Dochodzenie 2

Okładka książki Dochodzenie 2
David Hewson Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Sarah Lund (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Ewa Penksyk-Kluczkowska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jeśli ktoś nie może trafić na kryminały, które go na prawdę satysfakcjonują, nich nie zwleka i nawiąże znajomość z Sarah Lund. Bezkompromisową, nietuzinkową panią detektyw w swetrze z owczej wełny, która zostaje wezwana z karnego zesłania na prowincję, gdy jej koledzy nie potrafią sobie poradzić ze śledztwem. I znowu, jak w części pierwszej, świetna sensacja - kryminał, wzbogacone o political - fiction i tym razem o elementy wojenne.
Więcej pisać i zachęcać nie ma sensu. Bo jeśli ktoś przeczytał pierwszą część, to na pewno już sięga po drugą, bo Sarah Lund ( damska wersja Harrego H.) uzależnia. A jeśli ma w ręku drugą, to niech jej nie otwiera, tylko zorganizuje poprzednią. Trzeba czytać po kolei.

2030
2022

Zagadkowe morderstwa związanych z armią osób w Kopenhadze. Czy coś je łączy ? A w tle wojna w Afganistanie.
Co tam się naprawdę wydarzyło ?

Kryminalna tajemnica to część fascynującej powieści Davida Hewsona. Przynajmniej dla mnie.
Równie fascynujące było śledzenie zawodowych i prywatnych spraw duńskiej policjantki, Sarah Lund.
To, moim zdaniem, jedna z najlepiej wykreowanych policyjnych postaci w historii literatury kryminalnej.
Kobieta jest pasjonatką, wręcz fanatyczką wykonywanej pracy. Zaniedbuje opiekę nad synem, traci życiowego partnera. Interesuje ją tylko jedno - dopadnięcie mordercy. Popełnia błędy, ale potrafi się z nich wycofać i podążać dalej kolejnym tropem. Ma przeciwko sobie nie tylko przestępcę ale i całą machinę wojskową nastawioną na skrzętne skrywanie swoich tajemnic. Czy funkcjonariuszka policji, kobieta, ma w ogóle jakąkolwiek szansę na odkrycie prawdy ?
A w tle polityczne rozgrywki na szczytach władzy.

Absolutna rewelacja!!!

10/10 z czystym sumieniem!!

Polecam również świetny serial ze wspaniałą Sofie Grabol w roli głównej.

Co tam się naprawdę wydarzyło ?

To, moim zdaniem, jedna z najlepiej...

Bardzo polubiłam Sahrę Lund w pierwszej części, dlatego sięgnęłampo drugą. Jednak druga część już tak bardzo mnie nie wciągnęła. Po pierwsze jest zdecydowanie za długie (pierwsza zresztą też). Po drugie te wątki polityczne w ogóle do mnie nie przemawiają. Zagadka właściwie fajna, ale strasznie pokręcone rozwiązanie. Przeczytam pewnie trzecią część, ale już bez entuzjazmu. Na razie przerwa od Lund.

„Dochodzenie 2” w dużej mierze pozbawione jest tego, co w pierwszym tomie trochę mi przeszkadzało, a mimo to w ostatecznym rozrachunku to jednak pierwsze spotkanie z tą serią bardziej do mnie przemówiło. Tym razem nie poczułam się na tyle mocno wplątana w kolejne wydarzenia, by nie chcieć ani na moment książki odłożyć. Takiego totalnego zatracenia się w historii mi zabrakło, chociaż w gruncie rzeczy niczego konkretnego nie mogę jej zarzucić. Powieść po kilkoma względami okazała się zresztą, jak wspominałam wcześniej, lepsza, ale jak widać czasami po prostu czytelnicze serducho bije do jakiejś historii mocniej. Nawet jeśli po pewnym czasie w głowie już jakoś szczególnie nie siedzi.

Pełna opinia na K-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2018/09/david-hewson-dochodzenie-2.html

książka powala, naprawdę, absolutny must read!

książka powala, naprawdę, absolutny must read!

Może i dobrze uknuta intryga i fajnie osadzony kryminał, ale główna bohaterka drażni niemożliwie. Miota się, robi co chce i działa wbrew logice.

Równie dobry kryminał jak pierwsza część. Sarah Lund nadal w formie, zawiła zagadka, dobre tempo. Najlepiej czytać tę mini-serię po kolei. Polecam.

Sarah powraca z wygnania, żeby rozwiązać skomplikowaną zagadkę. Nadal bardzo ciekawie, główna bohaterka musi rozstrzygnąć kto mówi prawdę, co wcale nie będzie proste. Może i tej części brak pewnej "gracji" swej poprzedniczki, ale to naprawdę książka warta przeczytania.

Książka dobra ale raczej na skalę lokalną, zbrodnie są internacjonalne ale przekręty w kręgach władzy dotykają już raczej wyborców danego kraju. Polityka i wojsko to raczej nie moje klimaty więc nieco się wynudziłam brnąc przez te wszystkie struktury i zależności. Jednak potrzebne to było, by dojść do sedna. Żołnierz walczący w Afganistanie zostaje umieszczony w zakładzie psychiatrycznym. Mimo decyzji lekarzy, że jest zdolny do funkcjonowania na wolności, "góra" nie pozwala mu wyjść poza mury szpitala. Zaczynają ginąć ludzie. Pierwsza zostaje zamordowana prawniczka walcząca o prawa człowieka, następnie żołnierze ze specjalnej grupy będącej w Afgańskiej wiosce razem z naszym bohaterem (nie przytaczam nazw, bo nie zadawałam sobie nawet trudu przeczytania ich prawidłowo). Ktoś ewidentnie próbuje coś ukryć, zamiata prawdę pod dywan. Ale! Sara Lund jest nieustępliwa i nie bacząc na konsekwencje brnie do przodu jak taran :)

Zaskakująca, porywająca, trzymająca w napięciu. W mojej opinii lepsza niż część 1.