W cieniu Mussoliniego. Podwójne życie hrabiego Galeazza Ciano.

Okładka książki W cieniu Mussoliniego. Podwójne życie hrabiego Galeazza Ciano. Ray Moseley
Okładka książki W cieniu Mussoliniego. Podwójne życie hrabiego Galeazza Ciano.
Ray Moseley Wydawnictwo: Książka i Wiedza powieść historyczna
8305131955
Robert Bartłod
XX wiek Mussolini faszyzm Włochy II wojna światowa Ciano

Na półkach: , , , , , ,

Hrabia Galeazzo Ciano, włoski minister spraw zagranicznych i zięć Mussoliniego był dość interesującą, niejednoznaczną i pełną sprzeczności postacią. W swojej książce R. Moseley rysuje jego biografię. Dużo miejsca poświęca zagadnieniom jego życia politycznego, przy czym za mało wg mnie zbyt mało uwagi przykłada do konkretnych skutków jego działalności. Mimo iż materia wydawałaby się stosowna, Autor nie poszedł w stronę biografii w kolorze różowej (choć o życiu prywatnym Ciano informacji jest dużo). Końcowe rozdziały książki poświęcone swoistej "grze" rodziny Ciano z hitlerowcami, "grze" obliczonej na uratowanie życia hrabiego za cenę jego bezcennych zapisków, czyta się trochę jak powieść kryminalną. Największą zaletą tej biografii jest ukazanie nierówności sił państw Osi i prawdziwego, pogardliwego stosunku, jacy faszyści prezentowali względem zwykłych ludzi. W moim odczuciu za mało miejsca poświęcone zostało okresowi życia Ciano przed jego ministerialną nominacją w 1936. Autor nie ustrzegł się kilku błędów, spośród których najbardziej kompromitujący znajduje się na s. 77: włączenie Gdańska do Polski nie najlepiej świadczy o geograficznych sprawnościach Amerykanów... Podsumowując, osoby zainteresowane dziejami II wojny światowej zapewne chętnie po tę książkę sięgną, gdyż ukazuje ona polityczną grę mocarstw z nieco innej perspektywy.

Tomasz Babnis

• XX wiek
  • Systemy totalitarne
  • Benito Mussolini
  • II wojna światowa
  • Z polecenia
  • Historia Włoch

Dodaj cytat z książki W cieniu Mussoliniego. Podwójne życie hrabiego Galeazza Ciano.