rozwińzwiń

Anatomia

Okładka książki Anatomia Jarosław Marek Rymkiewicz
Okładka książki Anatomia
Jarosław Marek Rymkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik poezja
70 str. 1 godz. 10 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
70
Czas czytania
1 godz. 10 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
868
329

Na półkach: ,

Po „Metafizyce” - „Anatomia” (w międzyczasie byłą jeszcze nomen omen „Animula”, ale o niej innym razem). Jak wiadomo anatomia jest zdecydowanie bardziej namacalna od metafizyki i tu widać to w klasycznej formie wielu wierszy. Chyba połowa z nich to sonety a tematem jest badanie możliwości i ograniczeń języka. Rymkiewicz prowadzi tu swoistą dyskusję ze strukturalizmem i z samym pojęciem języka. Czym on jest, co opisuje, czy może opisać coś prócz samego siebie? Co wypowiedziane może powiedzieć o doświadczonym poza językiem? Cielesność jest tu dwojaka: to cielesność słów (materia języka) i cielesność świata (materia materii). Skalpelem jest wiersz. Poza poezją mamy tu swoisty pendant w postaci sztuki „Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)” jak sam tytuł wskazuje nawiązującej do dzieła mistrza baroku. Rymkiewicz był świetnym dramatopisarzem, a ta teatralna sekcja zwłok to paradoksalnie jedno z najżywszych tego świadectw i pokaz wielkiej scenicznej wyobraźni. Szkoda, że już chyba pogrzebanej, bo poeta wkrótce zrezygnował ze współpracy z teatrem, który jego zdaniem jako medium podszedł w kierunku teatru aktorów-kukieł w duchu Kantora. No ale na teatrze się znam jeszcze mniej niż na anatomii, więc spuszczam już kurtynę.

Po „Metafizyce” - „Anatomia” (w międzyczasie byłą jeszcze nomen omen „Animula”, ale o niej innym razem). Jak wiadomo anatomia jest zdecydowanie bardziej namacalna od metafizyki i tu widać to w klasycznej formie wielu wierszy. Chyba połowa z nich to sonety a tematem jest badanie możliwości i ograniczeń języka. Rymkiewicz prowadzi tu swoistą dyskusję ze strukturalizmem i z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1383
300

Na półkach:

Tytuł tomu - "Anatomia" doskonale oddaje atmosferę dzieła. MAmy tu bowiem do czynienia z typowymi dla Rymkiewicza tematami: śmiercią, rozkładem i towarzyszącą jej pleśnią, a w konsekwencji naturą bytu. Wszystko w misternej, barokowej formie rodem z Naborowskiego i Sępa.
Dziełko to zawiera kilkanaście wierszy oraz dramat osnuty na motywach słynnej lekcji anatomii doktora Tulpa.
Zarówno poezje, jak i sam dramat są pełne pytań nie do rozwikłania, dotykających Boga, śmierci czy ogólnie rzecz ujmując - natury rzeczy. Pojawiają się Wergili, Gauguin, a nawet Parmenides wraz z Heraklitem.
Dzieło, pomimo charakterystycznego przeniknięcia duchem baroku brzmi na wskroś współcześnie - jeżeli cierpienie, to oplecione drutem kolczastym, a jeżeli zmarły, to np. ktoś ze współczesnych, jak choćby Mandelsztam czy Trzebiński.
Niezwykłe wyrafinowanie i kunszt tych utworów sprawiają, że lektura "Anatomii" to dotykanie zapomnianych rejestrów polszczyzny, a ich ważka tematyka to podróż po świecie dotkniętym przez śmierć i czas.

Tytuł tomu - "Anatomia" doskonale oddaje atmosferę dzieła. MAmy tu bowiem do czynienia z typowymi dla Rymkiewicza tematami: śmiercią, rozkładem i towarzyszącą jej pleśnią, a w konsekwencji naturą bytu. Wszystko w misternej, barokowej formie rodem z Naborowskiego i Sępa.
Dziełko to zawiera kilkanaście wierszy oraz dramat osnuty na motywach słynnej lekcji anatomii doktora...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    2
  • Literatura polska
    1
  • 2019
    1
  • Poezja
    1
  • Literatura polska
    1
  • Połezja & pokrewne rzeczy
    1
  • 1996
    1
  • FORMA: Poezja
    1

Cytaty

Więcej
Jarosław Marek Rymkiewicz Anatomia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także