Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa

Okładka książki Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle
Okładka książki Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Rea Cykl: Sherlock Holmes (tom 1-9) kryminał, sensacja, thriller
Sherlock Holmes (tom 1-9)
Rea
2010-11-05
1996-08-05
1986-01-01
Anna Krochmal, Robert Kędzierski, Marta Domagalska, Zofia Wawrzyniak
Sherlock Holmes dedukcja zagadka

Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 18 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 18 Arthur Conan Doyle,...

Niech Was nie zrazi format tej książki - zdecydowanie warto zapoznać się z całością dokonań słynnego detektywa! Ten opasły tom towarzyszył mi przez kilka tygodni i z żalem opuszczam przyjemne mieszkanie Sherlocka Holmesa i doktora Watsona przy Baker Street. Wiele z tych historii miałam okazję odkrywać po raz pierwszy, do niektórych chętnie powróciłam.

Zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu nowele niż opowiadania, ponieważ pozwalają lepiej poznać charakter Holmesa, sylwetki podejrzanych i ofiary oraz śledzić przebieg śledztwa. Opowiadania to z kolei historie, w których zmysł dedukcji Sherlocka błyszczy jaśniej, bo jako czytelnik dostajemy mniej faktów, które pozwoliłyby nam samodzielnie wydedukować sprawcę. Im więcej przygód było za mną, tym lepiej szło mi odtwarzanie okoliczności zbrodni - ta powtarzalność schematów może być wadą, ale mnie zupełnie nie przeszkadzała. Za to mam zastrzeżenia co do korekty - zwłaszcza w trzech ostatnich księgach, które znalazły się w zbiorze. Ilość literówek, przestawień szyku wyrazów, powtórzeń i błędów interpunkcyjnych była przytłaczająca i utrudniała lekturę.

Zdecydowanie...

[...]
– Widzisz – wyjaśnił – uważam, że mózg człowieka przypomina niewielkie puste poddasze, które trzeba tak umeblować, by nam to odpowiadało. Głupiec będzie zbierał wszelkiego rodzaju graty, jakie nawiną mu się pod rękę. Wówczas wiedza, która mogłaby mu się przydać, zostaje wyparta lub w najlepszym przypadku upchnięta gdzieś w kąt wraz z mnóstwem innych rzeczy, tak że dostęp do niej będzie później bardzo utrudniony. Rozsądny człowiek natomiast nad wyraz skrupulatnie wybiera to, co wnosi na swoje poddasze, czyli wkłada do swego mózgu. Nie gromadzi tam niczego prócz narzędzi, które będą mu potrzebne w czasie wykonywania pracy, ale posiada ogromny ich asortyment, wszystko w idealnym porządku. Błędem byłoby myśleć, że to ciasne pomieszczenie ma ściany, które można przesuwać, powiększając jego powierzchnię. Możesz mi wierzyć, że przychodzi taki czas, gdy za każdym razem, kiedy dowiadujesz się czegoś nowego, będziesz zapominał o czymś, co wiedziałeś wcześniej. Dlatego ogromne znaczenie ma to, by nie dopuścić, aby bezużyteczne fakty wypierały takie, które mogą nam się przydać.

𝗖𝗭𝗬𝗧𝗔𝗡𝗔 𝗣𝗢 𝗥𝗔𝗭 𝗞𝗢𝗟𝗘𝗝𝗡𝗬.
𝗧𝗢 𝗝𝗘𝗦𝗧 𝗭𝗔𝗪𝗦𝗭𝗘 𝗗𝗢𝗦𝗞𝗢𝗡𝗔Ł𝗬 𝗪𝗬𝗕𝗢́𝗥 𝗡𝗔 𝗟𝗘𝗞𝗧𝗨𝗥Ę
𝗣 𝗢 𝗟 𝗘 𝗖 𝗔 𝗠 !

𝗖𝗼ś 𝗗𝗼 𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗼𝗱𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 :

[...]

Większe powieści przeczytałam już dawno. Jednak stwierdziłam, że trzeba nadgonić i dowiedzieć się jakie jeszcze przygody miał mój jeden z ulubionych detektywów, więc sięgnęłam po tę pozycję. Nie przepadam zbytnio za krótkimi opowiadaniami. Mimo to, każde z nich (albo prawie!) było intrygujące. Co ciekawe, im więcej czytałam o śledztwach Holmesa, tym łatwiej było mi zgadywać gdzie powinni szukać kolejnej poszlaki itp. Jeszcze tylko kilka powieści kryminalnych i mogę zakładać działalność detektywistyczną ;)

Tak wiele ekranizacji i dla tak wielu inspiracją jest postać Sherlocka Holmesa.
Opowiadania, a raczej przygody Sherlocka Holmesa to zdecydowany klasyk literatury. Kryminał pozbawiony strasznych opisów morderstw, czy zbrodni staje się lekki, przez co jest idealnym wstępem do gatunku powieści detektywistycznych. O Sherlocku Holmesie, a raczej duecie jaki tworzy z Dr Watsonem można by długo mówić... Jedni piszą, że opowiadania są podobne do siebie i z czasem nudzą, ja jednak należę do grona oddanych fanów tej wyjątkowej choć tragicznej trochę postaci z licznymi jej nałogami. I tu można się pochylić, że gratyfikuje się wszechwiedzącego i przemądrzałego narkomana w zestawieniu z otoczeniem skrajnie głupim, ale nie będę się zagłębiał w analizę. Nie będę się również rozpisywał na temat poszczególnych opowiadań, owszem są nierówne, niektóre zachwycają inne się ciągną i rozczarowują, ale i tak każdy fan przeczyta wszystkie. W końcu to Sherlock Holmes, najwybitniejszy detektyw wszechczasów, a ja z sentymentu trochę zawyżyłem ocenę.
Polecam wersję elektroniczną, ponieważ księga jest mało wygodna, ale za to ciężko jej nie zauważyć na półce.

W skrócie:
+ Sherlock Holmes;)
+ lektura lekka, łatwa i przyjemna
+ ponadczasowa, klasyka w dobrym wykonaniu
+ ciekawe zagadki, intryga
+ zbiór wszystkich opowiadań
- za bardzo grzeczne i wygładzone
- nierówny poziom zagadek
- błędy w tłumaczeniu, chyba że jest już poprawione wydanie
- wydanie niewygodne w czytaniu

Pozdrawia NowiNcjusz

Tak wiele ekranizacji i dla tak wielu inspiracją jest postać Sherlocka Holmesa.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo ciekawy sposób na zebranie wszystkich opowiadań. Jest to dość pokaźny zbiór. Jak w tak dużej kolekcji mamy do czynienia z lepszymi i gorszymi historiami. Całość jednak stanowi czas na bardzo przyjemne spędzenie czasu dla wszystkich fanów Sherlocka Holmesa

Opasłe tomiszcze, ale inaczej być nie mogło. Nie cierpię tego wyświechtanego i nic już nie znaczącego słowa „kultowa”, więc napiszę, że Holmes to Ikona wszelakiej maści detektywów. Cudownie wykreowana postać: błyskotliwa i szalona zarazem, odrobinę cyniczna, ale nie pozbawiona empatii. Z poczuciem humoru przypisanym geniuszom. Nie istniałby jednak bez Watsona. Ten duet to dowód na to, że przeciwności się przyciągają i równoważą jednocześnie. W zbiorze nie ma słabych opowiadań, sprawy Holmesa trzymają ten sam poziom. Ale... jak to bywa z bohaterem, który „żyje” w świecie czytelniczym bardzo długo, czytając opowiadania od deski do deski - na raz - odnosi się wrażenie, że... choć za każdym razem inaczej to jednak tak samo. Podobnie jest z Perry Masonem i Mockiem chociaż w tym zestawieniu opowiadania o Holmesie wypadają najlepiej, bo Doyle wprowadza więcej życia osobistego w tę kryminalną opowieść. Życie uczuciowe Watsona urozmaica ten „krajobraz”, a i relacja Holmesa z prof. Moriartym nadaje mu odrobinę większej „barwności”, tak jak niezrównanie nieudolny Lastrad czy nader cierpliwa, choć na granicy wytrzymałości Pani Hudson. Wydanie idealne do podczytywania.

Świetny zbiór opowiadań.
Czyta się bardzo miło i z wielką ciekawością, lubię po nią sięgnąć jak mam wolną chwilę.
Jedyny minus to rozmiar książki, jest większa niż encyklopedia PWN ;)

Świetny zbiór opowiadań.
Jedyny minus to rozmiar książki, jest większa niż encyklopedia PWN ;)

Przeczytana dawno temu, gdy uczęszczałem jeszcze do szkoły podstawowej. Rewelacyjny zbiór opowiadań. Pamiętam, że tylko jedno z nich nie przypadło mi do gustu.

Uwielbiam Sherlocka Holmesa, przeczytałam z zapartym tchem, jednak jedna pozycja powtarza się w tym tomie pod lekko zmienionym tytułem

Idealny zbiór opowiadań o XIX-wiecznym detektywie.

Idealny zbiór opowiadań o XIX-wiecznym detektywie.

• Kryminał
  • Kryminały