Blockbuster

2012-11-01
2012-11-01
Agnieszka Żuchowska-Arendt
powieść chorwacka powieść antywojenna

Antywojenna powieść chorwackiego autora, nie tylko dla zainteresowanych literaturą o tematyce bałkańskiej. Ciekawi bohaterowie, trzymająca w napięciu fabuła i uniwersalne przesłanie aktualne szczególnie w obecnym świecie.

Super książka
Byłem tam i trochę widziałem czytałem z zapartym tchem mimo,że wróciły złe wspomnienia.
Polecam

Super książka
Polecam

Czytając książkę Zorana Žmiricia "Blockbuster", nie można być obojętnym. Porusza ważny i trudny temat wojny, z całą jej brzydotą i szaleństwem. Wchodzimy w świat brutalności, gdzie zabijania nie traktuje się jako grzechu, ale jako konieczność – dla dobra Ojczyzny, która jest przecież "tylko dlatego, że ktoś, nie wiem kto i ile lat temu zakreślił ołówkiem na mapie i tak zdecydował. Wybrał zamiast mnie. Gdyby zakreślił nieco inaczej, moją ojczyzną byłoby jakieś inne państwo(...)".
Autor nie ubarwia, nie szczędzi drastycznych szczegółów, nie boi się prawdy o ludziach będących gdzieś na froncie, mieszkających w szkole, próbujących przeżyć. Bo wojna to tylko chęć przeżycia, nic więcej. Jako Czytelnicy nie możemy oceniać, możemy jedynie śledzić losy bohaterów, ludzi takich jak my, ale postawionych w sytuacjach, w których nam nie dane będzie się sprawdzić. Czy postąpilibyśmy tak samo? Czy jest w nas, ludziach, tyle zwierzęcości, że lubujemy się w zabijaniu? Czy wręcz przeciwnie, każdą kulę posłaną w ciało nieprzyjaciela traktowalibyśmy jako bolesną konieczność?
Podobały mi się słowa Autora na początku książki: "Niniejsza opowieść została napisana nie po to, by kogokolwiek osądzać albo hiperbolizować. Została napisana tak, aby każdy mógł się identyfikować z dowolną postacią. (...) Najpierw przeczytaj, a dopiero potem zadawaj pytania. Nie kieruj ich jednak do mnie. W chwili, gdy zakończysz czytanie, ta opowieść nie będzie miała ze mną już nic wspólnego. Będzie całkowicie Twoja." W istocie każdy Czytelnik będzie miał na jej treść własne zdanie, a jednak, jak wspomniałam na początku, nikt nie będzie mógł być wobec niej obojętny. Bo "Blockbuster" porusza, zmusza do zastanowienia, pobudza wyobraźnię (co byśmy zrobili na miejscu bohatera, w danej sytuacji),wzrusza oraz szokuje. Jest pełnym obrazem świata, który jest swoistym piekłem na ziemi. W tym świecie funkcjonują ludzie, mający uczucia, myśli, przekonania. Zmuszeni do walki, chociaż wielu z nich to ochotnicy.
Postacie są bardzo dobrze przedstawione. Autor doskonale uchwycił rys psychologiczny bohaterów.
Chociaż w tekście pojawia się kilka nieznacznych błędów, nie wpływa to na jakość tekstu. Czyta się szybko, dobrze, z zapartym tchem. Wszystkim, którzy cenią sobie dobrą literaturę o tematyce wojennej, ta książka na pewno się spodoba.

• Bałkany
  • Bałkany i okolice