15 minut w kuchni

2013-10-23
2013-10-23
Maria Brzozowska

Okładka książki Przepis na sukces Ewa Chodakowska, Lefteris Kavoukis
Przepis na sukces Ewa Chodakowska, Le...
Okładka książki Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce Daria Ładocha, Paweł Małecki, Karol Okrasa, Kinga Paruzel
Jeść zdrowiej.... Daria Ładocha, Pawe...
Okładka książki Pascal kontra Okrasa. 52 przepisy kontra 52 przepisy Pascal Brodnicki, Karol Okrasa
Pascal kontra ... Pascal Brodnicki, K...

Książka dla zapracowanych , w pełni się sprawdzi

Książka dla zapracowanych , w pełni się sprawdzi

Nie oszukujmy sie, ze gotowanie rzeczywiście trwa 15 min, ale trzeba przyznać, że przepisy są szybkie, łatwe i smaczne. Wśród książek Jamiego ta plasuje się u mnie w środku skali

świetne przepisy, coś do codziennego gotowania i coś specjalnego, mniej znanego też się znajdzie. ale najważniejsze - przepisy faktycznie szybkie w wykonaniu są :)

Te 15 min jest czasem trochę naciągane ale i tak książka zawiera fajne przepisy.

Uwielbiam !!! Wszystko co Jamie napisze lub nakręci mogę oglądać w kółko :)

Uwielbiam !!! Wszystko co Jamie napisze lub nakręci mogę oglądać w kółko :)

Jamie Oliver prowadził różne programy kulinarne za granicą. Obecnie jest autorem,, Jamie Oliver's Food Revolution”. Byłam bardzo ciekawa jego książki ,,15 minut w kuchni”, gdyż wcześniej nie miałam większej styczności z jego osobą.

Mój blog z założenia miał zawierać przepisy proste, szybkie i niedrogie w przygotowaniu. Nie inaczej ma być z ksiązką Jamiego Oliviera, który rozumiejąc zabieganych ludzi na bazie wielu prób i błędów wraz z całym zespołem przygotował książkę. W początkowej części znajduje się lista sprzętów niezbędnych do korzystania z kuchni, a następnie lista składników, która w spiżarni nigdy nie zginie, a okaże się nieraz potrzebna. Ja sama wolę mieć więcej produktów w domu, niż chwilę przed pędzić do sklepu, bo mi czegoś brakuje.

Książka została podzielona na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest Kurczak. Pomyślicie, kurczak, jak kurczak, co można z niego przygotować w 15 minut? A jak widać można. Znajdziemy tutaj przepisy na Kurczaka Tikka, Pikatnego kurczaka po cajuńsku, Nieprzytomnie pyszną sałatkę z kurczakiem, czy Niesamowitego kurczaka. Do niektórych z nich są także podane przepisy na dodatki, jak np. sałatka z arbuza, rzodkiewki i makaronu. Z pewnością wypróbuję przepis na Sałatkę cesarską chrupiącym kurczakiem w polencie.

Następnym rodzajem mięsa jest Wołowina. Co w tej kategorii przygotował dla nas Jamie Oliver? Od razu rzucają się w oczy Pyszne klopsiki Chili Con Carne z Bulgurem. Smakoszy mięsa zachwyci także Wołowina Chimichurri, ziemniaczki i chrupiąca sałatka. Nie przejdziecie także z pewnością obojętnie obok Szwedzkich klopsików, ryżu z selerem i szpinakiem.

Czy są tutaj fani Wieprzowiny? W takim razie z przyjemnością skosztują Medalionów z szynką, cukinię z miętą i brązowy ryż, a także Tacos z boczkiem, czarną fasolę i sałatkę z awokado.

Jeżeli nie lubicie Wieprzowiny to być może Jagnięcina przypadnie Wam do gustu? Wspaniale prezentuje się Ryż z groszkiem, jako dodatek do Kotletów jagnięcych z kostką. Nie lada gratką powinny być także Placki tureckie, surówka z Fetą i ziołami.

Warto jeść ryby, dlatego działu z nimi także nie mogło zabraknąć. Znajdziemy tutaj przepis na Krewetki Cajun, puree z batatów i świętą trójcę warzyw. Wędzony łosoś z pewnością także zachwyci nawet tych najbardziej wymagających.

Kolejny dział to moje ulubione Makarony. Mogłabym je jeść i jeść, więc z ciekawością zaglądam, co też Jamie Oliver proponuje swoim czytelnikom. I już widzę Bolognese z krabem, Carbonarę z chorizo i już jestem głodna. A to jeszcze nie koniec, lecę dalej i trafiam na Proste spaghetti, a także Makaron z brokułami.

Zupy i kanapki to również coś dla mnie. Kto z Was także ma ochotę na Meksykańską zupę pomidorową, Krem z dyni, a może jednak wolicie Bułeczki z rybą?

Wege staje się coraz bardziej popularne, dlatego autor proponuje np. Warzywne chili, sałatkę z tortillami i awokado, Sałatkę grecką na nowo, czy Sałatkę z cukinii. Wiosenna frittata będzie smakowała nie tylko w marcu, czy kwietniu.

Po przebudzeniu warto coś zjeść, więc Śniadania to must have. Tym bardziej, gdy na stole lądują Naleśniki z kukurydzą, pancettą i syropem klonowym, Wyśmienita ścierana sałatka owocowa, czy Pyszne koktajle na 4 sposoby.

Na końcu znajdują się dania, a wraz z nimi podane kalorie, tłuszcze, cukier, tłuszcze nasycone oraz strona, na której zamieszczono przepis. Ostatnie strony to spis treści, który z pewnością pomoże jeszcze lepiej odnaleźć się w tej pozycji.

Jak widzicie znajduje się w tej pozycji naprawdę wiele propozycji, które powinny zadowolić naprawdę najbardziej wymagającego czytelnika. Zdjęcia są kolorowe, jedne bardziej zachęcające do jedzenia, inne mniej, jednak raczej jestem pozytywnie zaskoczona ,,15 minutami w kuchni”. Jest dobra, jak dla mnie czegoś jej delikatnie braknie, jednak naprawdę warto poświęcić jej swój czas.

Moja ocena : 8/10

• Kulinaria