rozwińzwiń

Małgorzata Łukaszewicz Indie

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

5.5 Zawiera wartościowe myśli (potrzeba kroczenia własną drogą; wiedza a doświadczenie), ale z całej książki - języka, wszystkiego, co się dzieje i jest wypowiadane - bije totalny spokój, który w połączeniu z duchowością sprawia, że jest ona dla mnie zbyt bezzębna.

"Om jest łukiem, strzałą dusza,
Brahman jest celem strzały,
Dosięgnąć go trzeba niechybnie"

"- Cóż miałbym ci powiedzieć? - rzekł Siddhartha. - Może, że za dużo szukasz, że szukając tak dużo, nie możesz znaleźć?
- Jakże to? - spytał Gowinda.
- Kiedy ktoś szuka - rzekł Siddhartha - wówczas łatwo może się zdarzyć, że oczy jego widzą już tylko to, czego szukają, że nie jest w stanie niczego znaleźć, nic do siebie dopuścić, bo myśli tylko o tym, czego szuka, bo ma przed sobą cel, bo jest opętany myślą o celu. Wszak szukać znaczy mieć cel. Zaś znajdować, to być wolnym, być otwartym, nie mieć żadnego celu."

"Mnie zaś zależy tylko na tym, żeby kochać świat, nie gardzić nim, nie nienawidzić samego siebie ani świata, móc podchodzić do świata i do siebie i do wszystkich istnień z miłością, z podziwem i z szacunkiem."

"Siddhartha" to fascynująca, mistyczna podróż głównego bohatera, która ukazuje poszukiwanie sensu istnienia i dążenie do oświecenia.
Rozważania filozoficzne Hessego, wprowadzają nas w świat wschodnich idei i mądrości.
To także piękna opowieść o samopoznaniu i życiowych doświadczeniach. Skłania do refleksji nad własnym życiem.
Cieszę się, że właśnie teraz przeczytałam "Siddharthę". Książka dała mi chociaż trochę ukojenia i spokoju oraz mnóstwo inspiracji. Współgra z ostatnim tomem poezji Joanny Roszak "Om".
Na koniec słowa Henry'ego Millera, który napisał do wydawcy: "Siddhartha to dla mnie lekarstwo bardziej skuteczne niż Nowy Testament". Zgadzam się. Czytajcie "Siddharthę"!

@wschod_bug

"Om jest łukiem, strzałą dusza,
Brahman jest celem strzały,
Dosięgnąć go trzeba niechybnie"

- Jakże to? - spytał Gowinda.

Jako, że jest to powieść noblisty to daje mało frajdy czytelnikowi. Nie jestem i nigdy nie byłem osobą uduchowioną więc trudno mi w pełni docenić kunszt powieści. Napisałem opis od razu po przeczytaniu, bo jutro nie będę nic pamiętał z treści.

Ponadczasowa opowieść o drodze, własnych wyborach, niepodążaniu ślepo za doktrynami, poszukiwaniu - myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, będzie mógł przejrzeć się w tej historii. Każdy czytelnik, to pewnie nowa interpretacja. Ja dla siebie zabieram rozważania o pięknie świata takim, jakim jest, miłości do ludzi i przyjmowaniu życia z radością, zaprzestaniu umartwiania się o przeszłość i przyszłość.

Wątki filozoficzne wschodu, w poszukiwaniu prawdy ostatecznej i sensu życia.

Wątki filozoficzne wschodu, w poszukiwaniu prawdy ostatecznej i sensu życia.

Piękna opowieść mówiaca wiele o życiu.

Piękna opowieść mówiaca wiele o życiu.

"Siddhartha" Hessego to książka drogi, drogi przez życie głównego bohatera, w której można poszukiwać odzwierciedlenia własnego żywota. Wnioski, do których dotarł były asceta są warte rozważenia.

Powieść Hessego to powieść drogi, szukania sensu, próby odnalezienia siebie w zgodzie ze światem- zarówno tym zewnątrznym, jak i wewnętrznym.
Tytułowy Siddhartha wyrusza w podróż, by odnaleźć ukojenie dla swej duszy. Przemierza ścieżkę ascety, fizycznych uciech, bogactw materialnych, by znów powrócić do życia prostego, wypełnionego pracą.
To wspaniała powieść ujmująca wiele elementów filozofii Wschodu. Życie jako wędrówka, która finalnie prowadzi bohatera na początek drogi. Krąg zostaje zamknięty, a zebrane doświadczenia pozwalają żyć pełniej i bardziej świadomie.
Dla mnie - twórczość Hessego jest ponadczasowa.

To wspaniała powieść ujmująca wiele...

Ciekawe opowiadanie przemycające wątki filozoficzne Wschodu

Ciekawe opowiadanie przemycające wątki filozoficzne Wschodu

Ciekawa, dobrze napisana, z fajnymi przemyśleniami. Nie wywołała jednak we mnie większych uczuć ani nie skłoniła do poważnych refleksji. Owszem kilka fragmentów było na tyle ciekawych, że je podkreśliłam i zatrzymałam się na chwilę, ale nie było to nic zmieniającego moje życie i dotychczasowe myślenie.
Dobrze jest poznać twórczość Hessego i wydaje mi się, że Siddartha jest bardziej przystępna niż Demian, ale nie będzie to moja "książka życia", pomimo, że zawiera niezmiernie ciekawe myśli i porusza tematy buddyzmu, wiary, miłości i życia w intrygujący i przystępny sposób.

Dobrze jest poznać twórczość Hessego i wydaje mi się, że Siddartha jest...

3 534
    2 873