Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego

Okładka książki Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego Volker Kitz, Manuel Tusch
Okładka książki Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego
Volker KitzManuel Tusch Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-05-13
2013-05-13
psychologia behawioryzm

Okładka książki Frustracja - Zawodowy Zabójca Volker Kitz, Manuel Tusch
Frustracja - Z... Volker Kitz, Manuel...

Żałosne poczucie humoru, książka bez wartości.

Żałosne poczucie humoru, książka bez wartości.

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła, jest lekka, choć opisuje psychologicznie zjawiska i teorie. A do tego napisana jest z humorem, przez co czyta się ją jeszcze szybciej i przyjemniej 😉

Książka zgodna z opisem- ewidentnie przydatna i opisująca trafnie sytuacje życia codziennego. W dodatku zgodna z moimi odczuciami i przekonaniami. Idealny przewodnik po umysłach ludzkich dla tych, u których empatia nie jest dobrze rozwinięta i mają problem ze zrozumieniem innych.
Poza tym, że zauroczyła mnie zgodnością z moimi myślami, to dodatkowo wzbudziła sympatię do autorów oraz uznanie dla formy- luzackiej, konkretnej (51 krótkich rozdziałów wzbogaconych w intrygujące tytuły, streszczonych do maksimum treści przy minimum słów),dopracowanej.
Autorzy-psychologowie napisali ją, jakby tworzyli lek na życiowe smutki i frustracje. Nie można po spotkaniu z tą lekturą nie być bardziej pogodnym człowiekiem.
Jedyny minus za obrazki, które mnie nie śmieszyły, ale być może trafiają one w inny gust humorystyczny, a także za niedosyt, bo chciałabym więcej.

Chociaż po studiach psychologicznych żadne z opisywanych przez autorów zjawisk nie jest nowością, przeczytać tę pozycję zdecydowanie warto. To fajny wybór psychologicznych zjawisk i teorii, w przyjemnej, lekkiej i dowcipnej formie i z przykładami zastosowania ich w swoim codziennym życiu. Podoba mi się również, że tłumaczka mogła sobie pozwolić na pewien złośliwy przypis względem autorów :) Polecam!

Ciekawa lektura dla laika, przedstawiająca raczej znane zjawiska, takie jak dysonans poznawczy czy efekt świeżości i pierwszeństwa. Minusem są pojawiające się od czasu do czasu seksistowkie komentarze, na które w przypisie zareagowała nawet tłumaczka. Książka może zadziałać jako punkt wyjścia do dalszej lektury, jeśli ktoś potrzebuje dużego stosunku "popularnego" do "naukowego", chociaż nie wiem, czy nie warto rozejrzeć się jednak za konkurencyjnymi tytułami.

Omówione tu zostało mnóstwo mechanizmów psychologicznych - krótko, przystępnie i zabawnie. Wystarczająco by rozbawić, czegoś nauczyć i zachęcić do poszukiwania dalszych informacji. Lektura dla każdego!

Bardzo przyjemna lektura. Autorzy koncentrują się na bardzo zwięzłym i przystępnym zaprezentowaniu różnych zagadnień z kilku dziedzin psychologii. Zaletą książki jest lekki styl i forma luźno powiązanych ze sobą rozdziałów, pozwalająca na cieszenie się lekturą w środkach komunikacji miejskiej. Zdecydowanie warte polecenia czytadło, zwłaszcza osobom kompletnie niezainteresowanym psychologią.

Książka napisana z humorem, szybko się czyta. Można dowiedzieć się paru ciekawostek :)

Książka miała kilka ciekawych momentów, parę ciekawostek wartych uwagi, ale większość utonęła w absolutnie seksistowskich komentarzach autorów, co nawet punktuje tłumaczka. Mają rozprawiać o psychologii, nawet podchodzą do niej z jajem, ale jeśli kogoś dalej bawią dowcipy z gatunku płynów ustrojowych i jak ślamazarni są faceci, a jak bardzo obżerają się czekoladkami kobiety - to wtedy będzie miał większą frajdę z lektury. Może i te stereotypy płciowe nie są stereotypami, w końcu autorzy to znani w świecie psycholodzy... Może...

Meh....
I w zasadzie tyle mam do powiedzenia o tej książce.

Meh....
I w zasadzie tyle mam do powiedzenia o tej książce.

• Psychologia
  • 2017
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego