Okładka książki Wypędzone Schwerin Asther, Ursula Pless-Damm, Helene Plüschke
Wypędzone Schwerin Asther, Ur...

Dzienniki trzech niemieckich kobiet, które różni pochodzenie społeczne, wykształcenie oraz zamożność. Jednak jest coś co je łączy, to konieczność opuszczenia w pośpiechu swoich domów i ojczyzny. Ta książka to świadectwo przemilczanej krzywdy niemieckich kobiet na tzw. Ziemiach Odzyskanych po kapitulacji Rzeszy. Czytanie opisów odrażających gwałtów na niemieckich kobietach przez sołdatów Armii Czerwonej, okrutnych zabójstw, a także grabieży, podpaleń, dewastacji i nienawistnych zachowań Polaków nie należały do przyjemnych. Jednak prawie każda wojna najkrwawsze żniwo zbiera wśród najbardziej bezbronnej ludności cywilnej, kobiet i dzieci. I to się chyba nigdy nie zmieni. Polak czy Niemiec, na Śląsku czy na Kresach, każdemu jest tak samo przykro i każdy przeżywa taki sam ból i rozpacz kiedy jego dom w jednej chwili już nie jest jego domem. Nikogo nie chcę tu oceniać , ale książkę naprawdę warto przeczytać. Chociażby dlatego, że mało jest literatury pokazującej wojnę od drugiej strony. Ponieważ jest to literatura faktu, nie wystawiam swojej oceny

Wstrząsająca i tragiczna historia kobiet podczas wojny.... Serce i gardło ściska od czytania tak przerażających historii ludzi, którzy są zmuszeni uczestniczyć w wojnie chociaż wcale tego nie chcieli.
Nie jest to łatwe, ale czytanie relacji ludzi, którzy przeżyli istne piekło w czasie wojny unaocznia wszystkim jak parszywą istotą potrafi być człowiek i jaki świat potrafi być niesprawiedliwy.

N°15/2019

Skusiłam się na „Wypędzone”, bo historia opowiadana jest tutaj z perspektywy kobiet, a herstorii nigdy za wiele. Wracając do Niemek, to zostały bezlitośnie i brutalnie wysiedlone ze swoich rodzimych stron zaraz po przegranej wojnie. Smutne, wstrząsające i niesprawiedliwe? Owszem. Jednak w czasie lektury nigdy nie zapominałam, kto tak naprawdę był w tej zawierusze katem, a kto ofiarą. Czytając o tych tragicznych losach, wzrastała we mnie złość i totalne osłupienie na ogrom zła, który spotkał Niemki po zakończeniu wojny. Z drugiej jednak strony czułam satysfakcję, karma wraca i przyszło tym biedaczkom zapłacić za to, co ich naród, mężowie i w końcu one same, wyczyniali z Żydami, Polakami i całą resztą poszkodowanych. Jest to trudna lektura, bo wyzwala w czytelniku szereg skrajnych emocji. Jednak warto po nią sięgnąć, gdyż napisana jest lekkim piórem, a w dodatku zawiera fragmenty autentycznych pamiętników. Szczególnie interesujące są rozważania nad winą, karą, katem, który staje się ofiarą albo temat kobiety jako „zdobyczy wojennej”.

- „… musiałam przysłuchiwać się, jak porucznik brał moją siostrę w ciąży. Mnie wziął lekarz, chociaż miałam okres […]”.

Największą mądrością życiową oraz głębią refleksji wykazała się w moich oczach ostatnia z relacjonujących, Ursula PLESS-DAMM.

- „Niektórzy nie mogli się opanować, rzucali kamieniami, pluli i przeklinali. Tak odreagowywali swe świeże jeszcze wspomnienia o nas, Niemcach. Nie zdziwiła mnie taka reakcja, bo któż by odpowiadał miłością na nienawiść?” - „w jednym momencie czekało się na śmierć, a zaraz za chwilę chciało się przed nią uciekać. Myślę, że my wszyscy nie byliśmy już całkiem normalni”.

N°15/2019

Wszystko,co znajdziemy w tej książce mamy już w tytule.Są to historie trzech kobiet - niemek ze Śląska, które brutalnie zostały wypędzone ze swoich bezpiecznych domów, przez siły armii rosyjskiej pod koniec II wojny światowej.Najbardziej poruszająca jest relacja Pani Helene.Jest wstrząsająca ,poprzetykana ciągłymi gwałtami na cywilnych kobietach , do tego dochodzi ciągła ucieczka wręcz tułaczka, wiele razy z kiklorgiem dzieci.Niezwykła kobieta to była.Przyznam szczerze że kolejnych relacji trochę bałam się czytać.Nie są one już tak brutalne ,ale również naznaczone ciągłą ucieczką.Książkę trudno jest ocenić, bo to tak naprawdę część czyjegoś życia ,ale na pewno warto po nią sięgnąć.

Wstrząsające i mocne. Warto pamiętać i o tej części historii tzw. Ziem Odzyskanych.

Książka bardzo smutna,i niestety prawdziwa. Historie gwałconych i sponiewieranych kobiet wywoływały we mnie wewnętrzny bunt ale i ogromną rozpacz nad ich losem.
Uważam, że książkę powinien przeczytać każdy.

Uważam, że książkę powinien przeczytać każdy.

Na temat tu przedstawiony można powiedzieć wiele. Ja powiem jedynie - karma wraca.

Książka niezbyt obszerna zarówno formatem /A5/ jak i ilością historii w niej opisanych. Połknąłem ją w 3 godziny i to jej największy minus. Szkoda ,że mamy tylko trzy opowieści zamiast przynajmniej dziesięciu tym bardziej , że wspomnień wypędzonych z tego okresu raczej w archiwach nie brakuje.
Jak już wspomniałem są tu trzy opowieści trzech konkretnych kobiet. Pierwsza i trzecia jest bardzo traumatyczna i bardzo przygnębiająca pokazująca straszliwe oblicze wojny. Na tym tle opowieść druga to niemal "szkolna wycieczka" na której było tylko nieco zimno i głodno - autorka opisuje bez właściwie żadnych drastycznych szczegółów swoją ucieczkę z Królewca do dzisiejszych Niemiec bez kontaktu z Rosjanami.
Moja rekomendacja: książka świetna, na prawdę warta przeczytania ponieważ zmusza do refleksji i zastanowienia się nad wojną, niesprawiedliwością, cierpieniem niewinnych i ogólnie jakim to bydlęciem jest człowiek, który ma w danej chwili karabin w rękach i pewność bezkarności.
Jedyny minus to niewielka objętość - dlatego tylko 7 gwiazd. Za każdą następną opowieść dałbym po kolejnej gwiazdce. Ogólnie mocno polecam.

Po przeczytaniu tej książki i już w tracie myślałam sobie, że nie zdajemy chyba sobie sprawy z tego jakie mamy szczęście, że możemy żyć w wolnym kraju, że mamy bezpieczne domy, jedzenie, ubrania... a jednocześnie pojawia się myśl, że przecież są miejsca na świecie gdzie tak nie jest, że są osoby, które mają podobną historię do bohaterek "Wypędzonych".
Oby nigdy więcej...
Polecam!

Oby nigdy...

Seria "Karty historii" trzyma niezmiennie wysoki poziom. Przedstawione w tym tomie relacje pokazują bezwzględność zwycięzców, upokorzenie zwyciężonych. Trzeba czytać, aby wiedzieć.

• Literatura faktu
  • II wojna światowa

Helene Plüschke Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich. Trzy szczere świadectwa kobiet bezbronnych wobec zwycięzców Zobacz więcej