Alfabet. Moje życie

Dom Wydawniczy Rafael
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7569-197-9

Niezwykła ksiązka tak jak niezwykły jest jej bohater. Chyba niewiele osób może powiedzieć, że nie zna i nigdy nie słyszało o zakonniku z Tyńca. Ojciec Leon wielokrotnie dzielił sie swoją mądrością i swoim jakże pogodnym podejsciem do życia ze słuchaczami stacji radiowych oraz za pośrednictwem telewizji. Ogromna mądrość, a jednocześnie spokój i zdrowy rozsadek, to cechy charakterystyczne zakonnika, co w obecnych czasach podejście nader cenne.
Ja miałam tą ogromną przyjemność spotkania na żywo O. Leona podczas krakowskich targów ksiażki kilka lat temu. Choć spotkanie nie trwało zbyt długo, to ta którka rozmowa wywarła na mnie niezwykłe wrażenie.
Alfabet jest formą krotkich rozmyslań i wypowiedzi o osobach spotkanych przez zakonnika w życiu oraz o sytuacjach, które mocno zaznaczyły się w jego życiu.

Książka w formie haseł związanych z życiem ojca Leona. Przybliżone tu zostały sylwetki osób, które na swej drodze życiowej spotkał ten sympatyczny benedyktyn. Książka wydana w wieku 80 lat zakonnika. Dziś ma on ponad 90 lat. Wiele trudnych dziejów z historii naszego kraju przeżył ojciec Leon, wojna, komunizm, śmierć własnego ojca przez rozstrzelanie, eksterminacja Żydów. Piękne, że zachował poczucie humoru mimo tylu trudów. Może zawdzięcza to swoim braciom lub przyjaciołom, którzy mu towarzyszyli przez tyle lat. Pięknie też tu nadmieniona została przyjaźń łącząca ojca Leona z papieżem Janem Pawłem II. Pomimo odległości korespondowali ze sobą.
Lektura książki była lekka. Miło było poznać kilka wspomnień z życia ojca Leona.

Alfabet na moje życie to biografia Ojca Leona K nabita zakonnika i mnicha autora bardzo wielu książek w tej książce opowiada o swoim życiu, jakie ono było jest to książka bardzo ciekawa i wartościowa można z niej się nauczyć bardzo dużo wartościowych rzeczy O. Leon o każdym napotkanym człowieku wypowiada się bardzo ciepło obojętnie czy był to Papież Biskup Ksiądz czy Osoba świecka o każdym ma pozytywne zdanie, choć wychowywał się w trudnych czasach jest bardzo pozytywnym człowiekiem

Książkę o. Leona wzięłam by oderwać się od kryminałów i powieści historycznych. Od historii uciec jednak nie zdołałam bo nie omija ona murów benedyktyńskiego klasztoru a wiek autora sprawia, że ma wiele przemyśleń i doświadczeń związanych z wydarzeniami w kraju. Dla siebie znalazłam kilka perełek - jak radzić sobie z pochwałą i krytyką, w czym celibat podobny jest do diety, jak osiągnąć wyższy stopień porozumienia. Do zastanowienia zmusiły mnie opinie o. Knabita dotyczące księży - o ich wartości jako kapłanów decyduje sposób w jaki odprawiają Mszę. Udało mi się zajrzeć za mury klasztorne i stwierdzić, że może za nie trafić każdy byle byłby to świadomy wybór a nie ucieczka.

Budująca książka. Dająca nadzieję na wieczność. Radzę przeczytać.

Budująca książka. Dająca nadzieję na wieczność. Radzę przeczytać.

• Legimi 2019
  • Moje
  • Przeczytane 2011
  • Chrześcijaństwo
  • Ponownie czytam od czasu do czasu

Leon Knabit OSB Alfabet. Moje życie Zobacz więcej