Umieramy samotni

We die alone
Gord
2013-01-01
2013-01-01
II wojna światowa ucieczka norwescy komandosi powieść angielska

Książka w zasadzie bez dialogów. Opis zmagań dzielnego Norwega w czasie ucieczki przed Niemcami. Historia ma swoje słabsze momenty, ale generalnie jak na taką opisówkę czyta się ją bardzo dobrze. Dużo barwnych i szczegółowych opisów. Trafiłem na nią zupełnym przypadkiem, ale nie żałuję.

Książka wciągająca i zadziwiająca. Jak wiele człowiek jest w stanie przeżyć, przeczytajcie sami. Trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się na prawdę.

Świetna książka, trzymająca w napięciu niesamowita historia. Aż sie prosi o ekranizację.

Historia na dziesięć gwiazdek, ale opis niestety najwyżej na sześć

Historia na dziesięć gwiazdek, ale opis niestety najwyżej na sześć

Przeczytałam tę książkę zaraz po "Zjawie" Michaela Punke, która była mocno fabularyzowaną opowieścią o zmaganiach Hugh Glassa - trapera, niemal zabitego przez niedźwiedzia, samotnie przemierzającego niebezpieczne tereny zamieszkiwane przez Indian, w poszukiwaniu zemsty na ludziach, którzy zostawili go na pewną śmierć.

I może to był mój błąd. Przy "Zjawie", książka "Umieramy samotni" wypada naprawdę słabo. Przede wszystkim, nie fascynuje, nie czyta się jej z zapartym tchem (no może poza kilkoma fragmentami) i to, co jest tam zawarte z łatwością można by zawrzeć w krótkim streszczeniu, czy tekście na Wikipedii.

„Umieramy samotni” to po prostu historyczny zapis tego, co się przydarzyło Janowi Baalsrudowi. Ta książka jest zwyczajnie źle napisana, nudna, rozwleczona... (i nie wiem, czy to tylko po polsku tak źle wypada, czy oryginał jest podobny).

Czytając tego typu historie (o przetrwaniu),najbardziej czeka się na momenty, które zszokują, zmrożą krew w żyłach. Tutaj jednak autor często omija je, pisząc np. o kompanach Jana, którzy zginęli z rąk Niemców: „Szczegóły tych egzekucji są znane, lecz nie nadają się do opisu, czy lektury” (s.71). Broni pamięci poległych, czy nerwów czytelnika?

Autor pisze o Janie z dużym współczuciem, nie robi z niego bohatera, tylko człowieka, który szczęśliwie uniknął śmierci. Większość szczegółów, co się z Janem działo w czasie tygodni spędzonych na zaśnieżonym otwartym terenie jest nieznana, bo Jan niezupełnie to wszystko pamiętał. Zadaniem dobrego pisarza jest jednak przypuszczanie, a nawet nieszkodliwe wymyślanie, tworzenie obrazów, które zostaną w pamięci czytelnika. Pod koniec, czyli na stronach 168-169, możemy przeczytać o rozmyślaniach człowieka na skraju śmierci, który myśli o tym, że gdyby przeżył, cały ten cywilizowany świat i jego problemy, już nigdy nie stanowiłyby dla niego wyzwania. Brakuje w tej książce takich przemyśleń…

Polecam „Umieramy samotni” tym, którzy jeszcze nie czytali „Zjawy”. Albo tym, którzy lubią zapisy historyczne, a nie fabularyzowane.

Szkoda, bo to historia, która zasługuje na coś więcej.

I może to był mój błąd. Przy "Zjawie", książka...

Poruszająca książka, z niesamowitymi opisami zdarzeń w czasie wielkiej ucieczki przed Niemcami przez arktyczne terytorium. Historia pokazująca walkę o przetrwanie, odwagę głównego bohatera i osób, które w czasie tej ucieczki mu pomagały, często narażając własne życie i życie swoich najbliższych.

• Ambitne
  • 1Posiadam
  • Filia 9

Dodaj cytat z książki Umieramy samotni