Emil i detektywi

opowieści dla młodszych dzieci
2017-01-01
Leonia Gradstein
detektyw dzieci przygoda

Mało kto wie ale za zgoda autora, pierwsze polskie wydanie książki było dostosowane do polskich realiów. Bohater nazywał się Emil Nodzyński, jechał z Nowego miasta do Krakowa, wiózł 140 złotych. Jego wujostwo nazywali się Jaroszowie i ich krakowski adres to Topolowa 15, trzecie piętro (sprawdziłem, ta kamienica ma dwa piętra). Pojawiają się tu tez inne krakowskie lokacje:...

Dawno czytana,aczkolwiek mam z ową książką związane bardzo pozytywne skojarzenia.Lubiłam ją bardzo.

Cóż, ponadczasowa opowieść. W starym stylu, ale bez nudziarstwa występującego często w ówczesnych utworach. W miarę wesoło, ale bez rechotu. Akcja wartka, ale bez fajerwerków i wybuchów. Nie występują kosmici, roboty, miecze świetlne ani miotacze pozytonowe.

Warto przeczytać sobie i młodszym.

Bardzo lubię Ericha Kästnera. Jego książki są pełne pozytywnej energii, humoru a zarazem opowiadają o życiu które nie zawsze jest łatwe. Kästner to świetna literatura dydaktyczna dla dzieci i nie tylko. Język jakim posługuje się Kästner jest prosty, przejrzysty ale nie jest banalny. Przede wszystkim i treść i język są przyjemne w odbiorze.

Książka na wstępie zaczyna się...

Książka którą zapamiętam

Jest w tej książce jakiś dziecięcy magnetyzm. Trochę jak Astrid Lindgren, tyle że w Niemczech. Przygoda, pomoc, przyjaźń, pewność (wszystko na p :)) że wszystko dobrze się skończy. Taka baśń, ale w klimatach współczesnych. Bardzo, bardzo mi się podobała

Książka przygodowo - detektywistyczna dla młodszej młodzieży wydana po raz pierwszy w 1928 roku. I gdyby nie informacja o tym w stopce redakcyjnej to można się nie zorientować w czasie kiedy dzieje się akcja powieści (wiemy na pewno, że to Berlin przed II wojną). Ale tło historyczne, polityka, nie ma tu najmniejszego znaczenia, praktycznie nie istnieje, dla autora liczy...

Świetna acz prosta fabuła. polecam każdemu kto w latach młodości poszukiwał przygód bo to właśnie książka dla niego.pełna rysunków autora i zabawnych sytuacji. Porusza wyobraźnię, sam zamierzam niebawem do niej wrócić.

Emil według mnie mały, fajny chłopak, który robi w konia starego oszusta. Szybko zaprzyjaźnia się z innymi z ''miejskimi chłopakami''. Banda wydaje mi się bardzo silnie związana ze sobą. Bez gadania pomagają ''nowemu'' co się raczej nie zdarza w Polsce. Razem organizują wielki spisek przeciwko oszuście. Książkę czyta się jednym wdechem.

Dyskusje

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Z dzieciństwa
  • Audiobooki
  • Dziecięce
  • Literatura niemiecka

Dodaj cytat z książki Emil i detektywi