These Broken Stars

Okładka książki These Broken Stars Amie Kaufman, Meagan Spooner
Okładka książki These Broken Stars
Amie KaufmanMeagan Spooner Wydawnictwo: Disney, Hyperion Cykl: Starbound (tom 1) fantasy, science fiction
Starbound (tom 1)
Disney, Hyperion
2013-12-10
2013-12-10
dystopia

Okładka książki Aurora: Koniec Amie Kaufman, Jay Kristoff
Aurora: Koniec Amie Kaufman, Jay K...
Okładka książki Aurora: Pożoga Amie Kaufman, Jay Kristoff
Aurora: Pożoga Amie Kaufman, Jay K...
Okładka książki Aurora: Przebudzenie Amie Kaufman, Jay Kristoff
Aurora: Przebu... Amie Kaufman, Jay K...

❝ Przez moment obraz nieruchomieje: nasz świat, nasze życie, zredukowane do garści rozbitych gwiazd rozsypanych w niezbadanej przestrzeni. Wszystko potem znika, wchłonięte przez hiperprzestrzenny podmuch, a błekitnozielone zorze porywają ze sobą powidoki utraconego świata. ❞

„W ramionach gwiazd” to książka, którą przyjaciółka polecała mi, odkąd się znamy, a kiedy cały czas odsyłałam ją z kwitkiem, mówiąc „później”, w końcu straciła cierpliwość i mi ją kupiła, żeby mnie zmobilizować. Trochę mi to zajęło, ale kiedy w końcu ją przeczytałam, zrozumiałam, dlaczego jej tak zależało. „W ramionach gwiazd” dołączyła do mojej listy książek na „pięć”.

Coraz bardziej upewniam się w tym, że dystopia to jeden z moich ulubionych gatunków, bo chyba żadna książka o tej tematyce nie byłaby przeze mnie oceniona niżej niż na 4.

W książce dostajemy motyw stranded together. Do tej pory nie miałam zbyt wielu okazji, żeby czytać tytuły w tym temacie, ale muszę przyznać, że przypadł mi do gustu. Główni bohaterowie pochodzili z dwóch różnych światów i jakiekolwiek relacje między nimi były absolutnie zakazane. Tak się jednak czasem dzieje, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Lilac, choć pochodziła z uprzywilejowanej, bogatej rodziny, nie zachowywała się jak zepsuta księżniczka, której wszystko się należy. Nie była „obciążeniem” dla Tarver, a wręcz przeciwnie – sama się nim opiekowała, kiedy tego potrzebował i dawała z siebie tyle, ile mogła, by być dla niego wsparciem w ich wspólnej podróży, a nie kulą u nogi. Nie wymagała od niego specjalnego traktowania, a jej upór nie pozwalał na skarżenie się, kiedy było jej ciężko i brakowało jej sił. Tarver zaś stanął na wysokości zadania i był opoką, schronem, którego Lilac potrzebowała, mimo jego niechęci do niej. Ich relacja była skrupulatnie rozwijana, nie za szybko, nie za wolno, a zmiana ich stosunków była uzasadniona tym, co razem przeżywali. Kibicowałam im i niecierpliwe wyczekiwałam jakiegoś momentu kulminacyjnego w ich wątku romantycznym, a kiedy w końcu do niego doszło, w pełni mnie usatysfakcjonował.

Rzadko spotykam się z książkami, w których z różnych przyczyn mamy tylko dwóch bohaterów i na początku trochę brakowało mi postaci drugoplanowych, które wniosłyby więcej życia do akcji, ale później tak polubiłam Lilac i Tarvera, że w zupełności mi wystarczali. Dużą rolę odegrało w tym dual pov, bo przeplatanie perspektywy Lilac i Tarvera było fajnym urozmaiceniem. Dzięki temu mieliśmy pełny wgląd w relację bohaterów i mogliśmy poznać ich uczucia względem siebie i tragicznej sytuacji, w której się znaleźli.
Myślę, że gdyby autorki nie zdecydowały się na taki zabieg, książka dużo by na tym straciła.

Świetnym dodatkiem były także przesłuchania pomiędzy rozdziałami, które niejako porządkowały fabułę. Autorki doskonale je rozplanowały i muszę przyznać, że chyba te krótkie scenki były moim ulubionym aspektem „W ramionach gwiazd”. Budowały napięcie, dawały czytelnikom tylko namiastkę informacji, pozostawiając dużo niedopowiedzeń i ogromną ciekawość. Z każdym kolejnym przesłuchaniem moje zainteresowanie rosło, gdyż sugerowały one pewne zakończenie, a ja musiałam się jak najszybciej dowiedzieć, jak do niego doszło i czy rzeczywiście takie będzie, czy autorki chciały tylko zmylić czytelników. Można było się domyślić odpowiedzi, ale ten rąbek tajemnicy i 15% szans na inne rozwiązanie wystarczyło, żebym fascynowała się postępem akcji.

Jedyny minus to dla mnie pewien wątek fantastyczny, który nie do końca zrozumiałam. Nie mogłam pozbyć się wrażenie, że pominęłam jakiś rozdział, w którym autorki tłumaczą pewien aspekt, bo ciężko było mi uwierzyć w to, że tak po prostu zapomniałyby o tym, że raz padło jedno, a potem coś zgoła odmiennego. Z tego powodu jedna sytuacja z końcówki książki była dla mnie zagadką, której do teraz nie rozwiązałam.

Książkę polecam szczególnie fanom dystopii, serialu „The 100” czy „Igrzysk Śmierci”. Uważam jednak, że tak naprawdę może spodobać się każdemu, kto lubi bohaterów przeżywających swoje przygody, sytuacje pozornie bez wyjścia, motyw stranded together czy po prostu dobrze napisane książki, bo styl „W ramionach gwiazd” doskonały. Fani pięknych cytatów bez wątpienia znajdą tu wiele perełek. Ubolewam nad tym, że ten tytuł jest tak mało popularny w Polsce, bo zasługuje na znacznie więcej uwagi!

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Z początku bardzo się wciągnęłam w te powieść ale pod koniec już było gorzej. Akcja jest bardzo dynamiczna cały czas się coś zdarza i trzyma czytelnika w niepewności co będzie dalej, tak się dzieje do 3 ostatnich rozdziałów. Katastrofa w przestworzach, szybka ewakuacja, planeta na której dzieją się dziwne rzeczy, i oczywiście miłość rozbitków do siebie. A w tym jeszcze walka o przetrwanie. Ogólnie to uwielbiam książki pisane na temat kosmosu w tym tak zawrotną akcję. Czy sięgnę po kolejna część przygód Lili ? Może kiedyś tak, na te chwilę mam jeszcze sporo innych książek :)

Warta polecenia i zapisania na swoją półkę czytelniczą na pewno większości osób się spodoba 👍

Historia wciągająca, trzymająca w napięciu. Bohaterowie nietuzinkowi z dwóch różnych światów. On żołnierz, bohater wojenny. Ona ukochana córka bogatego tatusia. I nagle znajdują się w trzecim świecie tylko we dwoje. Hmmm czy na pewno są sami? Jak sobie poradzą w nowej sytuacji? Czy oby na pewno Lilac jest rozpieszczoną bogaczką?
Czyta się dość szybko i trudno się oderwać. Świetnie rozwija się wątek miłosny a emocji nie zabraknie. Finał ufffff.... To było coś nowego dla mnie i mam ochotę na kolejne tomy. Liczę, że będą równie dobre jak ten.

Czyta się dość szybko i trudno się oderwać....

„W ramionach gwiazd” wpadło w moje ręce, ponieważ szukałam czegoś lekkiego i niezobowiązującego, co pomoże pokonać mój zastój czytelniczy. Biorąc to pod uwagę była to dobra decyzja. Jest to romans, którego tłem są podróże kosmiczne, katastrofa oraz rozwinięty świat, który eksploruje wszechświat. W pewnym momencie ta proporcja zaczęła mi przeszkadzać, ponieważ byłam bardzo ciekawa tego świata i tajemnicy, na jaką natrafili bohaterowie. Nie składnia do większych przemyśleń i rozważań, choć szkoda, ponieważ wykreowany świat daje mnóstwo możliwości. Była to jednak przyjemna przygoda, czytało się sprawnie i szybko, dobra rozrywka dla samego oderwania się od rzeczywistości.

Pewnie jak większość lubicie ten moment, w którym sięgacie po książkę o której nie wiecie kompletnie nic, ale wraz z jej czytaniem, czy też słuchaniem przekonujecie się, że był to strzał w dziesiątkę.

Nawet w świecie różniącym się od naszego, w którym to podróże po galaktyce są czymś normalnym, istnieją podziały na osoby na które to patrzy się z uznaniem oraz na takie, które są odpychane na margines. Córka twórcy Ikara - Lilac jest wręcz „owocem pożądania” mężczyzn, jednak żaden z nich nie śmie rozpoczynać poważniejszych prób. No prawie, wyjątkiem jest Tervor - bohater wojenny, nie zaliczający się do elity, jednak postrzegany z uznaniem. Pech sprawia, iż statek kosmiczny, którym podróżują nasi głowni bohaterowie, ulega wypadkowi, a jednymi ocalałymi okazują się być Lilac oraz Trevor. Próba przetrwania jest dla nich nie lada wyzwaniem, jednak wspólnie spędzony czas pozwala, aby między nimi zrodziło się uczucie.

Po tej lekturze nie spodziewałam się zupełnie nic, a w trakcie jej słuchania, została mi zapewniona całkiem dobra rozrywka. Nie będę udawać, że jest to pozycja pouczająca i zachęcająca do głębszych przemyśleń. Zaliczyć ją raczej trzeba do tych pozwalających się odstresować i oderwać od codziennej rzeczywistości.

Tak było właśnie i u mnie, kiedy zdecydowałam się na wysłuchanie audiobooka „W ramionach gwiazd”. Jedynym powodem sięgnięcia, była nowa okładka zamieszczona na Empik go!...

Na tę powieść trafiłam przypadkiem przeglądając katalog na @empikgo, zaczęłam czytać bez większego przekonania i przepadłam. Gdyby nie inne obowiązki, to przeczytałabym ją w jeden wieczór.

Lilac to córka najbogatszego człowieka w galaktyce. Jest prawdziwą księżniczką, której dni mijają na balach i przyjęciach. Podczas podróży ogromnym promem kosmicznym – Ikarem przypadkiem poznaje młodego bohatera wojennego - majora Tarvera, który znacznie odbiega od osób z jej kręgu towarzyskiego. Niestety, Ikar rozbija się a jednymi osobami, które przeżyły katastrofę są Lilac i Tarver. Bohaterowie lądują na tajemniczej planecie, gdzie podejmują wysiłki, aby wrócić do domu.

Ta opowieść niezwykle mnie wciągnęła. Polubiłam zarówno Lilac jak i Tarvera. Dziewczyna początkowo wydaje się zbyt delikatna, aby przetrwać w dziczy. Jednakże, z biegiem czasu wykazuje się niespotykanym hartem ducha i odwagą. Tarver do doświadczony żołnierz. To właśnie dzięki jego doświadczeniu rozbitkowie są w stanie przetrwać pierwsze dni w nowej rzeczywistości.
Pomiędzy bohaterami rodzi się uczucie, stają się sobie naprawdę bliscy. Razem są gotowi przetrwać wszelkie przeciwności, w tym dziwne zachowanie Lilac oraz tajemnicze istoty, które zaczynają ich obserwować.

Podobał mi się świat wykreowany przez Autorki. Chociaż nie często sięgam po literaturę Science Fiction, to nie miałam problemu, aby odnaleźć się w rzeczywistości ukazanej w powieści. Może dlatego, że książka to przede wszystkim romans z motywami sci-fi.

Z wypiekami na twarzy śledziłam kolejne przygody bohaterów oraz gorąco im kibicowałam. Akcja powieści jest szybka, dynamiczna. Podczas lektury nie sposób się nudzić.

W aplikacji dostępny jest kolejny tom z tej serii, który z pewnością niedługo przeczytam.

Polecam

Pochłonęłam w dwa dni, a były to mocno zajęte dni, pewnie przy wolnej sobocie książka byłaby na raz. Szczerze, to nie spodziewałam się, że będzie tak mroczna. Nie wiem, czy wyrzuciłabym ją do YA, czy nie bardziej w kierunku NA, chociaż fakt, bohaterowie dopiero wchodzą w dorosłość. Może się wydawać, że to nic specjalnego, statek szybko się rozbija, a potem przez 400 stron Traver i Lilac próbują przeżyć na obcej planecie, ale ta książka to naprawdę emocjonalny rollercoastera, a do tego łącząca wątki kosmosu, inżynierii, zjawisk nadprzyrodzonych, obcych i survivalu. Naprawdę wielki podziw dla autorki za tak wciągającą powieść.

80 prezent to romans, późnej jako tako. Szkoda czasu

80 prezent to romans, późnej jako tako. Szkoda czasu

Jestem trochę rozczarowana - szukałam lekkiej lektury, a tymczasem bliżej książe do powieści katastroficznej z elementem romansu, niż odwrotnie.

Nie ocenia się książki po okładce.W tym przypadku,śmiało możemy to zrobić.Super zabawa,wzruszające przeżycia,odlotowa nauka i wielki niedosyt.To wszystko z tej powieści mam.Polecam gorąco i serdecznie.

• 2016