Cukier, sól, tłuszcz. Jak uzależniają nas koncerny spożywcze

Michael Moss Wydawnictwo: Galaktyka zdrowie, medycyna
Salt Sugar Fat: How the Food Giants Hooked Us
Galaktyka
dieta odżywianie zdrowie jedzenie
Salt Sugar Fat: How the Food Giants Hooked Us
zdrowie, medycyna
dieta odżywianie zdrowie jedzenie

Ciekawa książka, na pewno warto przeczytać. Oparta na dogłębnym researchu, wielokrotnych rozmowach z ludźmi zaangażowanymi w biznes spożywczy, w różnych jego miejscach (produkcja, zbyt, badania, innowacje), pokazująca mechanizmy działania korporacji.
Minusy, które jednak w przypadku tak dużego projektu są chyba nie do uniknięcia:
- ograniczenie materiału do USA...

Apetycznie wyglądające jedzenie - hamburgery, lody śmietankowe, pizze, ciastka, oblane pyszną, tłustą polewą słodkie batony, słone wędliny, mięsa. Ilu nie potrafi powstrzymać się przed takim jedzeniem, dla których takowe składniki stanowią pokaźne źródło diety. W zamian postępujące choroby cywilizacyjne (choroby układu krążenia, cukrzyce), czy poważniejsze schorzenia,...

Autor obnaża strategie działania wielkich koncernów spożywczych. Wykorzystują oni tytułowe cukier, sól i tłuszcz (znacznie przekraczając normy) żeby uzależnić nas od swoich produktów. Książka otwiera oczy i uświadamia co stoi za wygodnymi gotowcami do spożycia. Po jej lekturze znacznie rozważniej dokonuję zakupów.

Na wstępnie zaznaczę, że wiele stron pominąłem.
Książka ma naprawdę obiecujący początek. Jednak wraz z kolejnymi rozdziałami, autor serwuje nam historię poszczególnych koncernów, które w połączeniu z opisem skomplikowanych badań skutecznie zniechęcają do czytania. Niemniej opis naukowy i to jak historycznie koncerny wpływają na to, by cukier, soł i tłuszcz zawładnęły nasze...

Jeszcze do niej wrócę, bo warto

Świetna lektura pokazująca jak działają koncerny spożywcze.
Jeśli ktoś się jeszcze łudził to nie zależy im na zdrowiu konsumentów. Jedyne co je interesje to zysk.
Nierówna walka toczy się między firmami, które mają budżety większe niż niektóre kraje z armią naukowców, technologów, marketingowców, prawników i handlowców a niedofinansowanymi, skorumpowanymi instytucjami...

Niestety jestem rozczarowana tą książką. Dlaczego? dlatego, że na dłuższą metę jest męcząca. Spodziewałam się czegoś co ja jako konsument mogę przeczytać i dowiedzieć się czegoś na temat cukru, soli i tłuszczu. A tymczasem poznaję strategię wielkich amerykańskich firm spożywczych. Niestety z punktu widzenia konsumenta nic nie wnoszących do tematu tytułowych...

Od momentu rozpoczęcia tej książki ciężko jest tak samo patrzeć na żywność wysoko przetworzoną. Rzetelnie napisana.

Jeśli szukasz poradnika jak schudnąć, to nie jest właściwa książka. Jednak otworzy Ci ona oczy, będzie silny bodźcem i dzięki niej dowiesz się jak bezwzględny jest przemysł spożywczy w pozyskiwaniu klientów. Nie cofnie się przed niczym, a zdrowie dzieci w tym wyścigu się nie liczy. Warto przeczytać, ot tak żeby być świadomym konsumentem.

Świetna książka o tym, jak koncerny spożywcze ładują różne świństwa do jedzenia, a marketingowcy ubierają te produkty w gładkie słówka sugerując, że to wszystko takie zdrowe.
Po lekturze zainstalowałam sobie w telefonie apkę skanującą kody produktów pod kątem składu - jak autor sugeruje, trzeba mieć świadomość, co się je, bo na pewno koncernom nie można ufać.

Dyskusje

• 2018