Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo RM
- Data wydania:
- 2014-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2000-01-01
- Liczba stron:
- 454
- Czas czytania
- 7 godz. 34 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377732007
Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu. Za swoje zasługi nie doczekał się za życia żadnej nagrody – wyrokiem komunistycznych władz został skazany na śmierć, a następnie robiono wszystko, by o jego postaci i dokonaniach zapomniano. W ostatnich latach dzięki staraniom rodziny i historyków rotmistrz (w 2013 awansowany na pułkownika) Pilecki wraca do świadomości narodowej. Książka skupia się przede wszystkim na działalności Witolda Pileckiego w organizowaniu konspiracji wojskowej w Auschwitz, zawiera również słynny raport z 1945 roku napisany po ucieczce z obozu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Oficjalne recenzje
Ochotnik do Auschwitz
W latach 1944–1948 terror komunistyczny dokonał olbrzymiego spustoszenia. Około 2,5 tys. osób skazano na śmierć, ok. 15 tys. zabito bez sądu, od 100 do 150 tys. uwięziono, 50 tys. akowców wywieziono z ziem polskich (łącznie z Wileńszczyzną, Galicją Wschodnią, Wołyniem i Polesiem) w głąb ZSRR, drugie tyle wywieziono zimą i wiosną 1945 r. – głównie z Pomorza, Górnego Śląska i Wielkopolski. W ten sposób dochodzimy do liczby około 250 tys. Polaków represjonowanych po wojnie w ten czy inny sposób. Powyższy cytat obrazujący dramatyczny okres w powojennej historii Polski to dane Zygmunta Woźniczki, które Adam Cyra, starszy kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz współtwórca stałej ekspozycji o obozowym ruchu oporu na terenie Muzeum, przywołuje w swojej znakomitej książce „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”.
Jedną z osób, która w tragiczny sposób została dotknięta represjami komunistycznego reżimu, był rotmistrz Witold Pilecki – Polak, żołnierz oraz, zdaniem historyków, postać zaliczana do sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu. Człowiek, którego dokonaniami w życiorysie spokojnie można by obdzielić kilka osób: żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie członek II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Autor raportów o Holokauście. Więzień okresu stalinowskiego oskarżony o szpiegostwo i skazany w pokazowym procesie. Zamordowany 25 maja 1948 roku strzałem w potylicę w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej. Najprawdopodobniej pochowany w Kwaterze na Łączce na Powązkach, gdzie potajemnie chowano ofiary pomordowane przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956.
W ostatnich latach przybywa publikacji poświęconych Witoldowi Pileckiemu. Odnosi się wrażenie, jakby autorzy usiłowali nadrobić stracony czas. Ich wysiłki zmierzają ku temu, by przypomnieć dokonania żołnierzy wyklętych, oddać im należny hołd i ocalić od zapomnienia postacie, które powinny stać się elementem edukacji w polskich szkołach. Książka Adama Cyry koncentruje się przede wszystkim na działalności obozowej Witolda Pileckiego. Autor, historyk znany z wielu fachowych publikacji dotyczących historii KL Auschwitz oraz z doskonałego bloga historycznego Cyra.wblogu.pl, nagrodzony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Pro Memoria, w swojej książce w sposób szczegółowy opisuje fakty i najważniejsze wydarzenia z życia Pileckiego. Weryfikuje także wiele wcześniejszych publikacji poświęconych rotmistrzowi. Książka imponuje nadzwyczajnym wręcz materiałem źródłowym, cennymi dokumentami i fotografiami, unikalnymi fragmentami listów, nienagannymi przypisami, bogatą bibliografią i indeksem osób. Co istotne, publikacja zawiera także słynny raport Pileckiego napisany po ucieczce z KL Auschwitz.
Książka Adama Cyry podzielona jest na dziewięć rozdziałów o chronologicznym układzie i niezwykle przemyślanej strukturze. Począwszy od dzieciństwa i lat młodzieńczych, przez udział w walkach o wschodnie granice Polski (1921–1921), pracę i działalność w niepodległej Polsce (1921–1939), aż do drugiej wojny, a wraz z nią początków konspiracji w Tajnej Armii Polskiej oraz konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, a następnie ucieczki z obozu, autor kreśli postać odważnego, energicznego żołnierza polskiego, który doskonale orientował się w ówczesnej sytuacji geopolitycznej. Dzięki książce „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz” czytelnik poznaje także szczegóły i okoliczności pomyślnej ucieczki z obozu, dalszej konspiracji, udziału w powstaniu warszawskim oraz pobytu w obozach jenieckich w Lamsdorf i Murnau. Na ostatnie lata życia rotmistrza Pileckiego składała się działalność w II Korpusie Polskim. Po powrocie do kraju czekały go już bowiem: aresztowanie, śledztwo, sfingowany proces o silnym wydźwięku propagandowym i wyrok.
Zbrodnia sądowa dokonana na rotmistrzu nie oznaczała jednak końca cierpienia jego najbliższych. Adam Cyra w swojej książce pisze również o rodzinie Witolda Pileckiego, która także nie uniknęła represji. Żonie rotmistrza nie pozwolono pracować w zawodzie. Syn, który zamierzał zostać lotnikiem, nie uzyskał zgody na kurs pilotażu. Córkę zmuszono do przerwania studiów na Politechnice Warszawskiej. Funkcjonariusze UB długo poszukiwali także młodszego brata Witolda Pileckiego.
Autor porusza także istotną kwestię rehabilitacji Witolda Pileckiego, wieloletnich zabiegów i starań rodziny, mających na celu ujawnienie prawdy o rotmistrzu, zadośćuczynienie jego pamięci oraz przywrócenie mu właściwego miejsca na kartach historii. W 1995 roku prezydent Lech Wałęsa uhonorował Pileckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a jedenaście lat później prezydent Lech Kaczyński przyznał mu najważniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Współcześnie daje się zauważyć coraz więcej projektów oraz inicjatyw, mających na celu przywrócenie pamięci o żołnierzach wyklętych, w tym o postaci rotmistrza Pileckiego.
Wybitna publikacja Adama Cyry również zdaje się wpisywać w nurt przywracania zbiorowej pamięci Polaków o niekwestionowanym bohaterze i człowieku, który swoim życiorysem uwiarygodnia takie pojęcia, jak: patriotyzm, poświęcenie czy hart ducha. Autor znakomicie naszkicował sylwetkę człowieka, który nie godził się z narzuconym systemem rządów opartych na kłamstwie, zbrodni i bezprawiu. Pragnął doczekać lepszych czasów i dla tego pragnienia gotów był poświęcić własne życie.
Ewelina Tondys
OPINIE i DYSKUSJE
Raport rotmistrza Pileckiego, który stanowi integralną część historii oceniam jako wybitny, tak jeśli chodzi o treść - skondensowany, przedstawienie faktów w sposób bardzo obrazowo oddający tragizm, horror, a jednocześnie bohaterstwo więźniów Auschwitz, a z drugiej strony zrozumiałą dla czytelników z 21 w. polszczyznę nieomal suchą, ubogą w przymiotniki, przez co najwyraźniej podkreślającą antyczłowieczeństwo katów (więźniów funkcyjnych - kapo, esesmanów, choć zdarzali się wśród obu grup nieco mniej krwiożerczy, a czasem ci z pierwszej grupy starali się pomagać współosadzonym). Adam Cyra stworzył dzieło wspaniałe, ale jako czytelniczka niebędąca naukowcem, ani tym bardziej zawodowym historykiem, w publikacji występuje zbyt dużo odsyłaczy, które niepotrzebnie (dla mnie) gmatwają główny wątek. Sądzę, że jako źródło historyczne książka jest nie do przecenienia.
Raport rotmistrza Pileckiego, który stanowi integralną część historii oceniam jako wybitny, tak jeśli chodzi o treść - skondensowany, przedstawienie faktów w sposób bardzo obrazowo oddający tragizm, horror, a jednocześnie bohaterstwo więźniów Auschwitz, a z drugiej strony zrozumiałą dla czytelników z 21 w. polszczyznę nieomal suchą, ubogą w przymiotniki, przez co...
więcej Pokaż mimo toJak wielu rzeczy, powinniśmy się nauczyć od ludzi takich jak Rotmistrz Pilecki. Jak bardzo zmienia się postrzeganie świata w obliczu sytuacji, z którymi ludzie musieli sobie radzić. Jak głupie i małostkowe są problemy, z którymi obecnie nie możemy sobie poradzić. Jak bardzo współczesny człowiek stał się słaby i godny pogardy w obliczu bohaterów przeszłości. Jaki wstyd powinniśmy odczuwać porównując swoje dążenia do wygody i luksusu, z dążeniami ludzi, którzy przeszli piekło na ziemi.
Po to jest historia aby nie popełniać błędów naszych przodków. Niestety okazuje się, że historia tak niewiele nas nauczyła. Wciąż stawiamy dobro swoje nad dobrem innych, nierzadko uciekając się do złych czynów byle tylko piąć się po szczeblach władzy i kariery. Kto z nas potrafi docenić to, o co walczyli nasi przodkowie. Kto potrafi nie marnować czasu na zbędne rzeczy, które nie są w życiu ważne, dostrzegając te, które powinny być na miejscu pierwszym.
Lektura bardzo uświadamiająca. Niestety im bardziej wczytywałam się w treść słynnego raportu, tym bardziej uderzał we mnie kontrast między bohaterską postawą człowieka żyjącego na krawędzi życia, a człowiekiem współczesnym, który ma wszystko i nie potrafi zrobić z tego należytego użytku.
Jak wielu rzeczy, powinniśmy się nauczyć od ludzi takich jak Rotmistrz Pilecki. Jak bardzo zmienia się postrzeganie świata w obliczu sytuacji, z którymi ludzie musieli sobie radzić. Jak głupie i małostkowe są problemy, z którymi obecnie nie możemy sobie poradzić. Jak bardzo współczesny człowiek stał się słaby i godny pogardy w obliczu bohaterów przeszłości. Jaki wstyd...
więcej Pokaż mimo toPierwsza część książki jest wyjątkowo sucha i jej samej dałbym z 6/10 (chociaż jako spis faktów jest jak najbardziej dobra - wszystko chronologicznie, podparte źródłami, zweryfikowane, zresearchowane etc). Ale no ja nie zamawiałem "raportu ze wszystkich publikacji o życiu Pileckiego". Gdyby sam temat, i treść nie była tak ciekawa to pewno byłoby to na 4/10 albo i mniej.
Może nie fair, ale to nie mój kawałek chleba.
Natomiast druga połowa - pamiętnik Pileckiego - no to już zupełnie inna jakość. Sam autor nawet na początku przeprasza, że o ile jest proszony o same fakty, to nie może tylko ich spisać, bo nie jest z kamienia. No i dobrze - bo rzeczy jakie się tam wyprawiały - z punktu widzenia historii nie mają znaczenia, ale z "punktu widzenia punktu widzenia" - mają olbrzymie. To jak się zachowywali więźniowie, strażnicy, te wszystkie sytuacje - nie mieści się w "Poszedł dobrowolnie do Auschwitz i po 2 latach uciekł".
Pierwszą część wsadziłbym gdzieś do archiwum, albo gdzieś gdzie publikacje naukowe się przetrzymuje, a do drugiej mogę nawet wracać.
P.S. Same słowa zakończenia też bardzo mnie uderzyły. Pilecki mówi o tym, że po wyjściu zdaje mu się, że w wielkim domu wszedł do pokoju, w którym bawią się dzieci. Że wszystko (czy większość) na zewnątrz rozbija się o sprawy trywialne. Myślę, że takie długie spotkanie ze śmiercią wykrystalizowało w człowieku to na czym warto się skupiać. Trochę w ten deseń też napawa mnie nadzieją, ale i smutkiem, opowieść o tym jak politycy lewicy i prawicy potrzebowali być zamknięci w tym piekle, żeby móc się dogadać. Dziś też nieraz mam wrażenie, że żyje się nam zbyt prosto i robimy sobie niepotrzebne problemy.
Pierwsza część książki jest wyjątkowo sucha i jej samej dałbym z 6/10 (chociaż jako spis faktów jest jak najbardziej dobra - wszystko chronologicznie, podparte źródłami, zweryfikowane, zresearchowane etc). Ale no ja nie zamawiałem "raportu ze wszystkich publikacji o życiu Pileckiego". Gdyby sam temat, i treść nie była tak ciekawa to pewno byłoby to na 4/10 albo i mniej....
więcej Pokaż mimo toMasa pracy włożona w udokumentowanie wydarzeń. Wynikł z niej suchy właściwie raport składający się z cyfr i nazwisk. Bardziej to buchalteria jak historia, ale trzeba przez niego przebrnąć dla uzyskania pełnego obrazu. Uzupełnia on wspomnienia z życia w obozie samego Pileckiego. To już bardziej emocjonująca lektura, choć nie odzwierciedla całości przeżyć. Trzeba brać pod uwagę cel, dla którego rotmistrz to napisał. Najbardziej zastanowił mnie ostatni fragment.
Masa pracy włożona w udokumentowanie wydarzeń. Wynikł z niej suchy właściwie raport składający się z cyfr i nazwisk. Bardziej to buchalteria jak historia, ale trzeba przez niego przebrnąć dla uzyskania pełnego obrazu. Uzupełnia on wspomnienia z życia w obozie samego Pileckiego. To już bardziej emocjonująca lektura, choć nie odzwierciedla całości przeżyć. Trzeba brać pod...
więcej Pokaż mimo to9bowiazkowa lektura dla każdego by wiedzieć ile co zawdzięczamy temu człowiekowi i by wiedzieć co należy robić by go naśladować w tym by być lepszym dla innych.
9bowiazkowa lektura dla każdego by wiedzieć ile co zawdzięczamy temu człowiekowi i by wiedzieć co należy robić by go naśladować w tym by być lepszym dla innych.
Pokaż mimo toTrudno wystawić ocenę takiej książce, bo jeśli ocenić postawę Rotmistrza Pileckiego to max, ale jeśli brać pod uwagę przekaz dla przeciętnego czytelnika, to już może być bardzo różnie. Dla mnie opis obozu przez Grzesiuka (Pięć lat kacetu), jest bardziej interesujący.
W pierwszej części Adam Cyra przytacza wszystkie źródła i dokumenty na jakich się opierał oraz wymienia dziesiątki nazwisk; jest to mało strawne dla słuchacza/czytelnika.
Później mamy opis pobytu w obozie i ucieczkę opisaną przez Pileckiego i to już jest ciekawsze, choć tu też mamy dziesiątki, a może i setki nazwisk; zarówno bohaterów, jak i kolaborantów, zdrajców, czy Niemców.
Pilecki idąc dobrowolnie do Oświęcimia, nie wiedział na co się porywa i tylko dzięki szczęściu i przypadkowi, że dostał pracę w stolarni - przeżył. Co dziwne; w miarę trwania obozu, choć przybywało ofiar, to warunki pobytu się polepszały.
Czy zakładanie organizacji wojskowej w obozie miało sens ? - według mnie nie bardzo; ponieważ, nie było szans na masową ucieczkę, czy bunt, lub akcję podziemia zaatakowania obozu. Siły niemieckie w samym obozie i okolicznych miastach były zbyt duże, lecz największym problemem, byłoby co zrobić z tyloma osłabionymi więźniami. Oczywiście, takie obozowe podziemie, pootrzymywało na duchu, ale przy wpadkach (a takie były) dziesiątki osób traciło życie. Oczywiście, nie ma tu jedynej słusznej drogi; z grubsza - czy rację miał Pilecki, czy Grzesiuk.
Potraktowanie takiego patrioty jak Pilecki, jako zdrajcę i skazanie na śmierć (nikogo po ucieczce z obozu nie zabił), nie wymaga jakiegokolwiek komentarza; może tylko takiego, że winowajców nie usprawiedliwia nic (takie były czasy, jak nie my to oni, ja tylko wykonywałem rozkazy, zmanipulowano mnie, itd., itp.), ale i żadną miarą nie usprawiedliwia od odpowiedzialności i wymierzenia kary.
Trudno wystawić ocenę takiej książce, bo jeśli ocenić postawę Rotmistrza Pileckiego to max, ale jeśli brać pod uwagę przekaz dla przeciętnego czytelnika, to już może być bardzo różnie. Dla mnie opis obozu przez Grzesiuka (Pięć lat kacetu), jest bardziej interesujący.
więcej Pokaż mimo toW pierwszej części Adam Cyra przytacza wszystkie źródła i dokumenty na jakich się opierał oraz wymienia...
Porządna książka. Sam raport bywał czasem trochę zagmatwany ze względu na ogromną ilość nazwisk oraz numerów obozowych, ale według mnie warto.
Porządna książka. Sam raport bywał czasem trochę zagmatwany ze względu na ogromną ilość nazwisk oraz numerów obozowych, ale według mnie warto.
Pokaż mimo toKsiążka składa się z dwóch części - biografia oraz sam raport. Pierwsza część momentami jest ciężka do czytania z powodu częstych przypisów, ale warto przeczytać. Ogromne wrażenie pozostawia raport - każdy powinien się z nim zapoznać.
Książka składa się z dwóch części - biografia oraz sam raport. Pierwsza część momentami jest ciężka do czytania z powodu częstych przypisów, ale warto przeczytać. Ogromne wrażenie pozostawia raport - każdy powinien się z nim zapoznać.
Pokaż mimo toKsiążka składa się z dwóch części. Pierwsza to dokładna, poparta dokumentami biografia rotmistrza Pileckiego. Napisana przez historyka, więc nie ma tu akcji, fabuły, a jedynie fakty.
Druga część to oryginalny raport Pileckiego, napisany po ucieczce z obozu koncentracyjnego. Autor opisuje jak dał się złapać przez Niemców i wywieźć do Auschwitz. Tam nauczył się żyć, tworzył ruch oporu i ostatecznie uciekł, aby jako świadek zbrodni hitlerowskich przedstawić realną sytuację więźniów.
Niesamowity człowiek, niesamowita historia. W głowie się nie mieści odwaga i hart ducha Pileckiego.
Pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka. Lekcja patriotyzmu i żołnierskości.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to dokładna, poparta dokumentami biografia rotmistrza Pileckiego. Napisana przez historyka, więc nie ma tu akcji, fabuły, a jedynie fakty.
więcej Pokaż mimo toDruga część to oryginalny raport Pileckiego, napisany po ucieczce z obozu koncentracyjnego. Autor opisuje jak dał się złapać przez Niemców i wywieźć do Auschwitz. Tam nauczył się żyć, tworzył...
Ciężka lektura. Niby człowiek tyle już przeczytał o obozach śmierci (nie mam na myśli tych dziwnych historii typu tatuażysta /położna itp z Auschwitz) a ciągle dowiaduje się nowych rzeczy... Polecam tym bardziej że sama historia Rotmistrza jest ciekawa.
Ciężka lektura. Niby człowiek tyle już przeczytał o obozach śmierci (nie mam na myśli tych dziwnych historii typu tatuażysta /położna itp z Auschwitz) a ciągle dowiaduje się nowych rzeczy... Polecam tym bardziej że sama historia Rotmistrza jest ciekawa.
Pokaż mimo to