Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?

Okładka książki Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google? William Poundstone
Okładka książki Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?
William Poundstone Wydawnictwo: Sine Qua Non poradniki
poradniki
Are You Smart Enough to Work at Google?
Sine Qua Non
2013-04-17
2013-04-17
Krzysztof Mazurek
internet kreatywne myślenie

Okładka książki Droga Stevea Jobsa Brent Schlender, Rick Tetzeli
Droga Stevea J... Brent Schlender, Ri...
Okładka książki Freakonomia. Świat od podszewki Stephen J. Dubner, Steven D. Levitt
Freakonomia. Ś... Stephen J. Dubner, ...
Okładka książki Tak! 50 sekretów nauki perswazji Robert B. Cialdini, Noah J. Goldstein, Steve J. Martin
Tak! 50 sekret... Robert B. Cialdini,...

Jak w korporacjach przebiega rozmowa kwalifikacyjna wie prawie każdy. Pytania, które potrafią zadawać rekruterzy są wprost z kosmosu. Chcemy jednak niejednokrotnie zawalczyć. Chociaż nie wyjść na półinteligentnych... Jaką strategię przyjąć - co powiedzieć? Jak ugryźć temat? Tego po części dowiemy się z tekstu tego wydawnictwa.

Autor prowadzi nas jakby dwiema ścieżkami. Pierwsza to opowieść o poszukiwaniu super pracownika, o rekrutacji, zastanawianiu się kto i gdzie powinien pracować …albo jak budować kompetentny zespół oraz jakie firmy wygrywają na globalnym rynku i kto w nich znajduje pracę. Druga, to przykłady owych dziwacznych pytań wraz z mniej lub bardziej trafnymi odpowiedziami na nie.

Całość wywołuje mieszane dość uczucia. Satysfakcjonujące odpowiedzi, to slalom między uproszczeniem, a szczegółami. Ma szczęście ten, kto znajdzie klucz. Ja raczej nie jestem wystarczająco bystry by pracować w GOOGLE… a Wy?

Sprawdźcie :)

Autor prowadzi nas jakby dwiema ścieżkami....

Pytania przedstawione w tej książce mają być trudne, mają doprowadzić nas do frustracji.

Do odpowiedzi dochodzimy przez burzę mózgów, podczas której testujemy mniej oczywiste rozwiązania i sprawdzamy, które jest najodpowiedniejsze. Kreatywne myślenie bywa ciężkie i żmudne, a niektórzy uważają, że trąci nudą. Ludzie kreatywni to jednak ci, którzy się nie nudzą, a w każdym razie mają na tyle silną motywację, by przeć naprzód.

Zbiór ambitnych zagadek z podanymi możliwymi rozwiązaniami i sposobami w jakich można do nich dojść. Skonsumowanie książki wymaga myślenia (i to nie na byle jakim poziomie),z tego też zapewne wynika podejrzanie zaniżona ocena książki.

W książce znajdziemy mnóstwo trudnych i podchwytliwych pytań. Na końcu, znajduje się wyjaśnienie każdej z zagadek. Nawet jeśli wydają nam się one absurdalne i sądzimy, że skoro nie zamierzamy ubiegać się o pracę w Google, to do niczego nam się one nie przydadzą, to jest wręcz przeciwnie! Rynek pracy wciąż się zmienia i tak naprawdę nie możemy być do końca pewni tego, jakie pytania za dziesięć lat będą zadawane nam. A biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej firm bierze pod uwagę podejście Google do zatrudniania pracowników, nie zdziwiłabym się, gdyby takie zagadki już w najbliższej przyszłości były chlebem powszednim.

Cała recenzja: http://jowitajonca.blogspot.com/2016/11/czy-jestes-wystarczajaco-bystry-zeby.html

Połowa książki to pytania i opisy, a druga to odpowiedzi. Większość pytań nie nadaje się dla humanistów, bo wymaga znajomości matematyki, fizyki i innych nauk ścisłych. Ciekawie napisana, ale nie dla mnie. Chyba nie dostałabym pracy w Google, a już na pewno nie jako informatyk :)

"Zostajesz zmniejszony do rozmiarów pięciogroszówki i wrzucony do blendera. Ostrza pójdą w ruch za 60 sekund. Co robisz?"
"Pewien mężczyzna dopchał samochód do hotelu i stracił fortunę. Co się stało?"
"Idziesz kamiennym korytarzem. Nagle zachodzi ci drogę Książę Ciemności. Jak reagujesz?"

Na te pytania nie ma poprawnych odpowiedzi, ważne żebyś zaimponował sprytem, kreatywnością, inteligencją. Co jeżeli nie? Nie dostaniesz pracy.

Coraz więcej korporacji, w tym nie tylko Google, czy Microsoft sięgają przy rozmowie kwalifikacyjnej po nietypowe pytania. Chcą przekroczyć próg zwyczajnego przeglądania CV. Chcą potencjalnemu pracownikowi zajrzeć do mózgu! Prześledzić ścieżkę logicznego myślenia, przechodzenia z punktu A do B, ale to nie wystarcza. Bo jak powiedział Einstein: "Logika zaprowadzi Cię z punktu A do B, wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie".

"Opisz najpiękniejsze równianie, jakie kiedykolwiek widziałeś. Wyjaśnij dlaczego własnie to."

Hmmm? Wybierz wzór, który pamiętasz z podstawówki (np. na szybkość),a uznają Cię za mało oryginalnego. Wykrzyczenie "e=mc2", niczym Arystoteles "eureka!" też nie będzie przejawem twojej "niezwykłości", "googlowatości". Do odpowiadania na takie pytanie trzeba "czegoś więcej" niż wiedzy. "Ale można próbować to wyćwiczyć" - przekonuje William Poundstone. Kiedy już raz odpowiesz na pytanie: "Ile piłeczek pingpongowych zmieści się w pokoju", kolejne łamigłówki nie będą już takie straszne.
,,Czy jesteś wystarczająco bystry, aby pracować w Google?" jest książką o wszechstronnym zastosowaniu. Z jednej strony - oferuje wachlarz rozwiązań, które mogą uczynić rozmowę o pracę błyskotliwą, udaną, a, co za tym idzie, zakończoną sukcesem. Z drugiej - ukazuje ,,od kuchni'' funkcjonowanie firmy Google oraz innych wielkich korporacji.
Ta pozycja nie jest tylko dla tych, którzy świeżo upieczeni po studiach poszukują pracy w korpo. Uważam, że równie dobrą lekturą będzie dla matematyków, fizyków, informatyków, czy amatorów zagadek.

A na zakończenie pytanie, które najbardziej do mnie przemówiło, nad którym najdłużej myślałam: "Czy szybciej pływa się w wodzie, czy w syropie?". Nie bójcie się złych odpowiedzi, z tym pytaniem nawet Netwon sobie nie poradził. Ważne, żeby trochę pogłówkować. Przecież to tylko zabawa!

Paulina

Książkę otrzymałam od wydawnictwa SQN

"Pewien mężczyzna dopchał samochód do hotelu i stracił fortunę. Co się stało?"

Na te pytania nie ma poprawnych odpowiedzi, ważne żebyś zaimponował sprytem,...

Wielu młodych, wykształconych ludzi stara się o zatrudnienie w firmie Google. Przekraczając próg gabinetu, jeszcze nie zdają sobie sprawy, że schody zaczynają się już z pierwszym pytaniem rekrutującego pracownika.

"Pewien mężczyzna dopchał samochód do hotelu i stracił fortunę. Co się stało?"

Pytania bywają niestandardowe, dziwne, czasem przekraczające granice absurdu. Słowa Einsteina - ,,Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza" - stały się nieoficjalnym hasłem przewodnim Google'a w kwestii zatrudniania nowych osób. Większość kandydatów próbuje kombinować, aby wybrnąć z zagadki, inni od razu się poddają, a jeszcze inni zachowują idealnie kamienną twarz. A Ty? Czy byłbyś w stanie użyć potęgi wyobraźni i znaleźć właściwą odpowiedź?

To przewodnik rozwijający kreatywność i poszerzający myślowe horyzonty. W trakcie lektury dowiemy się, ile mówi o nas nasz profil na Facebooku oraz jak się zachowywać, aby zyskać przychylność przepytującego pracownika. Możemy poczytać o zmaganiach kandydatów z trudnymi zagadkami i sami się przetestować - tutaj, teraz, z długopisem w ręce i kartką, bez czujnych oczy rekrutującej nas osoby.

Książka wciągająca, napisana zgrabnie w swym nieskomplikowanym stylu. Zdecydowanie polecam!

"Pewien mężczyzna dopchał samochód do...

Niestety, ale dałem się łatwo nabrać na tytuł, który jest mylący. Książka powinna się raczej nazywać "po co zadawać głupie pytania w wielkich korporacjach podczas rozmów kwalifikacyjnych".

Książka jest podzielona na dwie części. W drugiej są rozwiązania zagadek, które są umieszczane pomiędzy faktycznymi rozdziałami w pierwszej części książki. Druga część jest raczej oczywista czyli mamy jakiś tam tok myślenia odpowiedzi na pytania-zagadki. Niektóre wymagają wiedzy algorytmicznej, inne abstrakcyjnego myślenia, jeszcze inne szacowania.

Pierwsza część jest mydłem z powidłem. Będziemy mieć trochę informacji co zainspirowało korporacje do zadawania mniej standardowych pytań, trochę punktu widzenia działu kadr, trochę wyjaśnień co mają one dawać pracodawcy oraz jak do nich podchodzić. Całość sprawia chaotyczne wrażenie i nie wiem do końca co autor chciał przekazać. Czy chciał pokazać bezsensowność takich działań czy wręcz przeciwnie. Raz twierdzi, że nie da się zmierzyć abstrakcyjnego myślenia, część kandydatów odrzuconych mogło być świetnymi pracownikami podczas gdy w dalszej części stara się uczyć rodzajów pytań i możliwych odpowiedzi.

Problem w tym, że wszystko jest na zasadzie wiedzy bezużytecznej. Wszystko jest skoncentrowane na dosyć specyficznym rynku w Stanach Zjednoczonych podczas gdy w Polsce zadaje się dużo bardziej standardowe pytania i w zasadzie cała lektura to sztuka dla sztuki. Równie dobrze można przeczytać książkę z zagadkami, gdzie nie ma tej całej reszty czyli podpuszczającego pytania "czy jesteś wystarczająco bystry, by pracować w Google".

Słowem, jeżeli wystarczy Ci, że połowa książki to odpowiedzi na kilkadziesiąt zagadek a reszta stara się być o wszystkim i o niczym, możesz spróbować. Ja poległem zrażony pierwszą połową książki.

bardzo nudna. nic szczególnego. szczerze się zawiodłam

bardzo nudna. nic szczególnego. szczerze się zawiodłam

Ciekawy zbiór nietypowych zagadek logicznych, lateralnych i innych, które mogą paść z ust rekrutera w czasie niebanalnej rozmowy o pracę. Odpowiedzi jasno wyjaśnione razem z przykładowym tokiem rozumowania.

Gdzie można usłyszeć takie pytania? Na przykład w Google...

Gdzie można usłyszeć takie pytania? Na przykład w Google...

• Poradniki

William Poundstone Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google? Zobacz więcej