Kolaborantka

MAK Verlag
2013-05-09
2013-05-09
Anna Wojtaszczyk, Olga Wojtaszczyk
II wojna światowa okupacja kolaboracja

Książka porusza temat zakazanej miłości ludzi po dwóch stronach konfliktu zbrojnego. Czyta się szybko, gdyż napisana jest w sposób bardzo prosty.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Ostatnio wpadłam w wir powieści wojennych. Do tej pory były to książki polskich autorek, więc i o Polsce i o polkach. Zupełnie inaczej odczuwam emocje czytając coś o moim kraju, o miastach, które znam, a inaczej o obcych krajach, choć to ta sama wojna. Czytam, czuję te emocje, czuję ten strach, wyobrażam sobie siebie na miejscu głównej bohaterki ale nie utożsamiam się z tym w stu procentach.

Choć muszę przyznać, że w tej konkretnej książce, fabuła była bardziej skupiona na życiu codziennym bohaterki, niż na jakichś akcjach wojennych. Takie sytuacje, były gdzieś tam delikatnie zarysowane w tle.

Ogólnie jestem bardzo zauroczona stylem pisania autorki. Wydaje się on bardzo barwny i plastyczny. Długo szukałam odpowiedniego słowa na określenie go Czytając byłam pełna zachwytu nad jej lekkim piórem. Te wszystkie opisy wydają się takie urocze, delikatne, lekkie niczym podmuch letniego wiatru, emocjonujące. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie.
Duży plus za krótkie rozdziały. I za piękne opisy przyrody.

W niektórych momentach bardzo podobało mi się takie ogólnikowe pisanie, zamiast opisywania wszystkiego szczegółowo, krok po kroku, a w innych znowu mi do doskwierało, bo czułam jakiś brak, czułam, że można było tu dać coś więcej.

Bardzo dużym zaskoczeniem dla mnie i to niekoniecznie pozytywnym, był ten ogromny przeskok w relacjach głównych bohaterów. W jednym rozdziale ona nic od niego nie chce, w drugim już go prowadzi do łóżka. Szkoda, że autorka nie poświęciła więcej czasu na opisanie właśnie tego konkretnego spotkania, które coś dla nich rozpoczęło. Sam ich romans też dość ubogo opisany, bo nie było tam nic poza tym, że przychodził do niej w nocy i leżąc w jej łóżku, rozmawiali na jakieś tematy, które też były dość pobieżnie opisane.

Wydaje mi się, że cała akcja bardziej się skupia na jej codziennym życiu, niż na tym romansie.

U mnie osobiście więcej emocji dostarczyło mi tych kilka scen z udziałem głównych bohaterów, jeszcze przed rozpoczęciem ich romansu i samo zakończenie, niż ogólnie ich romans w całości.

Zakończenie bardzo wzruszające, chociaż momentami wydaje się mało adekwatne do skąpo opisanej ich relacji przez całą książkę. Aczkolwiek poruszyło mnie i pomyślałam sobie, że dobrze poprowadzone mimo wszystko. Ten żal, który czuła główna bohaterka, czułam sama na własnej skórze.

Czytałam ebooka i nie wiem czy ktoś zawalił korektę, czy w książce papierowej jest okej, ale ja miałam mnóstwo błędów. Czasem ciężko było się domyśleć o co chodzi.

Książka może i ma pewne niedociągnięcia, ale zakończenie bardzo ją ratuje. Mimo różnych wad i słabszych momentów, bardzo mnie wciągnęła i wzruszyła.

8/10.

Tytuł wskazuje na dramat wojenny. Książka jest wprawdzie osadzona w czasie II wojny światowej, ale tak naprawdę brakuje mi w niej właśnie odnośnika do samego tytułu. Spodziewałam się właśnie współpracy z wrogiem, a dostałam zwykły romans... i to jeszcze dość powierzchowny.
W całej książce najlepiej wypadł wątek więźnia obozu pracy, tylko dla mnie to wciąż za mało...
Ciekawe są również liczne opisy przyrody oraz relacja matki z córką, jednak są to elementy, które odbiegają znacznie od tytułu książki.

Dałam się skusić dobrymi ocenami.
Błąd.😪
Autorka nie dotarła do mnie. Zbyt prosty przekaz. Banalny.

Dałam się skusić dobrymi ocenami.
Błąd.😪
Autorka nie dotarła do mnie. Zbyt prosty przekaz. Banalny.

Książka dobrze napisana, wciągająca. Historia niekonwencjonalna, postaci i ich realcje intrygujące, bardzo realne. Polecam :)

Szukałam książki podobnej do ,, Pierścionków,, albo ,,Echa,, Danielle Steel, z wojną i zakazaną miłością w tle.
Nie była ona tak wciągająca i ciekawa jak tamte książki, ale oceniam ją na plus, dobrze się ją czytało i nie rozczarowała mnie. Miłość, wojna, wszystko było.

Poruszająca, tym bardziej w aktualnej sytuacji...

Poruszająca, tym bardziej w aktualnej sytuacji...

Ksiàżka tendencyjna i mało wartościowa.Czyta się jà lekko, szybko i nie jest ona szczególnie wymagająca.
Słaba.

Słaba.

Zakazana miłość w czasie wojny, dobry pomysł na książkę.

Zakazana miłość w czasie wojny, dobry pomysł na książkę.

Fabuła dobra, jednak nie do końca dopracowana.

Fabuła dobra, jednak nie do końca dopracowana.

• II wojna światowa
  • Z wojną w tle