Bestia

Okładka książki Bestia Börge Hellström, Anders Roslund
Okładka książki Bestia
Börge HellströmAnders Roslund Wydawnictwo: Albatros Cykl: Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 1)
Odjuret
Albatros
2014-08-04
2006-01-01
Wojciech Łygaś
literatura szwedzka

Okładka książki Trzy godziny Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy godziny Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy minuty Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy minuty Börge Hellström, An...

Jestem rozczarowana. Kompletnie nie odpowiadał mi styl pisania autorów. Do tego za dużo szczegółów, które mnie nudziły.

Trudna tematyka.
Nie dla każdego.

Trudna tematyka.
Nie dla każdego.

Odradzam wrażliwym....

Odradzam wrażliwym....

Trochę inna niż wszystkie inne.

Trochę inna niż wszystkie inne.

Nie był to dobry pomysł, aby na wyjazd wakacyjny zabierać ze sobą tak ciężko tematycznie historię. Wylegując się na albańskiej plaży, mając przed oczami piękne widoki na wyspę Korfu i Morze Jońskie trochę średnio ten relaks z książką o takiej dramatycznej fabule mi wychodził, dlatego dość szybko przez nią przebrnęłam.

Jako osoba o dość mocno rozbudowanej sferze empatycznej i jako matka bardzo przeżyłam losy głównego bohatera i jego rodzinnej tragedii. Czytanie o krzywdzeniu dzieci przychodzi mi z wielką trudnością, ale jednocześnie gdzieś tam wciąga mnie, chociażby ze względu na wartość edukacyjną, która pozwala mi szerzej spojrzeć na bestialstwo wobec małych i bezbronnych, a przede wszystkim niesamowicie ufnych istot ludzkich.

Specyfika książki zasadza się na dwóch opowieściach, powiązanych ze sobą jedną z postaci, z których każda wywołuje ogromne emocje i drżenie na całym ciele. Nie jestem w stanie pojąć, jak można z zimną krwią, kompletnie bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia zniszczyć w tak zwyrodniały sposób młode życie dodatkowo upajając się jego cierpieniem. Oczywiście mam świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale jednak, czy nie słyszy się czasem o podobnych przypadkach?

W swoich opiniach nie lubię za bardzo zdradzać fabuły książki, ale tym razem zrobię wyjątek i powiem tak, zrobiłabym to samo bestii, która skrzywdziłaby któreś z moich dzieci, co ojciec Marie. Nie ma kary dla takich potworów, tym bardziej, że nie był to jego pierwszy raz.

Książka zawiera też pewne przesłanie, czy raczej pokazuje pewien mechanizm zachowań ludzkich, który może spowodować więcej złego niż dobrego, dlatego warto sprawdzać pewne informacje i nie sugerować się tzw. ludzkim gadaniem, bo może dojść do eskalacji zjawisk społecznie niepożądanych i krzywdzących dla ich ofiar.

Polecam ku przestrodze.

Jako osoba o dość mocno rozbudowanej sferze empatycznej...

Nie lubię sięgać po książki w których ofiarą zbrodni padają dzieci, dlatego długo zwlekałam z przeczytaniem tej pozycji. Przyznam szczerze, że pomimo wielu myśli,żeby odpuścić te lekturę nie żałuję. Bardzo mocna książka że względu na swoją tematykę. Czy sięgnę po kolejne książki tego duetu nie wiem. Teraz czas na coś lżejszego.

Na wstępie muszę napisać, że w rozumiem postępowanie głównego bohatera Fredrika Steffanssona. Nie wiem, nigdy nie chcę się tego dowiedzieć, jak bym się zachował będąc na jego miejscu. Jednego jestem pewny: nigdy bym nie złożył broni, nie poddał się i walczył wszystkimi sposobami o maksymalnie surową karę i dożywotnią izolację ze społeczeństwa dla zwyrodnialca pokroju Bernta Lund.

Książka porusza problem najbardziej obrzydliwego rodzaju przestępstw: pedofilii oraz fizycznego krzywdzenie bezbronnych dzieci. Napisana została doskonałym i przystępnym językiem, poszczególne postacie opisane są w perfekcyjny sposób.

To chyba pierwsza książka, z która się spotkałem, w której pokazano tak dokładnie stosunek "innych" więźniów do osadzonych zboczeńców. Znajdują się oni zdecydowanie pod najniższym szczeblem hierarchii - niżej nawet od rodziców którzy zamordowali lub zamęczyli własne dziecko. Często gdy inni więźniowie znęcają się nad pedofilem strażnicy "tracą wzrok" lub nagle mają coś pilnego do załatwienia w innej części wiezienia.
Autorzy uświadamiają czytelnikowi, że pedofil bardzo rzadko działa sam. W większości przypadków jest to grupa zboczonych zwyrodnialców wzajemnie się uzupełniająca, wspierająca, podziwiająca, chroniąca i zachęcająca do działania na coraz większą skalę.
Myślę że "ludzie" z takim zboczeniem powinni być na stałe eliminowani ze społeczeństwa, gdyż nie da się ich nigdy wyleczyć! Pedofil nawet po bardzo długim czasie pozostanie pedofilem. Może on kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat być przykładnym obywatelem aż spotka na ulicy lub placu zabaw dziecko ubrane lub zachowujące się w określony sposób i... zboczeniec nad sobą nie zapanuje!

Książka mimo poruszania takiej tematyki napisana jest w sposób intrygujący i ciekawy. Czyta się ją szybko, gdyż historia przedstawiona jest w sposób interesujący, prostym i przystępnym językiem, bez zbędnych opisów czy rozważań natury psychologicznej: w odbiorze bardzo przypomina mi "Jedyne dziecko" Jacka Ketchuma

Z uwagi na przedstawioną tematykę moim zdaniem powinien ja przeczytać każdy, ale polecam głównie osobom o dość mocnych nerwach.

Nie dałam rady tego przejść. Co rozdział była mowa o czym innym. Bardzo ciekawila mnie historia, więc mimo trudu czytałam dalej. Niestety nie do końca.

W końcu udało mi się dorwać serię Ewert Grens & Sven Sundkvist, przerażająca historia mordercy psychopaty, który poluje na małe dziewczynki, opisy tego co z nimi robił były obrzydliwe, okrutne, nieludzkie wręcz ale niewykluczone, że tacy psychopaci żyją wśród nas. Z drugiej strony jest ojciec zamordowanej pięciolatki, jego przemyślenia, rozważania, a w końcu podjęcie własnego pościgu za mordercą.
Bardzo dobrze napisana ksiażka, trochę dużo postaci, i kobiet o imieniu Maria, Marie, to może zmylić, mnie trochę myliło, niemniej jednak uważam że to dobra książka, biorę się za następne części serii.

Oceniłam tak nisko ponieważ wiało nudą. Za to opisów od zatrzęsienia . Nie tego szukam.😟🫤☹️

• Kryminał
  • Ebooki