Pola

978-83-7674-195-6

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Rodzinna opowieść oczami starszej damy

5760 659 423

Na BookBeat i Storytelu można ją znaleźć pod tytułem "Moja rodzina na piętrze".

Na BookBeat i Storytelu można ją znaleźć pod tytułem "Moja rodzina na piętrze".

Dla mnie za mało tu było tej Poli, nie wiem co w niej niby miałoby być takiego niezwykłego. Historia podobała mi się bardzo i tylko dlatego doczytałam książkę do końca. Bo bardzo chaotycznie napisana, jakoś niegramatycznie. Dużo się dzieje jak to w życiu ale trochę po łebkach napisane. Mogłaby to być wspaniała książka.

Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

Jestem fanka Magdaleny Zimny-Louis ,ale ta ksiazka byla odrobine rozczarowaniem. Spowodowane jest to ze jest w niej wszystko co mozliwe, wymieszane jak groch z kapusta sa mozliwe scenariusze zyciowe i doswiadczenia i troche denerwujace sa te przemycone rady jakby w poradniku 'Jak byc milym dla innych' . Jak zawsze dobrze napisana i ogolnie dobra

Nie polecam.

Nie polecam.

Po prostu genialna powieść! Jednak niech nikogo nie zmyli tytuł, bo Pola oczywiście występuje, ale we wspomnieniach Tosi, a raczej Antoniny Pogorzelskiej, 80-letniej kobiety, która do końca swoich dni postanowiła nie opuszczać mieszkania. Fabuła biegnie dwutorowo, przeplata się, co jednak nie zakłóca sprawnego odbioru. Z jednej strony poznajemy dzieci, wnuki i najbliższych sąsiadów pani Tosi, z drugiej strony poznajemy główną bohaterkę jako młodą dziewczynę i kobietę, jej problemy i radości. We wspomnieniach tych często pojawia się tytułowa Pola.
Sama mieszkam na Podkarpaciu, studiowałam w Rzeszowie, dlatego przyjemnie czytało się powieść, której akcja rozgrywa się w znanych mi okolicach.

Świetnie napisana, z dużą dozą humoru. Doskonałe obserwacje obyczajowości Polaków z różnych okresów. Przeczytałam jednym tchem.

warto przeczytać

warto przeczytać

Na półkach: , , , ,

Możliwe ,że wszystko się zgrało ...i w czasie i potrzebie właśnie tej historii.W każdym razie wspaniale wykreowana postać Tosi Pogorzelskiej.Cała historia stała mi się bardzo bliska pewnie też dlatego , że niektóre zdarzenia,sytuacje jakby wyjęte z "życiorysu" mojego lub moich Bliskich.A zawojowały mnie całkowicie ,przemyślenia na różne wydarzenia,sytuacje w otaczającym świecie.Mądrość życiowa,dystans do siebie-wszystko ubrane kiedy należy w dowcip (cięty ale smaczny).Wiem,że to fikcja literacka ,ale w moim odczuciu jest tu tyle prawdziwych zdarzeń,charakterów.....czyli tego wszystkiego z czym spotykamy się na co dzień. Przyznaję-jestem pod urokiem tej powieści....

"Pola" to zwykła-niezwykła opowieść w której Tosia wspomina swoje młode lata w powojennej Warszawie oraz relacjonuje bieżące wydarzenia z życia swoich dzieci i wnuków. Styl książki przypomina mi nieco ten znany z literatury hiszpańskiej, ma zdecydowanie specyficzny klimat. Bohaterowie "Poli" są bardzo realni, reprezentują różne cechy i postawy, stworzeni zostali w taki sposób, że zdają się być nam znajomi. W książce wije się wiele różnych wątków i retrospekcji, jednak została napisana tak sprawnie, że czyta się ją szybko i przyjemnie, bez gubienia się w fabule.
Tytułowa Pola to krewna snującej tę magiczną opowieść osiemdziesiąt letniej Tosi, kobieta która całe życie zdawała się nie pasować do świata w którym przyszło jej żyć.
Autorka również świetnie gra na strunach naszych stereotypów dotyczących obcokrajowców, samobójstwa czy depresji, a także przekonań, które mimo naszej pozornej otwartości i tolerancyjności, często wyzwalają nasze gorsze ja. Powieść ujęła mnie również brakiem jedno znacznych opinii czy jakichkolwiek ocen. Historie w niej przedstawione w dobitny sposób pokazują nam, że każdy medal ma dwie strony, a ludzie choć tak od siebie różni, w sprawach ważnych potrafią się jednoczyć. W gorzko-słodki sposób przypomina nam, że są decyzje, których podjęcie nigdy nie będzie jednocześnie dobre czy złe dla wszystkich oraz jak wiele tracimy nie potrafiąc zaakceptować pewnych elementów osobowości czy przeszłości drugiego człowieka.
Spójnie ukazuje zarówno czasy powojenne, jak i teraźniejsze. Po lekturze dociera do człowieka, iż choć czasy się zmieniają ludzie pozostają tacy sami, wraz ze swoimi problemami i życiowymi drogami do wybrania.
Wraz z lekturą powieści Małgorzaty Zimny-Louis spędziłam niesamowite chwile, przenosząc się myślami między bohaterów i tracąc poczucie czasu i świata rzeczywistego. Choć nie brak w niej smutnej prawdy o życiu, jest ona jak otulający nas ciepły szal, zrobiony na drutach przez bliską naszemu sercu osobę.