Taniec i psychoterapia

Okładka książki Taniec i psychoterapia Danuta Koziełło
Okładka książki Taniec i psychoterapia
Danuta Koziełło Wydawnictwo: KMK Promotions nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
KMK Promotions
2002-01-01
2002-01-01
taniec psychoterapia

Okładka książki Habemus papam! Tyłem do przodu. "Dal" przed sądem Jerzy Ambroziewicz, Tadeusz Bednarczyk, Danuta Koziełło, Ryszard Niemiec
Habemus papam!... Jerzy Ambroziewicz,...

Nie jestem pewna czy chcę oceniać te pozycję, zwłaszcza, że przeczytałam ją jedynie fragmentami. Ale jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona. Książka zwraca uwagę na fakt połączenia ciała i umysłu, zagadnienie psychosomatyki, na pewną pierwotność zachowania związaną z ruchem i na pozytywne skutki z tym związane. Dziś zapomina się o tym, że kiedyś jednym z medycznych wskazań (normalnych i oczywistych chociażby za czasów ojca medycyny Hipokratesa) aby poprawić stan zdrowia chorego były taniec i inne formy ruchu. Taniec był też częścią życia społecznego (i procesu zdrowienia również). Oczywiście dużo mówi się tutaj o efekcie placebo, który towarzyszy obniżeniu napięcia nerwowego ale moim zdaniem nie do końca ważne jest jak działa - ważne, że działa. Jeżeli jesteśmy w stanie zlikwidować poziom neurotyczności u osób z zaburzeniami nerwicowymi i lękowymi, objawy wytwórcze u pacjentów psychotycznych jedynie za pomocą odpowiedniej formy aktywności to zdecydowanie jestem na tak. W książce sporo ze strony teoretycznej ale można też zaczerpnąć nieco wiedzy jeżeli chodzi o elementy praktyczne.

Książka skierowana głownie do osób zawodowo zajmujących się terapią poprzez sztukę. Nie czyta jej się bardzo łatwo, ale jeśli temat nas interesuje można wyciągnąć wiele dla siebie. Dla mnie najbardziej interesujący wydał się rozdział o możliwościach zastosowania psychoterapii tańcem. Polecam.

• Nieprzeczytane
  • Sprzedane
  • Psychoterapia poznawczo-behawioralna
  • Koniecznie przeczytać

Dodaj cytat z książki Taniec i psychoterapia