Niewidzialny most

Julie Orringer Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
The Invisible Bridge
obóz koncentracyjny II wojna światowa okupacja

Oficjalne recenzje i

Budujmy mosty

[ 40 ] Link do recenzji

Styczeń zaczęłam od lektury, która swoją objętością trochę mnie odstraszała i nie słusznie, gdyż wystarczyło, że przeczytałam kilka stron i zostałam kupiona. #Niewidzialnymost to historia w której poznajemy losy Żydów a dokładniej Andrasa Levi pochądzącego z Konyaru na Węgrzech oraz jego rodziny. Andras wyjeżdża do Paryża aby studiować architekturę, tam jego losy splatają...

„A ciała dalej się gromadziły, nawet tutaj, w Budapeszcie, daleko od lini frontu.”

Długo zajęło mi przeczytanie tej książki mającej prawie 750 stron... Ale ta ogromna ilość białych kartek, które przewracałam jedna za drugą, na których opisane są losy Węgierskich Żydów w trakcie trwania Drugiej Wojny Światowej, są warte każdej minuty, którą dla nich poświęciłam.

W książce...

Dawno mnie żadna książka tak nieb"wymęczyła". Prawie do połowy czyta się jak banalny romans. Dopiero później robi się ciekawiej.

Cudowna powieść, która przywodzi mi na myśl trylogię "Jeździec miedziany" Paulliny Simons, "Lot ćmy" Folleta albo "Słowika" Kristin Hannah. Powieść, w której można się zanurzyć i odpłynąć na wiele godzin, nie czując upływu czasu. Taka, jakich szukam i jakie kocham. Jest miłość. Bardzo piękna miłość. Jest tło historyczne, pokazane z perspektywy zwykłych ludzi, których...

Druga połowa książki znacznie ciekawsza niż początek.

Gdybym miała wybrać jedno określenie tej książki, to byłoby to "ROZWLEKŁA".

Książka jest rozwleczona do granic możliwości, dlatego czasem może nużyć.
Połowa jej dotyczyła studenckiego życia w Paryżu i romansu pomiędzy Andrasem a starszą o 10 lat Klarą.
Nieukrywam, że czekałam z niecierpliwością do momentu wybuchu wojny. Jednakże, nawet wtedy akcja nie powala z nóg.
W...

Piękna opowieść o miłości,wojnie i walce o każdy dzień życia

Ta książka wzrusza do łez, przeraża ogromem nieprawdopodobnego okrucieństwa, jakie niesie ze sobą każda wojna, każda przemoc, każda zbrodnia, każde bestialstwo wobec drugiego człowieka, zwłaszcza gdy idą za nimi głód, poniżenie, poniewierka, śmierć najukochańszych i najbliższych osób, strach o tych, których kochamy, kiedy niewyobrażalna tęsknota odbiera nam sens życia, a...

Początek świetny-nie mogłam się oderwać, ale im dalej tym było gorzej-zdarzały się momenty, które po prostu omijałam, a całość pozostawiła po sobie dość mieszane uczucia. Na plus zaliczam zakończenie, jednoznaczne rozwiązanie i pokazanie losów bohaterów po kilkudziesięciu latach. Dla wytrwałych.

Książka kompletna, widać poszukiwanie źródeł, a opisy (nie rozumiem dlaczego tak krytykowane) przenoszą nas w dane miejsca, malując krajobraz. "Platany oblane były ukośnym światłem, a złota mgiełka zebrała się w ogrodzie jak jeziorko z miodu". Wysłałam fragment dotyczący studiów Andrasa w Paryżu koleżance, która robi doktorat z architektury lat 30-stych i powiedziała, że...

Dyskusje

1 273