Siddhartha

Hermann Hesse literatura piękna 188 str.
2016-08-30

Media Rodzina
literatura piękna
Małgorzata Łukaszewicz Indie

Porównaj ceny i

krótka, uniwersalna, ponadczasowa, prosta, światła.

Nie zachwyciła mnie. Krótka, do przeczytania "na raz". Owszem, zawiera w sobie kilka ważnych życiowych mądrości, filozoficznych rozmyślań, ale nie zaskakuje. W pamięci utkwiła mi jedna ze scen dialogu i mądrość z niej płynąca. Dość mocno wpłynęła na moje postrzeganie stanu "posiadania". Ale żeby nie spojlerować, zostawiam to dla siebie :)

Hesse jest raczej nie dla mnie

Krótka, ale bardzo treściwa. Pozwala pomyśleć, pomedytować, podczas czytania. Na pewno jeszcze nieraz do niej wrócę.

Jeśli się zastanawiasz - przeczytaj, tyle.

Podróż odwrotna - z ascezy i mnisiego życia, przez uczenie się ludzkiego pragnienia aż do całkowitego spełnienia. Historia paradoksalna. Ścieżka środka i wglądu, poza słowami.

Format skromny, taki na kilka wieczorów.

Biblia mojego okresu wzrostu, bardzo pomaga w układaniu sobie pewnych istotnych rzeczy.

Na półkach: , , , ,

Hessego znam z "Wilka Stepowego" - i od razu mnie tą książką na tyle "kupił", że z dużą nadzieją sięgam po kolejną jego pozycję. Wybór padł na "Siddharthę".

Akcja dzieje się na Dalekim Wschodzie. Wiele wydarzeń jak i wypowiedzi wskazuje na związek książki z filozofią buddyzmu, ale myślę raczej, że to tylko szata, w którą autor ubrał swoje myśli, a prawdziwi buddyści...

Skromność rozmiaru skonfrontowana z bogactwem treści. Powieść, która jest rześką wodą nabraną garścią ze strumyka i polaną szczodrze na niespokojną, poszukującą duszę. Przybiera formę trochę przypowieści, a trochę niematerialnego przyjaciela, który delikatnie popycha w odpowiednim kierunku, choć nie wskazuje go w sposób niezawisły i ostateczny. Uwrażliwia, uczy pokory,...

Książka zmieniająca życie.

Mała dygresja - będąc w Indiach na każdym kroku można spotkać nastawione na backpackerów z zachodu stragany z tą książką, jakimiś notatnikami i innymi książkami mającymi służyć do 'odnajdywania siebie'. Odnajdywanie siebie stało się biznesem jak każdy inny, a Herman Hesse marką. Trochę to razi i smuci, zwłaszcza, że książkowy Siddartha raczej nie ucieka od problemów (na...

Dyskusje

2 248