Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania

Okładka książki Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania Joshua Foer
Okładka książki Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania
Joshua Foer Wydawnictwo: Media Rodzina popularnonaukowa
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Moonwalking with Einstein. The Art and Science of Remembering Everything.
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Data 1. wydania:
2012-02-28
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372787646
Tłumacz:
Krzysztof Puławski
Tagi:
pamięć zapamiętywanie sztuka zapamiętywania
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Atlas osobliwości Joshua Foer, Ella Morton, Dylan Thuras
Ocena 7,8
Atlas osobliwości Joshua Foer, Ella M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
108 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
94
52

Na półkach: , , ,

Powiedzenie, że dzięki tej książce zainteresowałam się psychologią (i poszłam na związane z nią studia) byłoby pewnie lekką przesadą. Natomiast z całą pewnością mogę powiedzieć, że zaczęła ona moją fascynację mnemoniką (do tej pory przy zapamiętywaniu listy kilku-kilkunastu itemów tworzę historyjkę lub używam symboli dla pierwszej 10 liczb). Poszerzyła ona też moją wiedzę na temat ekspertów, na różne tematy psychologiczne oraz wzbudziła wątpliwość dotyczącą istnienia synestetyków. Rozumiem, że niektórzy czytelnicy oczekiwali pamięciowego panaceum, ale dla mnie ta pozycja w wspaniały sposób pokazuje jak działają ludzie i co się kryje za sukcesami w niektórych kategoriach.

To nie jest specjalnie popularna książka - a szkoda - bo dla mnie osobiście była to książka, która zostawiła trwały ślad w mojej pamięci.

Powiedzenie, że dzięki tej książce zainteresowałam się psychologią (i poszłam na związane z nią studia) byłoby pewnie lekką przesadą. Natomiast z całą pewnością mogę powiedzieć, że zaczęła ona moją fascynację mnemoniką (do tej pory przy zapamiętywaniu listy kilku-kilkunastu itemów tworzę historyjkę lub używam symboli dla pierwszej 10 liczb). Poszerzyła ona też moją wiedzę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
47

Na półkach:

Nie jest to książka, po której przeczytaniu zostaniesz mistrzem w zapamiętywaniu. Autor bardziej opisuje swoją historię oraz historię osób, które w jakiś sposób wyróżniały się swoją pamięcią. Mówi o technikach, ale ich nie wyjaśnia, nie pokazuje krok po kroku jak daną technikę zastosować. Książka jest bardziej wprowadzeniem w świat mnemonistów, niż podręcznikiem jak stosować mnemotechniki.

Nie jest to książka, po której przeczytaniu zostaniesz mistrzem w zapamiętywaniu. Autor bardziej opisuje swoją historię oraz historię osób, które w jakiś sposób wyróżniały się swoją pamięcią. Mówi o technikach, ale ich nie wyjaśnia, nie pokazuje krok po kroku jak daną technikę zastosować. Książka jest bardziej wprowadzeniem w świat mnemonistów, niż podręcznikiem jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
467
393

Na półkach: , , , ,


avatar
282
11

Na półkach: ,

Dobry wstęp od popularnonaukowej strony dotyczący tematu zapamiętywania i pamięci. Książkę czyta się jak artykuł. Autor przedstawia swoją historię jak także badania i przypadki medyczne, które mówią nam wiele o pamięci.
Po lekturze na pewno będziecie otrzaskani w temacie pamięci i mnemotechnik ale bez specjalnego wgłębienia się w same techniki. Z perspektywy bardzo przydatna lektura i dobra jako wprowadzenie w temat ;)

Dobry wstęp od popularnonaukowej strony dotyczący tematu zapamiętywania i pamięci. Książkę czyta się jak artykuł. Autor przedstawia swoją historię jak także badania i przypadki medyczne, które mówią nam wiele o pamięci.
Po lekturze na pewno będziecie otrzaskani w temacie pamięci i mnemotechnik ale bez specjalnego wgłębienia się w same techniki. Z perspektywy bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
165
54

Na półkach: ,

Książka ta nie jest poradnikiem jak poprawić swoją pamięć. Dla mnie jest za to czymś więcej, czymś ważniejszym. Jest dobrą motywacją do wysiłku by poprawić swoją pamięć mimo tego, że nie jest to niezbędne.
Książka to opowieść przedstawiająca rok z życia autora urozmaicona faktami nt. pamięci, mózgu, ciekawych przypadków a przede wszystkim środowiska mnemonistów. Nadanie fabuły poprawia przystępność faktów i technik opisanych w "Tańcu z Einsteinem".
Dla mnie książka była lekka i przyjemna. Być może dlatego, że mam już za sobą kilka cięższych pozycji związanych z działaniem mózgu m.in. noblistów D. Kahnemana, D. Golemana czy D. Brooksa.
W mojej ocenie polskie tłumaczenie nijak się ma do oryginalnego tytułu "Moonwalking with Einstein, The art and science of remembering everything". Autor w moim mniemaniu z pewnością nie uważa się za geniusza pamięci. Zrzucam jednak wybór tytułu przez polskie wydawnictwo na karb zabiegów marketingowych.

Podsumowując bardzo polecam książkę dla osób, które chcą poznać i poprawić działanie swojej pamięci oraz poznać wyjątkowy świat mnemonistów. Są oni owładnięci chęcią poznania sposobu działania ludzkiego mózgu, przywrócenia większej rangi pamięci - podstawy naszej kreatywności i rozwoju intelektualnego. Autor oraz inni mnemoniści podkreślają również kulturowe i ubogacające skutki pracy nad własnym mózgiem. W celu podparcia tej ostatniej tezy mocnymi argumentami zapraszam Cię drogi czytelniku do lektury tej inspirującej pozycji :)

Książka ta nie jest poradnikiem jak poprawić swoją pamięć. Dla mnie jest za to czymś więcej, czymś ważniejszym. Jest dobrą motywacją do wysiłku by poprawić swoją pamięć mimo tego, że nie jest to niezbędne.
Książka to opowieść przedstawiająca rok z życia autora urozmaicona faktami nt. pamięci, mózgu, ciekawych przypadków a przede wszystkim środowiska mnemonistów. Nadanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
18

Na półkach: , ,

Książka nawet lekko napisana. Za dużo jednak w niej specjalistycznych opisów.

Książka nawet lekko napisana. Za dużo jednak w niej specjalistycznych opisów.

Pokaż mimo to

avatar
200
23

Na półkach:

Pięknie motywuje do zajęcia się mnemotechnikami, niesamowicie wciąga i świetnie się czyta. Do tego kończy się niegłupim morałem.

Pięknie motywuje do zajęcia się mnemotechnikami, niesamowicie wciąga i świetnie się czyta. Do tego kończy się niegłupim morałem.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

POLSKIE WYDANIE pod tytułem "Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania"
Joshua Foer (ur.1982) Wikipedia:
"In 2006, Foer won the U.S.A. Memory Championship, and set a new USA record in the "speed cards" event by memorizing a deck of 52 cards in 1 minute and 40 seconds. "Moonwalking with Einstein" describes Foer's journey as a paricipatory journalist to becoming a national champion mnemonist under the tutelage of British Grand Master of Memory Ed Cooke....."
Dwie refleksje mnie się nasuwają: pierwsza, że ja nawet w 1 godzinę i 40 minut pewnie bym nie zapamiętał kolejności kart w całej talii, a druga, że lepiej znam mniemanologię stosowaną Stanisławskiego niż mnemologię. A w ogóle interesuje nas mnemotechnika, a nie mnemologia. Znajduję w polskiej Wikipedii:
"Mnemonista, mnemonik - osoba obdarzona fenomenalną pamięcią lub potrafiąca biegle stosować mnemotechniki, czego efektem jest umiejętność zapamiętania w krótkim czasie niezwykle dużej ilości informacji.."
Nim przejdę do książki, chciałem podzielić się osobistą refleksją na temat różnic w podejściu do zdobywania wiedzy po dwóch stronach Atlantyku. W Polsce studiowanie polega na zdobyciu umiejętności szukania w literaturze fachowej i samodzielnego logicznego myślenia. Po amerykańskiej stronie uczą umiejętności n a t y c h m i a s t o w e g o udzielania odpowiedzi; nie ma czasu na myślenie, albo się wie albo nie. Na myślenie przyjdzie (albo nie) czas na dalszym etapie. Znam to z autopsji, bo różnica ta zmusiła mnie do wzmożonego wysiłku, gdy kończyłem Seneca College w wieku 52 lat. I w tym amerykańskim systemie zdolność zapamiętywania odgrywa nieporównywalnie większą rolę niż w Polsce. Po tym osobistym doświadczeniu byłem w stanie uwierzyć w autentyczność rewelacyjnie szybkich odpowiedzi w teleturnieju z wszechstronnej wiedzy - „Jeopardy”. Mało to, nauczyłem się odpowiadać równie szybko. Dodam, że sztuce zapamiętywania skutecznie służy też stosowanie skrótów różnego rodzaju, jak np. HOMES na pięć największych amerykańskich jezior.
Mnemotechniki opisane w książce są niezwykle interesujące, zmuszają jednak do dwóch ogólnych uwag: po pierwsze sprawność lepszego zapamiętywania osiąga się pracowitością i wytrwałością w żmudnych ćwiczeniach, czyli krotko mówiąc niezbędna jest rutyna czy angielski experience, a po drugie wydaje mnie się, że skórka niewarta wyprawki, gdyż praktyczne korzyści płynące z mnemotechniki są niewspółmierne z nakładem pracy w to włożonym.
Foer ma zdolność ciekawego i przystępnego przekazywania swojego doświadczenia, a nas, Polaków ujmuje już na pierwszych stronach porównując „siłę” Pudziana z Stephenem Hawkingiem. Autor snuje opowieść głównie o swojej drodze do zdobycia mistrzostwa, wzbogacając ją licznymi anegdotami.
Z zaciekawieniem i zadowoleniem przeczytałem historię tego geniusza i z pełnym przekonaniem Państwu ją polecam, jednak różnica wieku i doświadczeń skłania mnie do przedstawienia mojego stanowiska w tej materii. Po pierwsze - nie boleję, jak autor, że nie pamiętam treści przeczytanej książki, ba, nie pamiętam autora, ani tytułu. Bo to mnie niepotrzebne; ważne jest tylko co we mnie pozostało po lekturze, na ile książka wzbogaciła moją osobowość. Po drugie - w siedemdziesiątym czwartym roku życia stwierdzam, że nigdy w życiu nie odczułem potrzeby poszerzenia czy pogłębienia swojej pamięci, a dokładność „pi” = 3,14 zawsze mnie satysfakcjonowała.
Ale przeczytać warto!

POLSKIE WYDANIE pod tytułem "Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania"
Joshua Foer (ur.1982) Wikipedia:
"In 2006, Foer won the U.S.A. Memory Championship, and set a new USA record in the "speed cards" event by memorizing a deck of 52 cards in 1 minute and 40 seconds. "Moonwalking with Einstein" describes Foer's journey as a paricipatory...

więcej Pokaż mimo to

avatar
303
75

Na półkach: , , ,

Chcielibyście zostać geniuszami pamięci? Najlepsi "zapamiętywacze" świata uważają, że każdy może tego dokonać, wystarczą chęci i trochę praktyki. Potwierdzam! Metody z tej książki wykorzystuję obecnie na co dzień, i mimo że mistrzynią jeszcze nie jestem, to moje oceny wyraźnie się poprawiły :) Zachęcam do lektury. Cała recenzja tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=AtBdVAFgoro

Chcielibyście zostać geniuszami pamięci? Najlepsi "zapamiętywacze" świata uważają, że każdy może tego dokonać, wystarczą chęci i trochę praktyki. Potwierdzam! Metody z tej książki wykorzystuję obecnie na co dzień, i mimo że mistrzynią jeszcze nie jestem, to moje oceny wyraźnie się poprawiły :) Zachęcam do lektury. Cała recenzja...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
26

Na półkach: , ,

Uwielbiam ksiazki, ktore w przystepny sposob ukazuja mi fascynujace tematy, ktore z checia zglebie. Joshua opowiada o swojej dziennikarskiej przygodzie, w ktorej zglebia tajniki mnemonistow. Co najbardziej robi wrazenie, to fakt ze autor sam decyduje sie wziac udzial w wyzwaniu jakim jest wystartowanie za rok w mistrzostwach zapamietywania w USA... Jak to sie skonczylo? :) Zaskakujaco! Czytajac ta ksiazke poznalem Andersa Ericssona, ktory prowadzi badania nad eksperctwem. To wlasnie od tego faceta wyszla zasada 10.000h. Poznalem niesamowitego staruszka EP i wielu innych! A nawet, chociaz ksiazka nie jest poradnikiem, to tak czy inaczej miesiac po przeczytaniu nadal pamietam liste zakupow Eda (nauczyciela autora). Mysle, ze wroce do tej ksiazki :) Polecam!

Uwielbiam ksiazki, ktore w przystepny sposob ukazuja mi fascynujace tematy, ktore z checia zglebie. Joshua opowiada o swojej dziennikarskiej przygodzie, w ktorej zglebia tajniki mnemonistow. Co najbardziej robi wrazenie, to fakt ze autor sam decyduje sie wziac udzial w wyzwaniu jakim jest wystartowanie za rok w mistrzostwach zapamietywania w USA... Jak to sie skonczylo? :)...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  506
 • Przeczytane
  140
 • Posiadam
  39
 • Teraz czytam
  11
 • Ulubione
  6
 • Psychologia
  5
 • Chcę w prezencie
  3
 • Popularnonaukowe
  3
 • 2020
  2
 • Chcę kupić
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne