Zagadkowy uśmiech: Tajemnica kradzieży Mona Lisy

Okładka książki Zagadkowy uśmiech: Tajemnica kradzieży Mona Lisy Rita Angelica Scotti
Okładka książki Zagadkowy uśmiech: Tajemnica kradzieży Mona Lisy
Rita Angelica Scotti Wydawnictwo: Rebis kryminał, sensacja, thriller
Vanished Smile: The Mysterious Theft of Mona Lisa
Rebis
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7510-576-6
Ewa Pankiewicz
historia sztuki malarstwo i grafika kradzież

Nie sądziłam, że ta pozycja może mnie zainteresować (brak dialogów, historyczne opisy, zbyt dużo nazwisk),jednak każda kolejna strona wciągała niczym kryminał. Tajemnica kradzieży słynnej Mona Lizy została opisana bardzo ciekawie, autorka użyła wielu cytatów, przypisów, co niektórych może odstraszać. Jak dla mnie fajna pozycja dla wielbicieli sztuki malarskiej

Zaskakująco dobra. Historia kradzieży Mony Lisy z Luwru w 1911 naprawdę wciąga.

Zaskakująco dobra. Historia kradzieży Mony Lisy z Luwru w 1911 naprawdę wciąga.

"Zagadkowy uśmiech" to wciągająca lektura, do której z przyjemnością powracam co jakiś czas. Autorka z lekkością, ale pieczołowicie opisuje historię kradzieży jednego z najsłynniejszych obrazów świata, rozwija ją fabularnie i okrasza zbiorem faktów i ciekawostek. Książka to solidne źródło informacji dotyczących dziejów Mona Lisy: od pierwszych pociągnięć pędzlem Leonarda, poprzez jej podróże z rąk do rąk, aż do stania się współczesną ikony kultury. Wszystko podane jest w formie doskonale czytającej się opowieści, dążącej do zaskakującego rozwikłania zagadki kradzieży. To porządna dawka historii sztuki i wciągający kryminał w jednym.

1964

Autorka odpowiednio zbudowała nastrój, ukazała okoliczności kradzieży jednego z najbardziej znanych, cenionych i strzeżonych dzieł. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej analizie dostępnych materiałów źródłowych wprowadziła wątki obyczajowe, sensacyjne oraz wzbogaciła wiedzę czytelników na temat powstania i niezwykłych dziejów tego dzieła, jego autora oraz modelki.

Wspaniała pozycja.
Autorka z wielką pieczołowitością interesująco przekazuje wspaniałą wiedzę o kradzieży (i nie tylko) tego obrazu.

Wspaniała pozycja.

R.A. Scotti ze swadą opisuje okoliczności kradzieży Mona Lizy, która w gorący sierpniowy dzień w 1911 roku zniknęła z Luwru. Relacjonując nam przebieg policyjnego dochodzenia, cytując artykuły prasowe i analizując wszystkie wątki i teorie pojawiające się w śledztwie autorka stara się rozwiązać zagadkę i odpowiedzieć na pytanie kto i dlaczego dokonał tej zuchwałej kradzieży? "Zagadkowy uśmiech" przybliża historię modelki, biografię da Vinci i koleje losu obrazu, który wisiał w sypialni min. Franciszka I i Napoleona Bonaparte. Ciekawie jest też opisany fenomen samego obrazu, który od momentu powstania budzi skrajne uczucia. (...)"Mona Lizy nie można pojąć. Zachowuje wyjątkową moc i nakłania skądinąd rozsądnych ludzi do czystego uwielbienia, bolesnego potępienia, absurdalnych przypuszczeń i zuchwałego przestępstwa. Pięćset lat po odłożeniu pędzla przez Leonarda Mona Liza pozostaje tym, czym była dla Baudelaire'a - "Zwierciadłem głębi i mroku"."
Mamy tu też bogato zarysowane tło historyczne pełne ciekawostek zdradzających imponującą pracę badawczą autorki. Opatrzona sporą bibliografią i przypisami opowieść o działalności artystów w Paryżu na początku XX wieku, o początkach nowoczesnego rynku sztuki, działalności kolekcjonerów i początkach kultury masowej - sprawia, że mamy do czynienia z pozycją popularnonaukową, ale jest to ten rzadki przypadek, kiedy styl pisarski autorki powoduje, że książkę czyta się jak dobry kryminał, a wiedzę chłonie się niejako przy okazji.
Polecam nie tylko historykom i miłośnikom sztuki. Ta książka spodoba się każdemu, kto lubi dobre kryminały.

• * USA
  • Przeczytam na samym końcu