Ty, który czytasz, żegnaj się z nadzieją

Aaaaa R
26.07.2012
Okładka książki Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei Roger Scruton
Średnia ocen:
7,3 / 10
33 ocen
Czytelnicy: 159 Opinie: 3

Czy wiesz, jak do światowego kryzysu mają się nauki Mahometa? Co współczesna architektura ma wspólnego z fałszywymi stereotypami? I dlaczego Bernard Madoff, twórca piramidy finansowej, spędzi lata w więzieniu, a rządy wielu państw mają się świetnie na wolności, mimo że w podobny sposób oszukują znacznie więcej ludzi?

Książka "Pożytki pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei" rozpoczyna się interpretacją ostatniego kryzysu. Autor obwinia postawę bankowców i finansistów, którzy wyeliminowali ze swojego myślenia najgorszy scenariusz. Okładkę zdobi reprodukcja obrazu Jeana Pierre'a Houella "Zdobycie Bastylii". Ilustruje główną tezę książki - wszelkie rewolucje, utopie i nowe porządki świata kończą się źle, a ich źródłem jest fałszywa nadzieja. Jej szkodliwość polega na przekonaniu, że jesteśmy w stanie zmienić świat i istotę człowieczeństwa. Tymczasem historia ludzkości powinna podpowiedzieć nam, że człowiek nie jest i nigdy nie będzie idealny. Rozsądna doza pesymizmu jest niezbędna do utrzymania zdrowego przekonania, że możemy zmienić jedynie samych siebie i zadbać tylko o najbliższe otoczenie i lokalne sprawy.

Uprzedzam czytelników, którzy spodziewają się interpretacji tytułowych postaw w ujęciu indywidualnym czy psychologicznym. Roger Scruton nie zajmuje się tym, rozważa wyłącznie kwestie społeczne, polityczne, historyczne i ekonomiczne. Jest profesorem w waszyngtońskim Instutite for the Psychological Sciences i w Oxfordzie. Jego książka jest napisana akademickim stylem, z wieloma odwołaniami do poprzedników ideowych. Czyta się ją jednak lekko, język jest przystępny, a wywód wartki i interesujący. Najciekawsza jednak, potraktowana zbyt skrótowo, jest oryginalna koncepcja kultury przebaczenia i ironii.

Nie sposób ocenić tej książki jednoznacznie, ponieważ jest przeznaczona dla ludzi o jasno określonych poglądach. Autor nie ukrywa swojego przywiązania do konserwatyzmu i niechęci do ruchów lewicowych. W wielu momentach jest kontrowersyjny. Ludzi o przeciwnych poglądach nie przekona. Spodoba się na pewno zwolennikom prawicowego etosu i tym, którzy po prostu lubią czytać o ciekawych ideach.

Anna Rycaj

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd