadomić władzę, że tak bezkarne aresztowania, jak były w tym roku, były to ostatnie aresztowania. W przeciwnym razie pójdziemy i więzienia otworzymy. Jeśli w przyszłym roku mnie tu nie będzie - nazywam się Lech Wałęsa - przyjdźcie po mnie, a jeśli ja będę, a kogoś z was nie będzie, ja pójdę po was."

...albo ten...

"Świat jedzie samochodem, a my na rowerze".

...mieli dwa wyjścia: paść i nie móc wstać, a gdzieś pomiędzy tym rzucić rozbawione "co za gość" lub zacząć go uwielbiać. Wagonik z Wałęsą na pokładzie wyjechał na szczyt Diabelskiego Młyna, gdzie spotkał się z pokojowym Noblem i słynnym wystąpieniem w amerykańskim Kongresie... a potem gwałtownie zjechał w dół.

Dołem okazała się era prezydencka, do której dotarłam po to tylko, aby przekonać się jak krok po kroku obrócić kult jednostki w popiół i kurz. Zaczęły się prawdziwe cyrki, po których tylko jeden wniosek przychodził mi do głowy - Polacy mają rację, polityka to jedno wielkie bagno i byle kto taplać się w nim nie będzie. To musi być ktoś, kto ma do tego talent.

Podsumowując, gdyby ta pozycja była lecącym samolotem, to lądowalibyśmy z jednym skrzydłem poważnie pochylonym na prawo, ale kto wie - być może słusznie.

Lech Wałęsa to człowiek jedyny w swoim rodzaju, który jest na dodatek istotnym elementem naszej najnowszej historii. Warto lepiej poznać jego postać.

www.karriba.pl

...ze wskazaniem na dobrą. Jednak zdecydowałem się pół gwiazdki dołożyć dlatego iż nie jest to książka napastliwa, na co wskazywało nazwisko autora i... kilku recenzentów. Semka nie ucieka od wygłaszania swoich opinii ale jest to ciekawe spojrzenie. Z pewną obawą musiałem sięgnąć po ten tytuł bo "poprosił" mnie o to mój prezes. Po prostu jutro w pewnym miejscu jesteśmy umówieni na wywiad z autorem. Muszę przyznać że czytanie historii najnowszej w tym wykonaniu było dla mnie ciekawym doświadczeniem, a w-ogóle mogę chyba zapytać czy można u Nas napisać dobrą biografię L.W. ?

• E-booki
  • Biografie
  • Historia Polski
  • XX wiek
  • Literatura polska (współczesna)

Dodaj cytat z książki Za, a nawet przeciw