Legion

2013-06-26
II wojna światowa Cherezińska Legion Elżbieta Cherezińska Brygada Świętokrzyska
Inne

2027 ocen

Twórczość Elżbiety Cherezińskiej jest ponad wszelkimi literackimi dyktatami! Jej książki, jak przeczytany jednym tchem "Legion", to monumentalne dzieła. Widać w nich ogromny nakład przestudiowanych przez pisarkę materiałów archiwalnych, przy wyczuwalnej ogromnej swobodzie poruszania się w faktach, zawiłościach polityki, zasadach konspiracji, utworzonych organizacjach i istniejących stronnictwach.
Ogromna werwa i charyzma sznytu literackiego pisarki sprawia, że przez przytaczane opowieści dosłownie się płynie i to z wypiekami na twarzy! Wzbudzają one głębokie poruszenie oraz w miarę pochłaniania historii - rosnące zaciekawienie losami bohaterów.

"Legion" to była uczta literacka!
Z jednej strony czułam się jak podczas seansu charakterystycznych filmów reżysera Guya Ritchiego - ze względu na formę prozy, czarny humor, opisy przedstawianych postaci historycznych, błyskotliwe dialogi i bezbłędną a'la gangsterkę. Być może dzięki temu ogrom opisywanego zła II wojny światowej łatwiej było mi przyswoić i przełknąć. Z drugiej strony czułam się, jak podczas seansu stricte "Bękartów wojny". "Legion" to opis tych "wyjętych spod prawa", wyklętych, działających wbrew polityce prosowieckiej, prokomunistycznej, profaszystowskiej. Czuję ogromną sympatię do opisywanych żołnierzy, którzy - wierni swoim zasadom - nie są monochromatyczni; czarni czy biali. Za to od początku do końca działają zgodnie ze swoimi przekonaniami, mają żelazne zasady. To historie o tych, którym się udało wyjść cało z wojennej zawieruchy. A także o tych, którzy emigrując, uniknęli powojennych komunistycznych represji.

Fikcja ściśle splata się z faktami historycznymi. Otrzymujemy dynamiczny barwny obraz wydarzeń oraz perypetii postaci pierwszo-, drugo- i trzecioplanowych.

W głowie kłębi mi się jedno pytanie. Jak Elżbieta Cherezińska to robi? Historie są niesamowite, zostawiają trwały ślad w sercu, duszy i umyśle. Skala i rozmach przedsięwzięcia pisarskiego "Legionu" odurza i oszałamia. Wysoki poziom tej powieści dokumentalnej zachwyca, a narracja wiernie trzymająca się faktów wzbudza respekt.
Pisarce należą się brawa za kawał niesamowitej, wyjątkowej prozy historycznej. Chylę czoła!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Wyjątkowo nieuczciwa książka. Opowiastki, głodne kawałki polskich faszystów i antysemitów, autorka łyknęła jak pelikan rybę. Szkoda marnować czas na tę makulaturę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Audiobook
Powieść kompletna! Po jej wysłuchaniu czuję się kompetentny w rozmowach o NSZ i Brygadzie Świętokrzyskiej. Świetny lektor, którego sposób czytania wzbogaca tylko lekturę. Książka jest skierowana do młodzieży, starszego czytelnika może ten styl trochę irytować, nie jest to jednak wada, zaleta jednak też nie. Warto przeczytać lub wysłuchać.

Audiobook

Rewelacyjna pozycja

Rewelacyjna pozycja

W świetny sposób przedstawiona historia brygady Świętokrzyskiej to trzeba przeczytać

Narodowe Siły Zbrojne były okrutnie zgnębione przez komunę, czego pokłosie zbiera się do dziś, bo przyklejona do nich łatka polskich faszystów i antysemitów nie chce się teraz łatwo zedrzeć. "Legion" rzuca na sprawę szerokie światło, oparty jest na faktach i stosu historycznych książek, które autorka przeczytała, zanim zmierzyła się z tematem. Pod tym kątem książka jest ważna.Ale fatalnie napisana!
Słuchałem jej w formie audiobooka i momentami dostawałem skrętu kiszek z zażenowania. To nie jest lektura do dorosłych. Napisana jest stylem jak dla młodzieży. Mnie ten styl razi, ponieważ czuje się jak półgłówek, któremu autorka łopatą po głowie tłumaczy rzeczy, które wystarczy naświetlić. W sensie, że nie ma tu niedomówień, domyśleń, sugestii, a każdy opowiedziany dowcip musi być wytłumaczony, aby na pewno odbiorca go załapał. Koszmar. Dialogi okropne, napuszone, zero naturalności, jak bym oglądał kiepski propagandowy film.

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie czytałem o tej tematyce i z pewnością jeszcze do nie powrócę z racji tego że to świetne źródło wiedzy gdyż jest tu mnóstwo historycznych faktów .

NIESAMOWITA LEKTURA

Plusy:
+ niezwykle przemyślana i świetnie skonstruowana pod względem narracji książka
+ temat NSZ i Brygady Świętokrzyskiej często pomijany lub powtarzany w narracji narzuconej przez komunistyczną władzę, wybrzmiewa tu bardzo mocno i daje asumpt do zgłębienia tego zagadnienia
+ autorka porusza wiele problemów, które zmuszają do refleksji np. rozbite przez politykę polskie podziemie, samosądy i realia okupacji
+ bohaterowie książki jako, że w większości są to postacie historyczne przedstawieni są bardzo rzeczywiście, można utożsamić się z dylematami i uczuciami, których doświadczają, choć dla większości z nas, którzy urodzili się i żyją w czasie pokoju w naszym państwie niektórych sytuacji nigdy w pełni nie będzie dane nam zrozumieć. Niemniej jednak to życie pisze najlepsze scenariusze, a autorka z nich skorzystała i niesamowicie ubrała w słowa.

Minusy:
- można się doczepić, że jednak temat współpracy z Niemcami jest zbyt łagodnie potraktowany, ale myślę, że cel tej książki jest inny, bo na pierwszym planie są ludzie i ich przeżycia: radości i dramaty, a debatę o czy to było tak albo inaczej pozostawmy do oceny historykom.

NIESAMOWITA LEKTURA

Plusy:
+ niezwykle przemyślana i świetnie skonstruowana pod względem narracji książka
+ autorka porusza wiele problemów, które zmuszają do refleksji np. rozbite...

Nigdy nie sądziłam, że książka historyczna może być tak fajnie, ciekawie napisana. Polecam!!!

Powieść o tych , którzy nie poddali się nikomu.
Po klęsce wrześniowej 39 r seniorzy przedwojennego Obozu narodowo Radykalnego , powołują nową organizację - Związek Jaszczurczy- wzorem formacji walczącej z Krzyżakami. Siły zbrojne ZJ - to narodowa Organizacja Wojskowa , później -Narodowe Siły Zbrojne-NSZ.- i wywodząca się z nich Brygada Świętokrzyska - BŚ.
Na skutek tarć politycznych NSZ i ZJ , wyłamali się spod dowództwa AK , nie chcąc wykonywać rozkazów , które ich zdaniem szkodziły Polsce . Nie uznali Stalina za sojusznika współpracy z AL.
Walczyli z komunistycznymi bandam rabunkowymi, chroniąc ludność przed gwałtem i bandytyzmem.

Powieść o tych , którzy nie poddali się nikomu.
Na skutek tarć...

• Historyczne