Mrożek. Striptiz neurotyka

Okładka książki Mrożek. Striptiz neurotyka Małgorzata I. Niemczyńska
Okładka książki Mrożek. Striptiz neurotyka
Małgorzata I. Niemczyńska Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2013-10-22
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-22
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326812767
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
127 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1339
210

Na półkach:

Twórczość Sławomira Mrożka pokochałam jako nastolatka, w czasach, kiedy już powrócił do księgarń, ale jeszcze nikomu się nie śniło że powróci do Polski. Wydanie 12-tomowych dzieł zebranych przez wydawnictwo Noir Sur Blanc było dla mnie jak gwiazdka z nieba, dosyć ciężko dostępna, ale po latach mam w końcu całość. Potem pojawił się sam Mrożek i dalsze publikacje jego twórczości: rysunki, dzienniki, autobiografia i ten oto striptiz. Po lekturze mam dosyć mieszane uczucia. Część informacji musiałam odkopać sama, bo autorka podaje je jak zagadkę (romans Mrożka z panią, która odnalazła siebie, jako małą dziewczynkę, w zagranicznym filmie opartym na faktach, którego akcja toczyła się w okupowanym Krakowie, a która później została najpoczytniejszą pisarką. Tak jakby nie można było napisać, że chodzi o Romę Ligocką, dziewczynkę w czerwonym płaszczyku z Listy Schindlera). Generalnie nie czytałam jeszcze ani dzienników, ani autobiografii, więc to moje pierwsze spotkanie z życiorysem Mrożka. Może dlatego taka wysoka ocena.

Twórczość Sławomira Mrożka pokochałam jako nastolatka, w czasach, kiedy już powrócił do księgarń, ale jeszcze nikomu się nie śniło że powróci do Polski. Wydanie 12-tomowych dzieł zebranych przez wydawnictwo Noir Sur Blanc było dla mnie jak gwiazdka z nieba, dosyć ciężko dostępna, ale po latach mam w końcu całość. Potem pojawił się sam Mrożek i dalsze publikacje jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
1

Na półkach:

Pośpiech upokarza, mawiał Mrożek. Chyba tak właśnie powstała ta biografia. Żal...

Pośpiech upokarza, mawiał Mrożek. Chyba tak właśnie powstała ta biografia. Żal...

Pokaż mimo to

avatar
261
191

Na półkach:

Zakochałem się.
Magiczna opowieść

Zakochałem się.
Magiczna opowieść

Pokaż mimo to

avatar
149
58

Na półkach:

Tytuł uczciwie zapowiada treść książki. Trzysta stron pudelkowych wynurzeń.

Tytuł uczciwie zapowiada treść książki. Trzysta stron pudelkowych wynurzeń.

Pokaż mimo to

avatar
102
100

Na półkach:

Genialna. Nie dla każdego. Ja przepadłam

Genialna. Nie dla każdego. Ja przepadłam

Pokaż mimo to

avatar
32
2

Na półkach:

Genialna pozycja

Genialna pozycja

Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Można powiedzieć, że o Mrożku powiedziano już wszystko,ale jednak autorce udaje się więcej wyciągnąć z historii tego pisarza. Z pewnością to nowy, ciekawy głos w debacie nad Mrożkiem, będącym wręcz naszym dobrem narodowym. Choć znając dystans samego Mrożka pewnie by się obraził za określenie "dobro narodowe". Bardzo polecam ! lekturę, jedna z niewielu książek, które przeczytałam zaledwie w dwa dni...

Można powiedzieć, że o Mrożku powiedziano już wszystko,ale jednak autorce udaje się więcej wyciągnąć z historii tego pisarza. Z pewnością to nowy, ciekawy głos w debacie nad Mrożkiem, będącym wręcz naszym dobrem narodowym. Choć znając dystans samego Mrożka pewnie by się obraził za określenie "dobro narodowe". Bardzo polecam ! lekturę, jedna z niewielu książek, które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
361
360

Na półkach:

Mrożek. Striptiz neurotyka – Małgorzata I. Niemczyńska (2013)

Biografia Mrożka wydana w roku śmierci pisarza. Książka typowo reporterska, napisana krótkimi, dopieszczonymi zdaniami – z umiarem i troską o utrzymanie uwagi czytelnika, ciekawie, bez cienia patosu i krzty zadęcia, sprawnie składająca z pozyskanych faktów uproszczony życiorys pisarza.

Niemczyńska ma bardzo profesjonalny warsztat i dobre nastawienie względem swojego bohatera. Jej rzeczowość i obiektywizm wymieszany z nutką sympatii tworzy idealną postawę by mówić losach dramaturga, jego dziełach i wyborach. I chyba takiego nastawienia on sam sobie by najbardziej życzył. Niestety do książki wkradło się kilka błędów* które przy wznowieniu należałoby koniecznie naprawić, zwłaszcza zdania odnośnie młodzieżowych wprawek do dojrzałej twórczości Lema.

Autorka skacze trochę po osi czasu, aby w dogodnych momentach opowiedzieć o czymś nieco szerzej – niekiedy nie wypada to dobrze, zwłaszcza kiedy mowa o kwestiach delikatnych, które powinny być zwieńczeniem wątku albo punktem kulminacyjnym rozdziału (np. śmierć). To pozwala odczuć że biografia w pewnym stopniu klecona była z materiałów opracowanych już wcześniej. Z drugiej strony jednak taki styl narracji bardzo pasuje do Mrożka i jego zdystansowania, pogodzenia się ze sprawami nieuchronnymi. Mimo że wewnątrz dramaturga nierzadko wrzało, miał on też umiejętność trzeźwego oglądu na te stany, zdania sobie sprawy że egzystencjalne niepokoje są niezbywalne i całkowicie typowe dla życia każdej jednostki, choć w innych proporcjach i natężeniu – w zależności od wrażliwości i kolei losu.

Kilka zdań odnośnie tytułu: Mrożek za życia obnażał się regularnie. W swojej twórczości – humoreskach, dramatach, opowiadaniach, mniej lub bardziej świadomie, ale także w swoich prywatnych zapiskach oraz korespondencji – szczerze i z premedytacją. Jest to też nawiązanie do tytułu dramatu z 1961 – „Strip-tease”.

Książkę domykają dwa dodatki: „Rozmowa” składająca się z kilku wywiadów jakie autorka przeprowadziła z Mrożkiem, oraz fragmenty esbeckich notatek, które tworzono na podstawie relacji informatorów, materiałów prasowych, nasłuchu zagranicznych stacji oraz własnych obserwacji. (Te drugie są nudne jak flaki z olejem, w dodatku z błędami rzeczowymi, gramatycznymi i ortograficznymi – co kiepsko świadczy o pracownikach Służby Bezpieczeństwa, ale mówi też sporo o rutynie ich pracy).

W książce wykorzystano publikacje prasowe z lat 2007-2013 (dlatego niektóre jej fragmenty mogą zainteresowanym Mrożkiem czytelnikom brzmieć znajomo**).
* Słuchałem książki Niemczyńskiej w roku premiery, w odcinkach na falach TOK FM, ale nie od początku, a niektóre odcinki przegapiłem. Kto był lektorem – nie pamiętam. Rozdział o przyjaźni z Lemem czytałem jako niezależny artykuł w internecie, a jakoś niedawno trafiłem na tekst zaskakująco podobny do tego o drugiej żonie Mrożka. Początkowo książka bazuje na informacjach z „Baltazara” – sporo cytatów, informacji podanych prawie słowo w słowo jak autobiografii.
** Str. 118 – „Astronauci” i „Dzienniki gwiazdowe” Lema określone są jako „młodzieżowe wprawki do dojrzałej twórczości” (!). „Astronauci” zaczęli powstawać kiedy Lem miał 29 lat (rocznik 1921),tekst trafił do druku w 1951. Pierwsze „Dzienniki gwiazdowe” Lem napisał po trzydziestce. Takie określenie kompletnie do nich nie pasuje. „Astronauci” za którymi autor nie przepadał można śmiało zaklasyfikować jako literackie początki, które wzbudzały entuzjazm w czytelnikach spragnionych SF, w kraju deficytu SF i deficytu w ogóle, ale przygody Tichego to już pełnoprawny hit, a sam Tichy należy do jednych z najbardziej lubianych przez czytelników Lema postaci.
Str. 202 – Puebli – (Pueblo – bez odmiany); str. 296 – mariachis (mariachi); str. 220 – Napoleon nie był Francuzem tylko Korsykaninem, musiał uczyć się języka i pozbyć akcentu; str. 234/238 – sprzeczność – „W pierwszym (i jedynym) dramacie, jaki Mrożek napisze po powrocie do kraju”, kilka stron dalej przeczytamy zaś że „Ostatni dramat napisał tuż przed wyjazdem z Meksyku”.

Mrożek. Striptiz neurotyka – Małgorzata I. Niemczyńska (2013)

Biografia Mrożka wydana w roku śmierci pisarza. Książka typowo reporterska, napisana krótkimi, dopieszczonymi zdaniami – z umiarem i troską o utrzymanie uwagi czytelnika, ciekawie, bez cienia patosu i krzty zadęcia, sprawnie składająca z pozyskanych faktów uproszczony życiorys pisarza.

Niemczyńska ma bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
534
211

Na półkach: , , ,

Ciekawa biografia ciekawej osoby. W książce sporo dowiemy się na temat twórczości Mrożka, życia osobistego czy jego wieloletniej tułaczce po różnych krajach. Biografia jest piękne wydana, zawiera mnóstwo fotografii i interesujących anegdot nie tylko o autorze "Tanga", ale także o innych znanych literatach. Poczytamy chociażby o Stanisławie Lemie, Witoldzie Gombrowiczu, Adamie Włodku i Szymborskiej.

Myślę, że warto czytać takie książki nie tylko po to, żeby poznać życie znanego pisarza, ale przy okazji dowiedzieć się sporo o czasach, w których dana osoba tworzyła. "Striptiz neurotyka" to także ciekawe spojrzenie na lata PRL-u. Z książki dowiemy się o tym, jak żyło się artystom w II połowie XX wieku, jak wyglądała ich relacja z władzą ludową, w jaki sposób ograniczała ich cenzura i jak sobie z tym radzili. Wiadomo - wielu z nich nawiązywało współpracę z partią i wstępowało w jej szeregi? Dlaczego tak czynili? Czy to było pod przymusem, dla świętego spokoju, a może wpływ na to miała fascynacja ideałami socjalizmu i komunizmu? Nie chcę nikogo oceniać, ja urodziłam się już w wolnym kraju - po obradach Okrągłego Stołu - nie przyszło mi nawet dorastać w w tamtych trudniejszych czasach.

"Mrożek" to jedna z tych książek, po których jestem ciut mądrzejsza dzięki zdobytej wiedzy. Poznałam wiele faktów, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Szkoda tylko, że ludzka pamięć jest tak ulotna.

Zachęcam do lektury. Moim zdaniem średnia ocen tej książki na portalu (poniżej 70 jest nieco nieadekwatna do jej prawdziwej wartości. Ja daję 8 gwiazdek.

Ciekawa biografia ciekawej osoby. W książce sporo dowiemy się na temat twórczości Mrożka, życia osobistego czy jego wieloletniej tułaczce po różnych krajach. Biografia jest piękne wydana, zawiera mnóstwo fotografii i interesujących anegdot nie tylko o autorze "Tanga", ale także o innych znanych literatach. Poczytamy chociażby o Stanisławie Lemie, Witoldzie Gombrowiczu,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1133
1076

Na półkach: , ,

Tak, tak, tak! Dokładnie tego oczekiwałem od tej książki! Jestem jej czytelnikiem modelowym, wręcz idealnie wpasowałem się w strategię tekstu.
Napisana po śmierci Mrożka, pełna i obiektywna biografia Artysty, zawierająca w sobie zarówno wątki biograficzne, jak i te dotyczące twórczości. Czy można chcieć czegoś więcej?
Mrożka uwielbiałem od zawsze (czyli od liceum, kiedy przerabiało się Go na polskim). Znałem z grubsza kilka Jego dramatów, opowiadania; oglądałem "Słonia" w reżyserii Agnieszki Osieckiej. Ale Mrożka jako człowieka nie znałem zupełnie. Ta książka pokazała mi Jego ludzkie oblicze. Mrożka samotnika, pesymistę, mizantropa, neurotyka; człowieka nieprzystępnego, autystycznego, antyhumanistycznego w swej postawie; milczka, postrzeganego jako gbura, obrońcy wolności postrzeganej abstrakcyjnie.
Do wspaniałego tekstu dołożono cudowne, przepiękne fotografie. Całość jest świetnie wydana. Do oceny 10/10 brakowało niuansów, mikrodrobiazgów. Niemniej - polecam wszystkim entuzjastom biografii, wielbicielom i potencjalnym wielbicielom Mrożka. KAPITALNA KSIĄŻKA!

Tak, tak, tak! Dokładnie tego oczekiwałem od tej książki! Jestem jej czytelnikiem modelowym, wręcz idealnie wpasowałem się w strategię tekstu.
Napisana po śmierci Mrożka, pełna i obiektywna biografia Artysty, zawierająca w sobie zarówno wątki biograficzne, jak i te dotyczące twórczości. Czy można chcieć czegoś więcej?
Mrożka uwielbiałem od zawsze (czyli od liceum, kiedy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  167
 • Przeczytane
  163
 • Posiadam
  60
 • 2014
  6
 • Teraz czytam
  5
 • Chcę w prezencie
  5
 • 2019
  4
 • Ulubione
  3
 • E-book
  3
 • Biografie
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mrożek. Striptiz neurotyka


Podobne książki

Przeczytaj także