Jeff Bezos i Era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko

Albatros
2014-04-01
2014-04-01
Grzegorz Kołodziejczyk
Amazon Internet korporacje logistyka nowe technologie zakupy on-line

Okładka książki Rework Jason Fried, David Heinemeier Hansson
Ocena 7,0
Rework Jason Fried, David ...

Książkę kupiłem trochę przypadkowo, po prostu była w wyprzedaży, a do tego dość gruba, więc idealna na podróż. Chociaż się tego nie spodziewałem, to dałem się wciągnąć w lekturę. Spodobało mi się, że książka nie jest o samym założycielu Amazona, ale także o historii powstania firmy i jej rozwoju, co jest chyba znacznie ciekawsze niż same wątki biograficzne. Warto tę pozycję przeczytać choćby po to, aby poznać pojęcie dzikiego kapitalizmu, a także aby się dowiedzieć kto i co za tym wszystkim stoi. Wcześniej zastanawiałem się, dlaczego Amazon jest w niektórych krajach postrzegany jako toksyczna firma, ta książka wiele w tym temacie może wyjaśnić.

Bardzo dobrze napisana zbeletryzowana biografia Jeffa Bezosa. Polecam ją wszystkim, którzy są ciekawi, jak autor poradził sobie z iluzją narracyjną, przed którą przestrzegał go sam Bezos.

Moja recenzja na blogu:

Moja recenzja na blogu:

Nie można tej pozycji nazwać biografią Jeffa Bezosa, ponieważ zbyt mało dowiadujmy się z niej o samym twórcy Amazona. Jest to za to bardzo rzetelna historia samego ,,sklepu, w którym można kupić wszystko". Bardzo dobrze i szczegółowo opisuje początki, walkę na rynku i wzajemne podbieranie sobie najlepszych pracowników a także strategię, która uczyniła Amazon jednym z najbardziej liczących się sklepów w internecie.

Przyjemna niespodzianka po biografiach innych rekinów biznesu naładowanych frazesami i napisanych na klęczkach. Autor obiektywnie i logicznie przedstawia rozwój Amazona, od małej rybki (która mało nie została uwędzona) to potężnej korporacji dyktującej warunki na rynku. Książka wygrzebana na wyprzedaży za 9,99 bez jakiegoś podniecenia, a to ciekawe i co więcej dobrze się czyta. Bez porównania dużo lepsze niż biografia Muska.

Ksiazka momentami meczy, mam na koncie Muska , Jobsa i Bezosa.... polecam bardzo ciekawa sprawa . jednak mozliwe ze nie dla kazdego.... ksiazka jest o Amazonie bardziej niz o Bezosie.
Super swietna sprawa jest dodatek do ksiazki tzn : 12 ksiazek ktore poleca Bezos .

Dobra książka, ale tłumaczenie niedopuszczalne!

Żałuję, że nie robiłem notatek w trakcie czytania, ale kilka przykładów znalazłem po prostu kartkując książkę:

"Zamęt w łonie kierownictwa Amazona...",
"Wiadomość rozesłana przez firmę Usenet" (skąd ta "firma"?),
"arkusz bilansowy" (to pewnie "balance sheet"?),
"umieszczając ją w sieci społecznej Google+" (a nie przypadkiem w "serwisie społecznościowym"?)
itp., itd.

Mnóstwo kalek językowych, omyłkowych tłumaczeń ze względu na brak wiedzy z obszaru IT.

Samą treść oceniam na 7 gwiazdek. Jednak wydawnictwo Albatros nie powinno wypuścić takiego potworka!

Dobra książka, ale tłumaczenie niedopuszczalne!

"Zamęt w łonie kierownictwa Amazona...",
"Wiadomość rozesłana przez firmę Usenet" (skąd ta "firma"?),
"arkusz bilansowy" (to pewnie "balance sheet"?),
"umieszczając ją w sieci społecznej Google+" (a nie przypadkiem...

Inspirująca, ciekawa, początki sprzedaży online. Pozycja obowiązkowa dla początkujących w biznesie ;)

Z Elonem Muskiem czy Richardem Branosnem z ekscytacją spotkałbym się przy piwie ale nie z Bezosem.

Ksiażka dobrze napisana, wciąga. Traktuje głównie o Amazonie, skromne streszczenie życiorysu nie umożliwia nam dokładniejszego zgłębienia psychiki przed założeniem amazona gdy był dwudziestolatkiem. Jednakże da się uchwycić zarys psychologiczny, motywy i aspiracje w jego późniejszych latach.

Masa wskazówek odnośnie handlu w internecie. Praktyczne pokazanie stwierdzenia ,,po trupach do celu''. Ukazuje wielką władze molocha i jego narzędzia perswazji i manipulacji jakimi wpływa na klientów i kontrahentów. Dumping cenowy by umocnić pozycję na rynku i zniszczyć konkurencjęto dla firmy z miliardowymi obrotami chleb powszedni. Dodając do tego najnowocześniejszą technologię firma może torować sobie drogę w dowolnym kierunku.

Czego szukałam w tej publikacji?
Podpowiedzi, sprawdzonych metod działania największego sklepu, w którym znajdę wszystko...

Co znalazłam?
Opowieść o facecie, który realizował marzenie konsekwentnie, w pocie codzienności, ważąc korzyści i straty, odkrywając możliwości nowatorskich rozwiązań szytych na klienta. Celem uświęcał środki. Informację bezkompromisowo przekuwał w wiedzę.

Co mnie ciekawi?
Czy Amazon wcześniej będzie znał moje potrzeby niż ja sama ;-)
Czy uśmiechnięty dron poleci mi książkę, po przeczytaniu której powiem - STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ ;-)

Czego szukałam w tej publikacji?

Co znalazłam?

Ciekawa postać i ciekawa historia. Świetnie napisana. Polecam!

Ciekawa postać i ciekawa historia. Świetnie napisana. Polecam!

Brad Stone Jeff Bezos i Era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko Zobacz więcej