Hotel New Hampshire

Okładka książki Hotel New Hampshire
John Irving Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Interesującej Prozy literatura piękna
literatura piękna
1998-01-01
837180959X
Michał Kłobukowski

więcej Więcej

Czytałam powolutku i delektowałam się każdym zdaniem. Powieść kipi wysublimowanym humorem, choć nie wszystkie wątki są zabawne. Pisarz bez pudła trafia w mój literacki gust.

Mam parę problemów. Nieletnia dziewczyna zostaje zgwałcona, a jej ojciec - mamy go lubić, pamiętajmy - nie chce dopaść bandyty i mu chociażby dać po gębie. Po prostu to po nim spływa. Tak samo tragiczna (bardzo tragiczna) śmierć żony oraz najmłodszego synka.. No nie wiem, ja bym się chyba załamał. Ale nic to, bo w tej książce pewna kobieta chodzi w kostiumie niedźwiedzia i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Irving u szczytu

Jest coś takiego w tym całym Irvingu, że jego popularność na świecie mnie nie dziwi. Ten facet w sposób momentami doskonały łączy słodkie z gorzkim, nie zapominając przy tym o charakterystycznym dla siebie pazurku, który pojawia się tu i tam, wspierając ogólny wydźwięk powieści.

Na półkach: , , , , , ,

Wzruszająco, czule i zabawnie. Lubię, jak Irving snuje swoje opowieści.

Bardzo dziwna książka, ale bardzo na plus. Czarna komedia odwracająca bieg wydarzeń w jedną chwilę.

Nie tak dobre jak „Regulamin tłoczni win” czy „Modlitwa za Owena” , ale poziom na tyle utrzymany, abym mogła jasno i wyraźnie ogłosić, iż John Irving zostaje moim najulubieńszym pisarzem. Jestem bliska zrobienia mu prywatnego ołtarzyka :)

Długo męczyłam się z tą pozycją i w sumie przeczytałam tylko 1/5 powieści.
Nie jest to zła historia, ale bohaterzy jakoś szczególnie mnie do siebie nie przekonali - być może dlatego, że większość historii dzieje się w czasach dzieciństwa narratora, a może dlatego że przedstawiony świat tak bardzo różni się od obecnego (te niedźwiedzie!), a może po prostu od mojego świata...

Nie mogłam odejść od tej książki. Z całą pewnością jest to lektura wyjątkowa i niejednokrotnie zaskakuje. Bardzo podobali mi się skonstruowani w różny sposób bohaterowie.

2 174
    1 474