Odkąd cię nie ma

Okładka książki Odkąd cię nie ma Morgan Matson
Okładka książki Odkąd cię nie ma
Morgan Matson Wydawnictwo: Jaguar literatura młodzieżowa
2016-01-01
2014-05-06
Natalia Mędrak
przyjaźń

Momentami zanudzająca książka. Aczkolwiek kiedy wejdzie się w całą fabułę, ciężko się oderwać. Bohaterowie są rozbudowani (mają cechy charakteru itp.)
Jest idealna na letni wieczór ✨🌇

Jest idealna na letni wieczór ✨🌇

Książka może z opisu brzmieć dziecinnie, ale miłą niespodzianką jest to, że wcale infantylna nie jest. Historia jest ciekawa i przyjemnie się ją czyta. Codzienna walka z nieśmiałością jest opisana w błyskotliwy i niemęczący sposób. Aż samemu się chce spróbować jakichś nowych wyzwań w życiu ;-)
Nie dajcie się zniechęcić okładce czy opisowi - warto przeczytać nawet, gdy się już dzieckiem nie jest.

Po kilku latach wróciłam do tej książki, zastanawiając się czy moje odczucia wciąż będą takie same i czy wciąż będzie mi się ona podobała tak jak za pierwszym razem. Przyznaję, że bawiłam się przy niej tak samo dobrze, jak to sobie zapamiętałam i cieszę się, że mogłam dokładnie przypomnieć sobie wszystkie wydarzenia, które powoli zacierały się w mojej pamięci.
Gdy tylko rozpoczyna się lato, najlepsza przyjaciółka Emily, Sloane, znika bez żadnego słowa wyjaśnienia. Nie odbiera telefonów i nie odpisuje na wiadomości, a Emily nie ma pojęcia co się wydarzyło. Bardzo odczuwa jej brak, traci swoją pewność siebie, jaką emanowała w obecności Sloane i zaczyna dostrzegać, że bez niej jest trochę inną osobą. Pewnego dnia znajduje jednak listę z zadaniami do wykonania, rozpoznając pismo Sloane. Emily postanawia wykonać wszystkie zadania, licząc, że przybliżaą ją one do jej przyjaciółki.
"Odkąd cię nie ma" to książka opowiadająca przede wszystkim o przyjaźni. Jednak dzięki niej można się zastanowić czy na co dzień na pewno jesteśmy w stu procentach sobą. Emily po zniknięciu Sloane dostrzega, że inni przyjaźnili się z nią tylko dlatego, że była zawsze w pobliżu Sloane. Dodatkowo musi zacząć sobie radzić w codziennych sytuacjach, gdzie nie pomoże jej najlepsza przyjaciółka. Dzięki zadaniom z listy przełamuje swoje lęki i podejmuje się rzeczy, których nigdy by nie zrobiła. Przez całą książkę możemy obserwować jej przemianę oraz postępy jakie robi.
Poza tym bardzo urzekło mnie to, że wątek miłosny nie wysuwa się tutaj na pierwszy plan. Oczywiście nie mogło go zabraknąć, ale na całe szczęście relacja między bohaterami rozwija się bardzo powoli i nie jest ona zbyt gwałtowna czy nachalna.
Może nie jest to jakaś bardzo wybitna powieść, ale z pewnością można przy niej spędzić miły czas i zdecydowanie odpocząć. Styl pisania autorki jest przyjemny, przez co książkę czyta się naprawdę szybko.
Polecam.

Gdy tylko...

Bardzo dobra, ciekawa i przede wszystkim wartościowa książka przeznaczona dla młodzieży. Opowiada o sile przyjaźni oraz o ryzyku, jakie czasem warto podejmować w życiu, by nie stało się ono monotonne. To też książka o odnajdywaniu samego siebie w czasie dojrzewania - co nie zawsze jest łatwe.

To jedna z najlepszych młodzieżowych książek jakie czytałam. Idealna, żeby w zimne dni wejść pod koc i ją poczytać.

Tuż przed wakacjami Slone zniknęła. Nie zostawiając po sobie żadnych śladów, oprócz listy, którą wysłała swojej najlepszej koleżance- Emily. Były w niej wyzwania, które Em miała zrobić przez wakacje. Lista wyglądała tak:
1. Pocałuj nieznajomego.
2. Wykąp się nago.
3. Ukradnij coś.
4. Zniszcz coś.
5. Penelope.
6. Wsiądź na rumaka.
7. Pytaj o Monę.
8. Sukienka bez pleców. I okazja, by się w niej pokazać.
9. Tańcz do świtu.
10. Podziel się tajemnicą w ciemności.
11. Przytul jakiegoś Jamiego.
12. Zbieraj nocą jabłka
13. Śpij pod gwiazdami.
Emily sądzi, że gdy rozwiąże wszystkie zadania z listy Slone się odnajdzie. Ale czy tak naprawdę będzie? Przekonajcie się sami.

1. Pocałuj nieznajomego.
2. Wykąp się...

Zanim Emily poznała Sloane, nie chodziła na imprezy, nie rozmawiała z chłopakami, nie robiła niczego szalonego. Sloane wtargnęła niczym tornado do jej życia i przewróciła je do góry nogami. Tuż przed rozpoczęciem szalonego lata Sloane nagle zniknęła. Żadnych telefonów, wiadomości. Ani śladu po przyjaciółce. Znaleziono jedynie przypadkową listę rzeczy do zrobienia. A na niej 13 wybranych przez Sloane dziwacznych zadań, których Emily nigdy nie zrobiła. Okazuje się jednak, że wykonanie ich naprowadzi na ślad zaginionej przyjaciółki. Dla Emily wyzwanie dopiero się zaczyna!

Szczerze polecam, bo bardzo przyjemnie się ją czytało!

Szczerze polecam, bo bardzo przyjemnie się ją czytało!

Moim zdaniem dobra książka, ale zakończenie bardzo słabe. Polecam

Moim zdaniem dobra książka, ale zakończenie bardzo słabe. Polecam

Historia jest kierowana ku młodszemu czytelnikowi. Przyjemnie się przy zrelaksowałam, ale książka jest trochę infantylna. Niestety nie na mój wiek. Może gdybym przeczytała ją wcześniej, bardziej podobałaby mi się.

Książka fajna i nietypowa. Było to coś innego niż to co czytam nacodzień. Spodziewałam się czegoś bardziej dziecięcego i płytkiego, jednak autorka zaserwowała nam dosyć kreatywną historię.

Książkę można przeczytać, jednak jest ona kierowana do nastolatek. ;D

Książkę można przeczytać, jednak jest ona kierowana do nastolatek. ;D