rozwińzwiń

Błysk rewolwru

Okładka książki Błysk rewolwru Wisława Szymborska
Okładka książki Błysk rewolwru
Wisława Szymborska Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej literatura piękna
literatura piękna
Biblioteka Gazety Wyborczej
Agora
2013-05-10
2013-05-10
Szymborska wiersze poematy kolaże powieść kryminalna juwenilia

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Szumowska. Kino to szkoła przetrwania Małgorzata Szumowska, Agnieszka Wiśniewska
Ocena 6,5
Szumowska. Kin... Małgorzata Szumowsk...
Okładka książki Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię Maria Janion, Kazimiera Szczuka
Ocena 6,9
Janion. Transe... Maria Janion, Kazim...
Okładka książki Dusza światowa Agnieszka Drotkiewicz, Dorota Masłowska
Ocena 6,5
Dusza światowa Agnieszka Drotkiewi...

Oficjalne recenzje i

Początek wieńczy dzieło

8099 448 183

Kolega ma fazę na Szymborską, więc podrzuca mi co chwila książki, po które z własnej woli pewnie bym nie sięgnęła. O ile „Rymowanki dla dużych dzieci” zachwyciły mnie, to tę książkę trudno mi ocenić. Zawiera ona pierwsze próbki artystycznej twórczości Wisławy Szymborskiej. Są tu dziecięce rysunki, pierwsze wierszyki, zarys powieści kryminalnej ale również utwory znane z choćby „Rymowanek…”. Części dzieł tu umieszczonych autorka na pewno nie zamierzała publikować, część podarowana była przyjaciołom i znajomym, więc jest najbardziej prywatną częścią dorobku poetki. Dla mnie to zbyt intymne, by mogło zostać w jakikolwiek sposób ocenione. I pytanie, czy powinno zostać opublikowane? Mam trochę mieszane uczucia, choć przyjemność zaznajomienia się z obłędną „Kołysanką” czy, „Słownikiem wyrazów obelżywych” skutecznie tłumi moje skrupuły. Bardzo ciekawe wydanie ma do zaoferowana , oprócz twórczości literackiej i zdjęć poetki, także zdjęcia jej prac plastycznych, odręcznie pisanych tekstów, notatek i próbki pisma. Dla prawdziwych fanów poetki będzie to nie lada gratka. Mnie zaciekawiło, choć nadal nie zamierzam zostać miłośniczką poezji.

29/180/2023
Poezja to nie moja bajka, chyba że są to niepoważne rymowanki Szymborskiej (w tym tomiku także krótkie fragmenty prozatorskie). Tytułowe opowiadanie zwala z nóg :-) No i jest seria o kocie Kizi, w tym ulubione mojego synka: "Przyszła Kizia, zjadła strzelbę i obsrała wszystkie meble." Akurat dla kilkulatka :-)

29/180/2023

Prawdziwy skarb z szuflady.
Po raz kolejny sięgnęłam po „Błysk rewolwru” Wisławy Szymborskiej, żeby trochę sobie przypomnieć, żeby się pobawić, przeczytać coś lżejszego, śmiesznego, a jednocześnie inteligentnego i jednocześnie bardzo często zaskakującego.
Wszystkie małe formy są zdumiewające: moskaliki, epitafia, altruitki, lepieje, lepieje hotelowe, przysłowia nadrealistyczne, wierszyki okolicznościowe.
Tym razem zwróciłem uwagę na „Bajki o życiu rzeczy martwych” a w niech fenomenalne bajki o książce, krześle, szafie czy łóżku. Bajki z morałem
Zupełnie nie pamiętałam o adoraliach, a są rozweselające.

Na koniec „Kołysanka”:

z każdej szpary

a do tego jeszcze grona
pochód mrówek faraona.

Kuny, żeby żyć po cichu
tłuką się po całym strychu

a upiorna jakaś dusza
stuka, puka, klamką rusza

oraz puma na tarasie
(ta, o której było w prasie)

czyha żeby Cisię zjeść
na tym koniec, kropka, cześć!

Bo z litości wierszyk ten
nie opisze dalszych scen.

Prawdziwy skarb z szuflady.

Przyjemnie jest poznać teksty wcześniej niedostępne dla czytelników. Znajdziemy tu prócz nieopublikowanych wierszy, limeryków i innych dzieł Wisławy, również jej utwory, które popełniała, będąc malutką dziewczynką.

Zebrane tu teksty są- w moim odczuciu- dopiero materiałem na dobrą książkę.

Zebrane tu teksty są- w moim odczuciu- dopiero materiałem na dobrą książkę.

Ta książka uświadomiła mi, jak mało wiem o Wisławie Szymborskiej, jednej z niewielu Polskich Noblistek. Nagrodę tę dostała w 1996 roku, czyli już ponad 20 lat temu… Zmarła w 2012 roku, ale żyje nadal w wierszach wybranych do lektur szkolnych. Ale na pewno żyje też we mnie, ponieważ jej poezja do mnie trafia, a nie o każdej twórczości mogę to powiedzieć.

Błysk rewolwru ukazał mi w pełnym świetle moją ignorancję i wzbudził potrzebę douczenia się, poznania lepiej tej niezwykłej osoby, która w wieku pięćdziesięciu lat pisała zabawne liściki do swojej koleżanki, udając zakochanego w niej spotykanego często parkingowego. Ów parkingowy był człowiekiem prostym, więc liściki są stylizowane na jego język. Przeurocze.

Bardziej album niż antologia

Błysk rewolwru to nie jest typowy zbiór wierszy, cokolwiek to w sumie znaczy, ale typowe to wydawnictwo na pewno nie jest, bo znajdziemy tu także inną twórczość, np. Słownik wyrazów obelżywych, czy wspomniane wyżej liściki. Świetna jest graficzna forma przedstawienia tych niepublikowanych wcześniej odprysków kreatywności tej poetki. Możemy zobaczyć jej pismo odręczne, zdjęcia z młodości, a nawet dziecinne rysunki.

Nie da się tej książki przeczytać na raz, trzeba ją smakować, postawić na półce i do niej wracać.

Szymborska pokazuje się ze strony, której nie tylko nie znałam, ale i się nie spodziewałam. Na pewno kiedyś będę chciała przeczytać jej biografię i więcej jej twórczości. Myślę, że czeka mnie tam wiele niespodzianek.

Błysk rewolwru...

Niewydawane za życia utwory Szymborskiej pokazują jeszcze większy jej dystans do świata i samej siebie. „Błysk rewolwru" to również prezentacja dziecięcego talentu Szymborskiej. Tytuł bowiem nie wziął się znikąd - nawiązuje on do opowiadania noblistki, które napisała, mając 12 lat. Niebanalność, oryginalność, ale i z drugiej strony pewna prostota najlepiej opisują twórczość Wisławy Szymborskiej.

Po lekturze przedmowy do tej książki miałam bardzo mieszane uczucia. W zasadzie część właściwa nie zmieniała mojego nastawienia. Rzecz w tym, że po śmierci poetki rozpoczęło się gorączkowe poszukiwanie tego, co można by jeszcze przedstawić publiczności.
Autorka nie chciała ponoć ogłaszać tych wszystkich swoich tworów, które zdawały się być najbardziej osobistymi. Tutaj jednak potraktowano wolę Szymborskiej z dużą dezynwolturą, zupełnie bez ceremonii.
Tom zawiera jej listy, notatki, wersje pierwotne utworów, a także... pierwsze zachowane rysunki małej Wisławy. Są zdjęcia, przedruk starannie wykaligrafowanego utworu z 1935, który mimo błędów ortograficznych pretendował do miana jednego z niewielu dokonań prozatorskich noblistki.
Nikogo nie tłumaczą wyjaśnienia, że i tak za jakiś czas kto inny sięgnąłby po pamiątki po Szymborskiej, kto inne by je opublikował, więc czemu nie zrobić tego teraz, gdy pozostaje ona w świeżej pamięci przyjaciół (książka wydana w 2013 roku). Kompletny niesmak, plus ja gapa, która to wszystko przeczytałam.
Na koniec mimo całego rozdrażnienia publikacją dodam kilka słów o niezwykłym poczuciu humoru Szymborskiej, który przenika do czytelnika z każdej strony. Bardzo zabawne są tak próby z gatunku lepieje, który zmyśliła sobie poetka. Mnie najbardziej przypadł do gustu ten: Lepsze już spektakle Lupy, niż ten krupnik, a w nim krupy.
Jest też kilka przysłów nadrealistycznych (Kto pija, temu mija.) i wiele innych zabaw językowych.
Czyta się z wyrzutem sumienia, bo przecież autorka nie chciała tego rozgłaszać... Dlatego u mnie jedna gwiazdka.

buchbuchbicher.blogspot.com

Cacuszko śmiechuszko.

Cacuszko śmiechuszko.

Nie wiem czy warto pokazywać wszystko, nawet pierwsze bazgroły przyszłej noblistki. Jeśli ktoś nie zna "Rymowanek dla niegrzecznych dzieci", to ucieszyć go/ ją mogą kolejne rozdziały. Mnie osobiście najbardziej podeszły utwory gatunkowe.

• 2013
  • 2019