Kilka przypadków szczęśliwych

Prószyński i S-ka
2014-01-23
2014-01-23
Literatura polska

Książka ma postać składanki jak kryminał, romans, powieść obyczajowa z odpowiednią dawką humoru, opasaną lekką ironią. Trzeba przyznać ,że robi wrażenie.
Trafiłam na nią przez zupełny przypadek ,gdyż dostałam ją jako gratis przy zakupie większej ilości książek.

Lektura zachwyca treścią, olśniewa i jest bardzo wciągająca.
Wartka akcja i chce się naprawdę czytać aż do samego końca.
Występują ciekawe postacie i bardzo kolorowe.
Chwilami styl przypomina Joannę Chmielewską. Przynajmniej ja mam takie odczucie osobiste .
Akcja toczy się w Anglii i w Polsce.
Wszystkie zdarzenia są ze sobą powiązane jedną nicią i każde kolejne następujące, jest pociągane za sznurki poprzez poprzednie. Wszystko byłoby takie normalne powiecie ,ale właśnie nie jest. Chodzi o to ,że to jest forma zwykłego przypadku ,że losy bohaterów zaczynają się gmatwać i zależą od zwykłego zrządzenia losu czyli zakupu porcelanowego kubka przez Jose Torresa w Barcelonie. Niby mało ważny epizod ,ale lawina rusza w dół.
Odtąd następuje dziwny łańcuch stochastyczny incydentów z morderstwem w tle. Wszystko jest genialnie nieprzewidywalne. Ma o to chodzić właśnie.
Barwne postacie i nietuzinkowe jak Emma Duda, Florian Duda, Damian Rogalik, Monta Kolaczenko niejednym was zaskoczą. Na pewno nie wieje nudą ani trochę. Fabuła dzieje się w tempie błyskawicy.
Do tego autorka przedstawiła zgrabnie obraz polskich emigrantów w Londynie jakby w krzywym zwierciadle. Udało jej się to niezmiernie.

Książka jest świetna, nieprzeciętna. Dobrze się bawiłam, a przeczytałam przez zupełny przypadek, który można by potwierdzić tytułem ,, Kilka przypadków szczęśliwych’’.
Spotkanie z lekturą uważam za szczęśliwie udane.

Lektura zachwyca treścią, olśniewa i jest bardzo wciągająca.
Wartka akcja i chce się naprawdę czytać aż do...

Ja książki nie polecam. Wynudziłam się przy jej czytaniu, nic się nadzwyczajnego w niej nie działo i po prostu podczas czytania moje myśli odlatywały daleko, zamiast skupić się na książce.

To pierwsze moje starcie z autorką. Styl pisania od razu przypadł mi do gustu, już od pierwszej strony. Później jednak opowieść stała się nieco nużąca, wielowątkowa, nawet zbyt wielowątkowa, a każdy rozdział opowiadał o innej osobie. Jednak za namowom Czytelników, postanowiłam dotrwać i mniej więcej od połowy książka naprawdę wciąga. A ostatnie zdanie wciska w ziemię. Za całokształt - warto było, dobra książka, jednak do połowy chciałam ją rzucić.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Na początku szło mi opornie, miałam wrażenie że bohaterki są dwie, nie mogłam się połapać w mnogości występujących postaci. Z czasem jednak zorientowałam się w tych wszystkich nazwiskach i zaczęłam odczuwać przyjemność z czytania a i przedstawiona historia wciągnęła i poruszyła mnie (w pewnym stopniu).
Muszę jednak przyznać że jak dotąd jest to najsłabsza pozycja autorki którą nawiasem mówiąc bardzo lubię i jak dotąd przeczytałam wszystkie jej książki oprócz najnowszej.

Muszę jednak przyznać że jak...

nie jest to książka od której trudno się oderwać i którą czyta się z zapartym tchem. Do tych kiepskich też jej nie można zaliczyć. Zaczęłam, skończyłam i pewnie szybko o niej zapomnę. Czy polecam? Jeśli nie masz pod ręką niczego lepszego a za oknem paskudnie to tak.

Nie mogę za dużo o niej napisać, bo jej zwyczajnie nie skończyłam. Nie dałam rady, po prostu szkoda mi czasu na coś, co mnie w żaden sposób nie zachęci przez pierwsze 50 stron (ok, dałam szanse 100 stronom, ale nic to nie zmieniło). Nudne, nijakie, nawet się odpocząć przy tym nie dawało.

Książka ,którą brałam z bibliotecznej półki bez przekonania okazała się być przyjemną lekturą ,i pewnie gdybym skończyła czytanie na kilku pierwszych rozdziałach, to moja recenzja wyglądałaby zupełnie inaczej.Głównym bohaterem jest tytułowy przypadek. Bo tak naprawdę ma ogromny wpływ na nasze losy. Odmienia życie Emmy Duda -drugiej głównej bohaterki ,której przypadek wywrócił życie do góry nogami . Książka ma w sobie elementy kryminału, obyczajówki ,romansu,pokazuje niektóre cechy polaków widziane oczami obcokrajowców, ale też nasza gościnność i chęć niesienia pomocy.Polecam.

Kilka przypadków szczęśliwych to współczesna powieść obyczajowa, której wątki umieszczone zostały zarówno w Polsce jak i w Anglii.

Emma, angielska policjantka, córka polskiego emigranta mieszkającego w Anglii po pewnym incydencie swojego życia postanawia poznać kraj swojego rodzica, poznać mieszkających tam krewnych i wyprowadza się do Polski. W trakcie niefortunnego zdarzenia już na początku swojego pobytu spotyka młodego człowieka, który wprowadza ją w ten nieznany dotąd świat polskiej rzeczywistości. Wiele ją zadziwia, wiele szokuje ale ogólnie stwierdza, że Polska to jest to miejsce w którym chce żyć. Jest jedną z nielicznych osób, które zamiast uciekać z tego kraju postanawiają w nim zapuścić korzenie. Czy znajdzie tam swoje miejsce? Czy znajdzie miłość, której również szuka? Jak mocno zwiąże się z krajem swoich przodków?

Książka napisana jest dość specyficznie, kilka niezależnych od siebie przypadków łączy fabułę w jedną całość. Kilka wątków łączy się w ten jeden najważniejszy. Główny wątek tej lektury dotyczący bohaterki będącej „tu i teraz”, przeplatany jest wątkiem kryminalnym, dotyczącym prowadzonego w Anglii śledztwa w sprawie zamordowania jednego z mieszkających tam Polaków. Emma wraca wspomnieniami do przypadku jaki sprawił, że jej ojciec poznał jej matkę i co zadecydowało o tym, że krótki wyjazd do Anglii zmienił się u niego w pobyt na stałe. Dodatkowo wmieszany jest jeszcze wątek prostytutki Monty Kolaczenko. Wszystko jednak jest zgrabnie ze sobą połączone.

Jest to powieść napisana z dużą dawką humoru a nawet sarkazmu. Polska rzeczywistość pokazana jest dosadnie aczkolwiek bardzo ironicznie, i tak jak główna bohaterka często nie mogła zrozumieć pewnych zachowań czy zdarzeń, tak z pewnością odbierają naszą rzeczywistość obcokrajowcy. Smutne to, że jesteśmy tak postrzegani, ale sami sobie na to zapracowaliśmy jako naród.

Lektura ta jest dość nietypowa jak na literaturę kobiecą, mało w niej dialogów i niby nie wciąga tak, że czyta się ją jednym tchem, ale trudno jest się oderwać w niektórych momentach. Niewielka ilość dialogów nie była jednak dla mnie negatywem w trakcie czytania, chociaż powszechnie wiadomo, że im więcej dialogów tym szybciej się czyta. Jeśli chodzi o słownictwo, to jest ono proste, momentami wręcz prostackie, ale bez takiego słownictwa ta książka nie byłaby tak realna.

Cieszę się, że mimo tak wielu „dziwności” naszej kultury, zachowań, obyczajów i tym podobnych, można się w tym naszym kraju zakochać. Bardzo ciekawie zostały przedstawione w tej powieści osobowości występujących w niej ludzi i tu nie mam na myśli tylko głównej bohaterki. No i ta nasza słynna polska gościnność i otwartość na obcokrajowców. :)

Właściwie to sięgnęłam po tę książkę z powodu okładki. Znudziły mi się już wizerunki pięknych kobiet w kapeluszach, kwiatach itp. Okładka wydała mi się na tyle ciekawa, że uwierzyłam w to, że treść również będzie ciekawa. Nie pomyliłam się.

Nie żałuję zakupu tej książki i z pewnością sięgnę kiedyś po inne dzieła tej autorki. Podoba mi się jej specyficzny styl jakim pisze. Gdyby ktoś szukał na weekend, czy na urlop lektury lekkiej to polecam. W tej powieści wielu czytelników znajdzie coś dla siebie, ponieważ jest tu wątek miłosny, jest wątek kryminalny, obyczajowy i trochę przygody, czyli „dla każdego coś miłego”.

Zupełnie niezłe czytadło o tym, jak to światem rządzi przypadek i jak kilka zupełnie niezwiązanych ze sobą zdarzeń potrafi zmienić czyjeś życie.

Lekka i przyjemna powieść obyczajowa. Można przeczytać z nudów.

Lekka i przyjemna powieść obyczajowa. Można przeczytać z nudów.

• Obyczajowe
  • 2014 rok