Dzika Mrówka i tam-tamy

Okładka książki Dzika Mrówka i tam-tamy Andrzej Perepeczko
Okładka książki Dzika Mrówka i tam-tamy
Andrzej Perepeczko Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Cykl: Dzika Mrówka (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dzika Mrówka (tom 1)
Wydawnictwo Morskie
1982-01-01
1982-01-01
Dzika Mrówka

Zaczytywalam sie w niej bedac dzieckiem. Chetnie przeczytalabym teraz, po latach, cala serie.

Trzymająca się całkiem nieźle życia (zwłaszcza jeśli chodzi o realia podróży statkiem handlowym) powieść przygodowa dla dzieci. Poziom przyzwoity, bohaterowie sympatyczni, pouczające ciekawostki serwowane nienachalnie. Zachęca do kontynuowania cyklu.

Czytałam już tą książkę w formie papierkowej, jest naprawdę super. A teraz dla przypomienia chcę przeczytać w formie e-book/a, polecam.

Jedna z najlepszych książek przygodowych mojego dzieciństwa. Przeczytałam wszystkie części z wypiekami na twarzy. Niezwykle sympatyczni bohaterowie Dzika Mrówka i Jego Brat, egzotyczne kraje, dynamiczna akcja - dla dziecka wychowanego w PRL-u czytanie tych książek było fantastyczną wyprawą w nieznane. Wspominam z ogromnym sentymentem. Nawet odnalazłam tę książkę na półce i przekazałam bratanicy. Chociaż i brat napomknął, że chętnie sobie przypomni, mimo doktoratu i habilitacji.

Nie znam innych części tej serii,jednak ta jest rewelacyjna!Czytałam ją już jako całkiem dorosła osoba,ale byłam oczarowana.Polecam gorąco!

Książka mimo, że lekka i nieprzeciętna, tak samo ciekawa i dynamiczna. Bardzo przyjemna i nostalgiczna.

Bardzo ciekawa książka, przeważnie dla dzieci w wieku szkolnym.
Nie ma tu zanudzających opisów przyrody, są za to śmieszne i wartościowe dialogi.
Jedyny minus, to to, że trudno ją zdobyć: szukałam w bibliotece, księgarniach w moim mieście i nic. W końcu zdecydowałam się na kupno online.
Podsumowując polecam, na pewno zaciekawi niejednego młodszego (i prawdopodobnie też starszego) czytelnika :).

Bardzo ciekawa książka, przeważnie dla dzieci w wieku szkolnym.

Zaletą macierzyństwa dla mola książkowego jest bezkarna i niewzbudzająca pobłażliwych komentarzy czy uśmiechów możliwość powrotu do klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej. Odświeżam zatem moje znajomości z bohaterami dzieciństwa – Muminkami, dziećmi z Bullerbyn, przeżywam wakacje z duchami, podróżuję z Tomkiem. Tym razem udało się również spotkać z Dziką Mrówką i Jego Bratem w powieści „Dzika Mrówka i Tam-tamy” – pierwszej części cyklu przygód zadziwiających i wyjątkowych bliźniaków, znanych również jako Marek i Jarek. Autorem ich przygód jest doświadczony marynarz i wieloletni wykładowca Akademii Morskiej – Andrzej Perepeczko – spokrewniony z aktorem znanym z roli Janosika – Markiem Perepeczko.
Autor podkreśla, że bohaterowie jego serii o Dzikiej Mrówce, to autentyczna rodzina jego przyjaciela. Trochę współczuję rodzicom… Marek – Dzika Mrówka – to energiczny, elokwentny, przebiegły i niezwykle inteligentny chłopiec, a Jego Brat – Jarek – powolny, rozsądny, rzeczowy, zupełne przeciwieństwo, mimo że chłopcy są bliźniakami. Różnią się nie tylko temperamentami, ale i wyglądem – drobny Marek i zwalisty, ospały Jarek nie wyglądają nawet jak rodzeństwo, a jednak. Pewnego dnia mama chłopców w wirze przygotowań do powrotu taty z rejsu, traci cierpliwość i proponuje, żeby tym razem chłopcy popłynęli w morze ze swoim ojcem, aby ona mogła odpocząć. Co prawda zaraz żałuje, że zostanie sama i zdecydowanie zaprzecza, jakoby wycieczka była jej pomysłem jednak chłopcy dobrymi stopniami i ogromnym entuzjazmem walczą o ziszczenie się przygody. Przygotowują się sumiennie do podróży, dostają listy z przykazaniami, co wolno na statku, a czego nie, zobowiązania wobec mamy i taty, aby w końcu wypłynąć i dotrzeć do Londynu. Tam zwiedzają miasto, muzea, dowiadują się o przywiązaniu Anglików do tradycji i ze zdumieniem stwierdzają, że potrafią porozumieć się z obcokrajowcami, dzięki rzetelnym lekcjom niezbyt lubianego korepetytora, któremu teraz oddają sprawiedliwość i są wdzięczni.
Kolejnym portem, do którego zawijają jest Sewilla. Chłopcy zwiedzają miasto, oglądają walki byków, zakładają dwuosobowe biuro detektywistyczne w celu śledzenia podejrzanie wyglądającego jegomościa, nieświadomie pewnie obwołanego przemytnikiem. Dalsza podróż na statku również przynosi wiele niespodziewanych wydarzeń, z których chwały i powodów do dumy dostarcza uratowanie arabskich rozbitków z maleńkiej łodzi rybackiej. Pierwsze spotkanie z Afryką przeżywają w marokańskim porcie Safi. Ruchliwe, głośne, kolorowe arabskie miasto, tak egzotyczne dla Polaków, stało się areną kolejnych przygód chłopców oraz ich tymczasowych opiekunów, czyli pary pasażerów, z którymi spacerowali pod nieobecność taty. Kolejnym przystankiem jest port Kaolack w Senegalu, który jawi się chłopcom jako ta prawdziwa Afryka - z małymi wioskami położonymi nad sama wodą, wielbłądami, piaskiem pustynnym oraz Murzynami grającymi na tam-tamach. To tam swój zaskakujący finał ma tajemnicza i niebezpieczna przygoda związana z biurem detektywistycznym. W jej wyniku tata postanawia nauczyć synów ciężkiej pracy na statku i przydziela obowiązki w maszynowni oraz oddaje pod rozkazy bosmana, traktując to jako metodę wychowawczą.
Chłopcy są niesforni, ciągle przyprawiają ojca o ból głowy, ciągle zwracają na siebie uwagę otoczenia, co nie zawsze wiąże się z dumą rodzica. Są autorami i uczestnikami wielu zabawnych sytuacji, ich wyobraźnia jest nieograniczona. Są przy tym niezwykle elokwentni, ich rozmowy i negocjacje z rodzicami to majstersztyk wnioskowania, daru przekonywania i wprawiania w konsternację.
Książka w zabawny sposób przekazuje mnóstwo wiedzy o wielu krajach, ich kulturach, wartościach, tradycjach, ale również geografii. Jest potwierdzeniem tezy, mówiącej o tym, że podróże kształcą, bo przebywając w obcych krajach, widząc dorobek innych narodów na własne oczy, łatwiej zdobywa i zapamiętuje się informacje. To nie tylko dobra droga do poznania faktów, ale również szkoła życia, zdobywania umiejętności radzenia sobie w trudnych, zaskakujących sytuacjach. Widać też, że autor bardzo dużo wie o życiu na morzu, pływaniu i portowym życiu. To fascynująca powieść podróżniczo-przygodowa, doskonała rozrywka dla nastolatków. Marek i Jarek są tak wyrazistymi, nieokiełznanymi, rezolutnymi chłopcami, że nie sposób nie czytać o ich wybrykach z uśmiechem na ustach i nie sposób się przy tym nudzić.

Już raz mieliśmy okazję poznać braci w książce pt. "Dzika Mrówka i tajemnice gdańskiego wybrzeża". Autorem obu książek jest pan Andrzej Perepeczko, oficer mechanik, wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, a do tego pisarz i autor wielu książek dla dzieci i młodzieży (ale nie tylko).
Choć Marek i Jarek to bliźniacy, różnią się między sobą pod każdym względem: wyglądem, charakterem, zainteresowaniami. Ich tata jest ochmistrzem na statku.
Pewnego dnia wraca do domu wcześniej z podróży. Mama zamartwia się, że nic nie jest gotowe, w dodatku chłopcy zamiast pomóc, kłócą się i robią większy bałagan. W takiej chwili pojawia się tata, natomiast mama ma już wszystkiego dość. Chce, aby teraz mąż pobył z chłopcami i przekonał się na własnej skórze, jak to jest zajmować się nimi na co dzień. Rodzice decydują więc, że w następny rejs chłopcy popłyną z tatą, a mama sobie odpocznie (i poćwiczy angielską gramatykę 😊). Oczywiście bliźniacy muszą spełnić warunki, które postawi im mama, zanim wyruszą w wielki rejs do Afryki...
Kiedy wszystko się udaje, a statek odbija od brzegu, bracia są podekscytowani. Już w głowach układają plan podróży. Po drodze dobijają do portów w Londynie, Hiszpanii, Maroku. Zwiedzają miasta, ale też zdarza im się nieźle nabroić. Tak było np. w Londynie, w czasie zmiany warty Gwardii Konnej Jej Królewskiej Mości 😊
Czeka na nich wiele ekscytujących przygód, które nie zawsze będą bezpieczne. Braci czekają przygody, ale i kłopoty. Dzięki nim, załoga statku uratuje arabskich rozbitków. Chłopcy będą też tropić podejrzanych hiszpańskich marynarzy. W tym celu założą własne biuro detektywistyczne PINKERTON AND COMPANY.
Przygód i zabawnych epizodów będzie o wiele więcej, ale pozostawię to słodką tajemnicą. Zdradzę tylko, że książka jest bardzo ciekawa i wciąga czytelnika od pierwszych stron.
Lektura jest bardzo zabawna. Czytając ją śmiałam się do rozpuku z pomysłowości i toku rozumowania Dzikiej Mrówki i Jego Brata. Śmieszne były dialogi między nimi a mamą. Język publikacji jest lekki i zabawny. Akcja stale przyspiesza, a ja bardzo szybko się w nią wciągnęłam. Śmiech towarzyszył mi praktycznie na każdej stronie! Z książką nie można się więc nudzić, ponieważ przygoda goni przygodę, wciąż coś się dzieje.
Muszę wspomnieć jeszcze o jednej kwestii, mianowicie o ilustracjach. W porównaniu z poprzednią częścią, o której wspominałam wyżej, szata graficzna jest o niebo lepsza. Tamta nie za bardzo trafiła w moje gusta. Natomiast tutaj obrazki Wandy Orlińskiej jak najbardziej komponują się z tekstem.
Książkę polecam jako bardzo dobrą lekturę na wakacje. Sprawdzi się także podczas podróży. Gwarantuję, że Wasze pociechy przeżyją ekscytującą, ale i zabawną przygodę!

klasyczny i bardzo dobry przykład literatury młodzieżowej z czasów PRL podróże akcja przygoda polecam cały cykl bardzo przyjemna rozrywka

• Dzieciństwo
  • Dzieci