Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei

Okładka książki Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei Roger Scruton
Okładka książki Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei
Roger Scruton Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2012-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-07-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375067675
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Tagi:
pesymizm optymizm
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ty, który czytasz, żegnaj się z nadzieją



186 2 33

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
99
37

Na półkach: , ,

Naprawdę niezła pozycja. Autor przytacza tam kilka stereotypów jakimi żyją współcześni ludzie. Stereotyp fałszywego scenariusza, który mówi o ludziach widzących jedynie zwycięstwo we własnych działaniach. Stereotyp urodziłem się wolny, który mówi o tym, że trzeba wyzwalać się spod jarzma opresyjnych instytucji. Opisuje ich kilka i bardzo fajnie krytykuje ludzi, którzy wyznają dane myślenie. Trzeba także pamiętać, że jest to praca oczywiście skierowana przeciwko lewicowcom bo to głównie oni według autora wyznają te stereotypy. Po omówieniu fałszywych schematów myślenia przechodzi do ciosu ostatecznego. Mówi, że tego typu myślenie wywodzi się z epoki Plejstocenu, gdzie dopiero kształtował się umysł homo sapiens i ich myślenie wynika właśnie z zagrożeń ludzi, którzy musieli radzić sobie z tamtymi problemami. Pokazuje tym, że ich myślenie jest prymitywne i ewolucyjnie zrozumiałe jako etap myślenia w rozwoju człowieka. Uważam tę książkę za jedną z najlepszych książek jakie przeczytałem w ostatnim czasie.

Naprawdę niezła pozycja. Autor przytacza tam kilka stereotypów jakimi żyją współcześni ludzie. Stereotyp fałszywego scenariusza, który mówi o ludziach widzących jedynie zwycięstwo we własnych działaniach. Stereotyp urodziłem się wolny, który mówi o tym, że trzeba wyzwalać się spod jarzma opresyjnych instytucji. Opisuje ich kilka i bardzo fajnie krytykuje ludzi, którzy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
331
303

Na półkach: ,

Optymizm, doraźne przeżycie psychiczne, urósł do rangi poglądu na życie, do jakieś kategorii o znaczeniu społecznym, a nawet politycznym. Określa nie tylko własne samopoczucie, ale podpowiada prognozę pogody, notowania na giełdzie („rynki zareagowały optymistycznie”),statystyki partyjnego poparcia, a od niego samego zależą niejako rozwój kraju i przezwyciężanie kryzysów. Należy być optymistą, nie wypada być pesymistą. Taki prosty przekaz powiela się w życiu publicznym jako wzorzec „pozytywnego myślenia”, choć to przecież schemat potocznego języka w ramach poprawności politycznej. Bardziej wnikliwie i krytycznie postanowił przyjrzeć się tym kategoriom znany brytyjski myśliciel konserwatywny Roger Scruton w książce pod nieco prowokacyjnym tytułem „Pożytki z pesymizmu”.
Pokazał w niej, że w całym niedawnych dziejach cywilizacji zachodniej, zwłaszcza od rewolucji francuskiej, nadmierny optymizm i złudzenia co do przyszłości oraz mocy człowieka w jej kształtowaniu są bardziej niebezpieczne niż niezbędny wobec nich krytycyzm i pewna dawka pesymizmu co do nieograniczonych możliwości ludzkich (choćby słynne przemówienie Chamberlaina na lotnisku po konferencji w Monachium w 1938). Autor odsłonił przy tym podstawowe mechanizmy, wewnętrzne założenia ruchu i rozwoju współczesnych społeczeństw zachodnich udowodniając, że opierają się one w dużym stopniu na fałszywych stereotypach myślowych, takich jak utopia, opaczne rozumienie wolności jako stanu przyrodzonego, a nie zdobywanego oraz wiara we wszechstronny postęp nie tylko technologiczny, ale i dziejowy, historiozoficzny. Na tym tle przedstawił wiele panujących, głównie lewicowych stereotypów, iluzji humanitarnych i filantropijnych, które powracają w nieco zmienionej postaci, mimo klęski dwóch największych ideologii totalitarnych działających swego czasu również w imię budowy nowego wspaniałego świata (porywając przy tym miliony umysłów). Scruton nie wierzy także w planowanie na szerszą skalę, a więc i w takie struktury jak UE, które nie mają zdolności korekty i naprawy, bo jej oligarchiczne instytucje decyzyjne nie są wybieralne i kontrolowane, nie mogą być odwołane przez wyborców. Trudno autorowi odmówić racji w wielu przytaczanych przez niego fragmentach. Jest to niezła odtrutka na kolorową i przesłodzoną rzeczywistość wylewającą się z telewizji i brukowców.

Optymizm, doraźne przeżycie psychiczne, urósł do rangi poglądu na życie, do jakieś kategorii o znaczeniu społecznym, a nawet politycznym. Określa nie tylko własne samopoczucie, ale podpowiada prognozę pogody, notowania na giełdzie („rynki zareagowały optymistycznie”),statystyki partyjnego poparcia, a od niego samego zależą niejako rozwój kraju i przezwyciężanie kryzysów....

więcej Pokaż mimo to

avatar
23
20

Na półkach: ,

Parę naprawdę świetnie ujętych głębszych myśli, zdecydowanie warto.

Parę naprawdę świetnie ujętych głębszych myśli, zdecydowanie warto.

Pokaż mimo to

avatar
580
45

Na półkach: ,

Przeczytać, a zdobytą wiedzę stosować w życiu codziennym.

Przeczytać, a zdobytą wiedzę stosować w życiu codziennym.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    152
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    23
  • Filozofia
    6
  • Chcę w prezencie
    2
  • Socjologia
    2
  • Konserwatyzm
    2
  • Historia
    1
  • Chcę kupić
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei


Podobne książki

Przeczytaj także