Pola

Replika
literatura piękna
978-83-7674-195-6

Oficjalne recenzje i

Rodzinna opowieść oczami starszej damy

Link do recenzji

Gorąco polecam.

Jestem fanka Magdaleny Zimny-Louis ,ale ta ksiazka byla odrobine rozczarowaniem. Spowodowane jest to ze jest w niej wszystko co mozliwe, wymieszane jak groch z kapusta sa mozliwe scenariusze zyciowe i doswiadczenia i troche denerwujace sa te przemycone rady jakby w poradniku 'Jak byc milym dla innych' . Jak zawsze dobrze napisana i ogolnie dobra

Nie polecam.

Po prostu genialna powieść! Jednak niech nikogo nie zmyli tytuł, bo Pola oczywiście występuje, ale we wspomnieniach Tosi, a raczej Antoniny Pogorzelskiej, 80-letniej kobiety, która do końca swoich dni postanowiła nie opuszczać mieszkania. Fabuła biegnie dwutorowo, przeplata się, co jednak nie zakłóca sprawnego odbioru. Z jednej strony poznajemy dzieci, wnuki i najbliższych...

Świetnie napisana, z dużą dozą humoru. Doskonałe obserwacje obyczajowości Polaków z różnych okresów. Przeczytałam jednym tchem.

warto przeczytać

Na półkach: , , , ,

Możliwe ,że wszystko się zgrało ...i w czasie i potrzebie właśnie tej historii.W każdym razie wspaniale wykreowana postać Tosi Pogorzelskiej.Cała historia stała mi się bardzo bliska pewnie też dlatego , że niektóre zdarzenia,sytuacje jakby wyjęte z "życiorysu" mojego lub moich Bliskich.A zawojowały mnie całkowicie ,przemyślenia na różne wydarzenia,sytuacje w otaczającym ...

"Pola" to zwykła-niezwykła opowieść w której Tosia wspomina swoje młode lata w powojennej Warszawie oraz relacjonuje bieżące wydarzenia z życia swoich dzieci i wnuków. Styl książki przypomina mi nieco ten znany z literatury hiszpańskiej, ma zdecydowanie specyficzny klimat. Bohaterowie "Poli" są bardzo realni, reprezentują różne cechy i postawy, stworzeni zostali w taki...

Przyjemna lektura. Napisana niespiesznym tempem, w fajny sposób staroświecka - w istocie jest to przecież narracja starszej pani. Całkiem bystrej starszej pani, która ma zdecydowane poglądy, bynajmniej nie przestarzałe... Plus gama barwnych postaci, córka bigotka, syn milioner, ciotka dama... No dobrze jest, więcej niż dobrze. Solidna lektura. Nie dziwi mnie nagroda na FLK.

Nie tak dawno pochowałam moją Babcię, dlatego "Pola" wycisnęła z moich oczu wiele łez - obudziła bolesne przeżycia.

"Pola" to przyjemna książka. Ciekawa i wciągająca, ale mam ALae. Jest w niej jednak zbyt dużo wątków. Ok. dwusetnej strony zaczęłam się lekko irytowaç wciąż nowymi wątkami.

• 2013
  • Literatura polska