Hermann Hesse Wydawnictwo: Media Rodzina literatura piękna
Małgorzata Łukasiewicz
Małgorzata Łukaszewicz Indie
2000 ocen 169 opinii

2000 ocen

Fenomenalna, niczym przypowieść, napełnia spokojem i wytchnieniem. Niezwykła i zawsze aktualna.

Opowiadanie filozoficzne, a bardzo przyjemnie i szybko się czytało. Nawet można było wyciągnąć, jakieś wnioski dla siebie.
Jestem mile zaskoczony i dlatego daję ósemkę. :)

Wiele lat temu byłem w tej książce absolutnie zakochany. Bardzo polecam, nie jest długa a daje do myślenia, jak się lubi myśleć ;)

Jak dla mnie ta książka to majstersztyk. Opisana prostym acz kojącym jezykiem. Mimo, że ma już 100 lat zawiera prawdy uniwersalne. Jak dla mnie powinna być lekturą szkolną. Cieszę się, że na nią trafiłam. Gorąco polecam

"Siddhartha" niemieckiego noblisty to książka bardzo ułożona i taka wręcz biblijna. Moim zdaniem każdy zinterpretuje ją inaczej -dla mnie jest to opowieść o znajomości własnych decyzji i błędów. Jak na tak starożytne klimaty (oraz to, że ten "poemat indyjski" ma już 100 lat) - książkę nazwałabym bardzo współczesną i uniwersalną. Jeśli - tak jak ja - przepadacie za Hermannem...

arcydzieło pod każdym względem. Moja mama czytała ją jak miałem się zaraz urodzić. :)
Mądrość przekazu tej książki bije na głowę wiele opisywanych nauk niejednego uduchowionego, oświeconego mistrza wschodu. Większości na pewno dorównuje.

Książkę Hermanna Hessa można rozpatrywać na dwóch powiązanych płaszczyznach. W płaszczyźnie dosłownej jest to opowieść o wędrówce tytułowego Siddharthy, której celem jest osiągnięcie stanu doskonałego, niezmąconego spokoju, zgłębienia tajników i sensu życia. Na swojej drodze spotyka on choćby buddyjskiego mistrza, piękną kobietę, czy też biegłego w sztuce biznesu...

Aby w pełni zanurzyć się w klimacie tej książki, polecam czytać dużo wolniej niż zwykle. Da to wyobraźni więcej przestrzeni do działania i odsłoni przed nami baśniowy wręcz indyjski krajobraz; pełen cieni drzew mangowych i rzek niekiedy mądrzejszych od uczonych braminów i świętobliwych samanów. Styl Hessego jest piękny i prosty zarazem, taki "klasyczny". Sama historia...

Czy da się osiągnąć harmonię ze światem bez zgłębienia filozofii i wszelkiej religii? A może wystarczy czerpać garściami z tego co oferuje świat? Zrozumienie świata i samego siebie osiąga się nie poprzez sam intelekt lub samo korzystanie z uciech doczesnego świata. Potrzeba umiejętności czerpania mądrości z osobistych doświadczeń.

Poszczególne zdarzenia z naszego życia...

Bardzo dobra książka, lekka i prosta, a zarazem głęboka i na swój sposób piękna.

Dyskusje

2 513