Powrót do Nałęczowa

Okładka książki Powrót do Nałęczowa Wiesława Bancarzewska Patronat LC
Okładka książki Powrót do Nałęczowa
Wiesława Bancarzewska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Powrót do Nałęczowa (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Powrót do Nałęczowa (tom 1)
Nasza Księgarnia
2013-06-19
2013-06-19

Oficjalne recenzje i

Podróże w przeszłość w stylu retro

Link do recenzji

5747 652 406

Trochę bałem się tej książki. Autorka wykorzystała bardzo ryzykowny pomysł. Bohaterką powieści jest Anna, która żyje w 2011 roku ze swoim chłopakiem Bartkiem. Pewnego dnia Anna odkrywa, że ze swojego mieszkania może przechodzić do roku 1932. W ten sposób Anna zaczyna udawać letniczkę i wynajmuje pokój w domu swojej babci w Nałęczowie. U babci poznaje swoje ciotki i swoją mamę jako dzieci. Anna poznaje też przystojnego mężczyznę. Bałem się, że historia będzie zbyt dziwna i może nawet żenująca, ale tak nie jest. Autorka bardzo zgrabnie opowiada losy Anny. Powieść czyta się bardzo dobrze. Bawi i wzrusza w odpowiednich momentach.

W opisie spodobał mi się motyw podróży w czasie. Niejedna osoba chciałaby mieć możliwość spotkać się z bliskimi, którzy już odeszli, Anna ma takie szczęście, może spotkać babcię, ciotki oraz mamę w latach międzywojennych. Nasza bohaterka uświadamia sobie, że chce mieć dziecko, męża szczęśliwą rodzinę, to jest życie, którego pragnie. Później staje przed trudną decyzja. Czy zostanie z ukochanym w latach trzydziestych, czy wróci do współczesnego świata. Książka bardzo mi się podobała i jestem bardzo ciekawa jak potoczą się losy Anny i Olka.

Czy nie chcielibyście choć na chwilę przenieść się w czasie i znów spotkać swoich bliskich, których już nie ma? Móc znów z nimi porozmawiać, przytulić, poznać ich marzenia, rozterki, trudności z którymi na co dzień musieli się zmierzyć ale też radości, które nadawały sens ich istnieniu....W taką podróż zabiera nas Wiesława Bancarzewska w książce pt. "Powrót do Nałęczowa". Główną bohaterką jest Anna, która będąc "późnym dzieckiem", straciła szybko swoją najbliższą rodzinę, i mimo upływu lat wciąż za nimi tęskni. Na codzień pracuje jako tłumacz przysięgły języka niemieckiego i od lat jest związana z Bartkiem, w którym jest bardzo zakochana a tak się jej przynajmniej wydaje....Pewnego dnia Ania przez przypadek przenosi się do świata dzieciństwa swojej mamy. Spotyka swoją czterdziestoletnia babcię(obecnie jej równolatkę), która po smierci swojego męża a jej dziadka wychowuje w trudnych latach trzysiestych XX wieku pięć córek, w tym dziesięcioletnią Stasię - mamę Ani. Nie może kobiecie zdradzić kim jest, i udając letniczkę wynajmuje u niej pokój. Zaczyna dostrzegać z jakimi trudnościami musiała zmagać się jej rodziną. Możliwość teleportacji w czasie stwarza jej możliwość pomocy swoim bliskim poprzez korzystanie z zasobów XXI wieku. Przebywając u babci Ania poznaje atrakcyjnego administratora ziemskiego Aleksandra Obrockiego, w którym z czasem zakochuje się bez pamięci. Czy uda się jej pomóc swoim najbliższym nie ujawniając swojej tożsamości? Czy jej związek z Aleksandrem ma jakąkolwiek przyszłość? A co z zakochanym w niej Bartkiem i z jej życiem we współczesnym świecie? Czy perspektywa niepewnej przyszłości i wizja zbliżającej się wojny pokona miłość Ani i Olka? Wiesława Bancerzewska stworzyła powieść od której ciężko się oderwać i która w głowie pozostanie na długo🥰 Niebanalna fabuła, ciekawe postacie oraz piękny język pisania sprawia, że książkę czyta się z wielką przyjemnością. I co dla mnie jest najważniejsze na półce już na mnie czekają kolejne części tej powiesci😍

Pokusiłam się na tą książkę, bo uwielbiam wątek podróży w czasie i małe miejscowości na Lubelszczyźnie.

I chociaż od samego początku do samego końca miałam mnóstwo zastrzeżeń do fabuły i pomysłów autorki, to czytało mi się przyjemnie, dobrze się bawiłam i mam ochotę na kolejną część. Trudno mi do końca zrozumieć dlaczego tak to zadziałało - ale to chyba styl narracji, pełen humoru, charyzmy, wręcz swady - po prostu urzeka i wciąga, i wszystkie niedorzeczności usuwają się gdzieś poza nawias, a zostaje... sama frajda ze zwariowanych przygód w fikcyjnej (choć udającej prawdziwą) rzeczywistości.

Więc wybaczam to, co ogólnie uważam za książkowe grzechy - niekonsekwencję w prowadzeniu psychologii bohaterki i romantyzowanie uczucia opartego na oszustwie i kłamstwie.

Czego nie wybaczam? Macoszego potraktowania wątku przenoszenia się w czasie. Rozumiem, że dla autorki to była tylko wymówka, żeby pokazać romans w historycznych dekoracjach, ale i tak - nie mogę przeboleć. Żadnych rozważań o zmienianiu przyszłych wydarzeń, pójście na totalną łatwiznę w kwestii rozwiązania upływu czasu w teraźniejszości, a przede wszystkim żadnego poruszenia problemu przenoszenia do przeszłości współczesnych przedmiotów! Zwłaszcza to ostatnie, aż się prosiło chociaż o kilka linijek refleksji głównej bohaterki.

Czytając, dużo myślałam też, czy istnieje cokolwiek, co skłoniłoby mnie do porzucenia praw i przywilejów, które mam jako kobieta w XXI wieku i wylądowania w przeszłości bez połowy tych wolności. I doszłam do wniosku, że nie istnieje nic takiego. I była to ważna refleksja o mnie samej.

Piękna i niesamowita historia o podróży w czasie, poszukiwaniu siebie i o tym, jak ważna jest rodzina. Bardzo mi się podobała ta opowieść, język jest lekki, czyta się z przyjemnością a losy głównej bohaterki są więcej niż interesujące. Polecam.

Taka trochę przewidywalna powiastka niby z Nałęczowie w tle. Skusilam się opisem, ale niestety zawiodłam się. Dla nastolatek bym powiedziała. Ani akcji, ani pikanterii, czasem wręcz nudno.

Przyjemne czytadło na lato. Rzadko sięgam po tego typu literaturę, jednak skusił mnie do tego tytułowy Nałęczów (którego zresztą w książce wcale nie było). Początek interesujący, szczególnie przemyślenia dotyczące rodziny i przemijania mogą wycisnąć parę łez. Historia oczywiście całkiem nieprawdopodobna, ale ciepła i nietuzinkowa. Niestety z czasem postacie stają się coraz bardziej infantylne, jednak autorka w porę kończy opowieść i zachowuje to co najlepsze w tej historii. Miła, niewymagająca rozrywka, myślę, że sięgnę po następne tomy.

"Powrót do Nałęczowa" Wiesławy Bancarzewskiej to książka, która nie zaciekawiła mnie. Rzec można, że odstraszyła przed sięgnięciem po kolejną część. Pierwsze odczucie po przeczytaniu paru stron było pozytywne, ale czym "głębiej w las" zauważałam niedociągniecia i w rezultacie zdałam sobie sprawę, że czytam o czymś co można zaliczyć do fantastyki naukowej.
Rozczarowała mnie i autorka i książka. Nic nie wciągnęło mnie podczas czytania, a przeciwnie odciągało i skutecznie zniechęcało, by czytać dalej. Jednak dałam radę i muszę napisać, że oprócz chęci pomocy swojej rodzinie przez główną bohaterkę po przeniesieniu się w czasie, by żyło im się lżej niczego nie wyniosłam z tej lektury.
Owszem było o więźi rodzinnej coś, ale czytałam lepiej i piękniej przekazany ten wątek w innych wspaniałych książkach.
Nie polecam tej książki. Ja się wynudziłam bardzo, ale jeśli ktoś nie ma czegoś innego do czytania to z braku laku.....

Rozczarowała mnie...

Jestem pozytywnie zaskoczona. Nie zaczytuję się w powieściach obyczajowych, jednak tym razem na moją wyobraźnię zadziałała wizja motywu podróży w czasie. Książka okazała się być bardzo przyjemną, a nawet wciągającą. Dodatkowo lekkie i błyskotliwe pióro autorki bardzo dobrze wpasowują się w klimat powieści. Nie jest to może jedna z książek "wbijających w fotel" czy zmieniająca podejście czytelnika do jakiejś kwestii ale polecam ją jako miłą i przyjemną lekturę.