Tak! 50 sekretów nauki perswazji

Okładka książki Tak! 50 sekretów nauki perswazji Robert B. Cialdini, Noah J. Goldstein, Steve J. Martin
Okładka książki Tak! 50 sekretów nauki perswazji
Robert B. CialdiniNoah J. Goldstein Wydawnictwo: MT Biznes nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Yes! : 50 scientifically proven ways to be persuasive
MT Biznes
2008-01-01
2008-01-01
Michał Lipa
komunikacja perswazja przekonywanie sprzedaż

Okładka książki Świat na TAK! Zdobywaj przyjaciół, zyskuj pewność siebie i skutecznie przekonuj innych Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
Świat na TAK! ... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki TAK! 60 sekretów nauki perswazji. Sztuka przekonywania i wywierania wpływu Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
TAK! 60 sekret... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki HBRs 10 Must Reads for New Managers Robert B. Cialdini, Michael D. Watkins, Daniel Goleman, Herminia Ibarra, John P. Kotter, William Oncken Jr., Donald L. Wass
HBRs 10 Must R... Robert B. Cialdini,...

Cóż, gdyby zredukowac relacje społeczne do ekonomicznych, opartych o siłę perswazji, mielibyśmy świat prosty ale trudny zarazem. Krótkie rozdziały, ale bogate w wyniki różnych badań z psychologii społecznej, do zastosowania w codziennym życiu.

Czy ta książka zmienia fundamenty myślenia? Raczej nie bardzo. Czy ta książka pozwala "liznąć" temat perswazji oraz odświeżyć zdobytą dotychczas wiedzę? Zdecydowanie tak. To pozycja raczej dla osób zaczynających swoją przygodę z zagadnieniem perswazji i wywierania wpływu. Doświadczone osoby niczego nowego się nie dowiedzą. Autorzy oparli 50 tytułowych sekretów o 6 uniwersalnych reguł wywierania społecznego wpływu: regułę wzajemności, autorytetu, konsekwencji, niedostępności, sympatii oraz społeczny dowód słuszności. Autorzy krótko opisują jak działa dana reguła i dla jej zobrazowania w praktyce przytaczają różne przykłady. Wskazują również jak można je w normalnym życiu zastosować. Ciekawe uzupełnienie "Wywierania wpływu na ludzi" Cialdiniego.

Książka ma już lata swoje, ale techniki omawiane w niej nadal są aktualne.
Cialdini bardzo ładnie nazwał je "perswazją", ja natomiast od zawsze kojarzyłem je z manipulacją. Natomiast nie patrzmy na nie, jak na coś złego. Nobel wynalazł dynamit dla górnictwa, a ludzie...
Warta posłuchania, poczytania dla wszystkich, którzy interesują się budowaniem relacji interpersonalnych (marketingiem, reklamą, negocjacjami, etc). Albo dla tych, którzy chcą być świadomi tego, co na nich wpływa.

Książka ma już lata swoje, ale techniki omawiane w niej nadal są aktualne.

Gorąco polecam tę książkę. W krótkich rozdziałach, a w sumie bardziej krótkich artykułach przypominających książki Clarksona przedstawia wpływ różnych zagrań na ludzki umysł. Najważniejszym jak dla mnie aspektem książki są liczne przykłady zastosowania wiedzy w praktycy, oraz badania naukowe potwierdzające dane przykłady w warunkach "laboratoryjnych".
Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem psychologii nie będzie żałował. Może nie wyczerpuje tematu perswazji w 100%, ale zawiera cenne, ciekawe informacje, a w dodatku łatwo i szybko się ją czyta.

Jeżeli ktoś jest...

Bardzo ciekawa, nawet dla nie-marketingowców. Krótkie, rzeczowe rozdziały, góra kilkustronicowe, więc polecam książkę do autobusu w drodze do pracy ;). Bardzo ciekawe spostrzeżenia na pewne schematy podejmowanych decyzji przez człowieka oraz na różne rzeczy, które mają na to wpływ. Jedyne co mi się nie podobało - autor prawie w każdym rozdziale podaje jakieś badania, z których wynika dana reguła zachowania, ale rzadko podaje szczegóły (jaka uczelnia, jacy naukowcy, jaka próba, na której bazowano itp.). Ale i tak potwierdzenie na działanie większości zacytowanych reguł można sobie przypomnieć z własnego doświadczenia ;).

Interesująca lektura, która może wprowadzić czytelnika w tajniki subtelnej manipulacji ludźmi. Zawarte tutaj instrukcje i opowieści mogą być przydatne dla każdego, co wskazuje na ich uniwersalność. Cieszy mnie fakt, że autor podkreśla, by lekka perswazja towarzyszyła nam w życiu, ale jednak by zachowywać się etycznie, z zachowaniem dobrego smaku i moralnie. Świetna książka dla zainteresowanych niewielkimi zmianami w swoim życiu, które z kolei, za sprawą efektu motyla, będą prowadzić do wielkich konsekwencji :)

Bardzo interesująca książką. Osoby zainteresowane tematem na pewno znajdą w niej informacje z którymi już wcześniej się spotkały, jednak przyznam szczerze, że z niektórymi tematami poruszonymi w książce spotkałam się po raz pierwszy.
Sposób w jaki napisana jest książka jest bardzo przyjazny, czyta się ją dość szybko, może wpływ ma również to, że poszczególne rozdziały są bardzo krótkie. Osobiście spodobała mi się bardziej niż książka "wywieranie wpływu na ludzi" Cialdiniego.

Niesamowicie zaprezentowano w tej książce jak wielką potęgą jest siła perswazji, w jaki sposób można jej stosować oczywiście etycznie.
Książka pokazuje nam również na co powinniśmy uważać podczas licznych rozmów które przeprowadzamy w ciągu dnia.
Polecam tą książkę każdemu kto chce odnieść sukces w biznesie ale i nietylko

Polecam tą książkę każdemu kto chce odnieść sukces w biznesie ale i nietylko

Książka na pewno przydatna w codziennych życiowych sytuacjach do "manipulacji" ludźmi ;)

Dawno nie czytałem tak genialnej książki. Jedna z najlepszych książek! Niesamowicie praktyczna!

• Psychologia
  • Rozwój osobisty