Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności. Wydanie II

Okładka książki Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności. Wydanie II
David Allen Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Getting Things Done: The Art of Stress-Free Productivity (Revised Edition)
Onepress
2015-11-20
2009-01-01
GTD

Okładka książki Getting Things Done w praktyce. 10 kroków do efektywności bez stresu David Allen, Brandon Hall
Ocena 7,0
Getting Things... David Allen, Brando...
Okładka książki Getting Things Done dla nastolatków. Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu David Allen, Mark Wallace, Mike Williams
Ocena 7,2
Getting Things... David Allen, Mark W...

Bardzo fajny poradnik dla ludzi, którzy mają problemy ze zorganizowaniem swojej pracy. Można w niej znaleźć dużo cennych i przede wszystkim bardzo konkretnych wskazówek jak się za to zabrać. Być może nie do każdego podejście przedstawione w książce przemawia ale w moim przypadku sprawia się całkiem nieźle - już na początku wprowadzania rad zawartych w tytule jest zauważalna pozytywna zmiana w stopniu uporządkowania pracy i zobowiązań. W systemów GTD dobre jest też to, że nie musi być koniecznie wprowadzany w całości - można powybierac sobie najbardziej pasujące techniki i zauważyć zmianę w swoim życiu. Takie zasady jak np. zasada dwóch minut albo reguła konkretnego określenia następnej akcji wydają się banalnie proste i oczywiste ale autor fajnie, dokładnie opisuje w jakich ramach i w jaki sposób je stosować.
Jedyny minus to tendencja autora do lania wody od czasu do czasu. Przez pierwsze 10 % książki czytamy w zasadzie tylko o tym jaka to metoda GTD nie jest wspaniała i jak wiele pozytywnych zmian wprowadzi w nasze życie ale nie ma w zasadzie żadnych konkretów na czym ona polega. Ale jak już się przebije przez ten fragment to dalej "mięsa" jest już sporo a puste wstawki są znacznie krótsze więc warto się przez ten przydługi wstęp przebić.

Książkę polecam z jednego prostego względu: mnie osobiście popchnęła do działania i zmotywowała do tego aby je przeorganizować w sposób dużo bardziej efektywny. Jeśli chodzi o samą metodę to może się ona komuś podobać lub nie, ale z całą pewnością jest w niej wystarczająco dużo przydatnych wskazówek aby każdy wyciągnął garść dla siebie i wdrożył w swoje codzienne funkcjonowanie. Pomimo archaizmów i średniej jakości jeśli chodzi o samą technikę pisania (całe tony powtórzeń) to i tak uważam, że warto się z nią zaznajomić.

Być może za dużo się spodziewałem po opiniach w sieci, a może za dużo przeczytałem wcześniej wszelkiej maści artykułów, blogów o tematyce GTD, ale.. Ta książka mnie strasznie zmęczyła. Nie dość, że lekko się zestarzała i omawia urządzenia, których na rynku już nie ma, przez większość stron omawia tematykę organizacji dokumentacji papierowej, to jednocześnie sugeruje archaiczne rozwiązania, które można zrealizować znacznie lepiej przy użyciu bieżących narzędzi. Oczywiście data premiery książki robi swoje, ale liczyłem na ponadczasowe sugestie, a przez 300 stron dostałem tylko „weź kartkę, długopis i pisz”. I wszystko z tak przesadną ilością powtórzeń, że czasami czytając miałem wrażenie, jakby czytnik wrócił parę stron wstecz i czytam jeszcze raz ten sam rozdział. Na dzień dzisiejszy roku 2022 kompletnie nie polecam, więcej wiedzy wyciagnięcia z bloga Todoist, który porusza różne zagadnienia dotyczące naszej produktywności np. Inbox Zero, Eisenhover Matrix, Time Blocking czy realizację zadań metodą Eat the Frog. W tej książce tego nie znajdziecie, szkoda tracić na nią czasu.

Za dużo lania wody, za mało konkretów. Trochę za długa. Ale warto ją przeczytać i wdrożyć w życie parę cennych rad GTD.
Mocna 6 :)

Mocna 6 :)

Tak jak wiele podobnych komentarzy juz o tym mówi, odrobinę za długa, ale stanowczo warto uwagi

Metodologia i podejście do załatwiania spraw przedstawione w książce są znakomite, choć czytając książkę nie mogłem nie odnieść wrażenia, że niektóre rzeczy są przeciągnięte i rozwleczone, w szczególności wstęp, który przyznam szczerze praktycznie w całości pominąłem... :)

Bardzo praktyczne podejście. Zmieniłam swój system spraw przychodzących.

Bardzo praktyczne podejście. Zmieniłam swój system spraw przychodzących.

Prawdopodobnie jedna z najważniejszych "samorozwojowych" pozycji jakie przeczytałem. Pozwoliła mi uporządkować swoje działania i wprowadzić mechanizm, który sprawia, że jestem po prostu efektywniejszy. To nie tylko książka do czytania, ale również do wprowadzania zmian w swoim życiu. Polecam!

Autor rozbiera na czynniki pierwsze cały proces produktywności i organizowania sobie pracy czy życia codziennego. Dla mnie jest to bardzo ważna książka, ponieważ bardzo pomogła mi uzmysłowić sobie pewne negatywne schematy postępowania i pozwoliła na uporządkowanie całego procesu GTD. Książkę czyta się trochę topornie, jest napisana ciężkim językiem, ale zdecydowanie polecam.

Mnóstwo lania wody, mało konkretów. Mam wrażenie, że rozwiązanie problemu proponowane przez autora jest bardziej skomplikowane, niż sam problem.

David Allen Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności Zobacz więcej