Życie jest gdzie indziej

literatura piękna
2013-11-20
Jacek Illg
Kundera

Interesujące spojrzenie na portret psychologiczny poety jako mężczyzny niedojrzałego.

jak na razie najgorsza spośród wszystkich jakie czytałem Kundery...i radziłbym sięgnąć po inne jeśli ktoś akurat zaczął od niej i się nieco zniechęcił.

Tytułowe Rimbaudowskie stwierdzenie, przyświecające młodemu poecie czasów komunizmu. Zgryźliwy opis wzlotów i upadków wyalienowanego, osaczonego przez nadopiekuńczą matkę złotego dziecka swych parszywych czasów. Doskonała proza autora, obficie czerpiącego z własnych doświadczeń. Doskonały bryk dla młodych artystów przekonanych o własnej indywidualności i nieomylności. Rzecz...

Książka opisuje życie młodego poety, który potrafi się całkowicie zagłębić w pisaniu wierszy. Poeta widzi w wierszach swoje odzwierciedlenie, może tam przeżywać swoje życie w lepszy dla niego sposób. Młody poeta zakochuje się kilkukrotnie, jest bardzo oczytany, ma duża wiedzę, imponuje swoją twórczością. Bohater jest bardzo nieśmiały, trudno mu podejmować spontaniczne...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Odejmuję jedną gwiazdkę dlatego, że nie do końca wszystko zrozumiałam, albo zrozumiałam, ale z zachowaniem poczucia niejasności i niedokończenia. Po przeczytaniu czułam się tak, jakby ominęła mnie jakaś ważna puenta. Cały Kundera ;)
Absolutnie warto. "Życie jest gdzie indziej" jest nawet ciut lepsze od "Nieznośnej lekkości bytu" i "Śmiesznych miłości". Ale tylko...

Nigdy nie byłem i nie będę poetą. Może dlatego nie zrozumiałem fenomenu tej powieści :( Czyta się bardzo szybko ale nic nie wnosi do życia. Główny bohater jest irytujący, jego matka ( która jest może jeszcze "główniejszą" bohaterką) jest jeszcze gorsza.

Kojarzyło mi się pod paroma względami z "Przedwiośniem", tylko takim trochę lepiej napisanym, a jednocześnie z jeszcze bardziej męczącym głównym bohaterem.

Jaka ta książka jest wspaniała!

Kundera kreśli portret poety w każdym jego calu. Stawia tezy, które zdają się trafne, nie tylko w odniesieniu do czasów, w których jest osadzona oś powieści.
Także tym razem autor nie stroni od sytuacji politycznej w Czechosłowacji, tworząc barwny obraz czasów od roku 1948 roku. Szerokie spektrum społecznych perypetii pozwala spojrzeć...

Historia krótkiego życia Jaromila, obiecującego młodego poety, oplątana polityką, sztuką, pierwszymi miłosnymi usiłowaniami. Napisana rasowym stylem, z dużą dozą przemyśleń na powyższe tematy. Kundera daje nam książkę trudną, ale zdecydowanie wartą przeczytania. Wysoka literatura.

Najmocniejszą stroną jest świetnie trafiona obserwacja relacji matki z synem.

Dyskusje

1 221