Dyktatura relatywizmu

Okładka książki Dyktatura relatywizmu Roberto de Mattei
Okładka książki Dyktatura relatywizmu
Roberto de Mattei Wydawnictwo: Prohibita nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
La dittatura del relativismo
Wydawnictwo:
Prohibita
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361344063
Tłumacz:
Emilia Turlińska, Piotr Toboła-Pertkiewicz
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
109
26

Na półkach:

Treść tej książki jest znakomita - stanowi opis przemian postrzegania wartości w świecie zachodnim, opatrzony niezbędnymi źródłami. Nie ogranicza się do przedstawienia trosk związancyh ze światopoglądem konserwatywnym, bo prof. de Mattei opisuje np. Święte Cesarstwo Rzymskie i Święte Przymierze jako przykłady zachodnich, międzynarodowych systemów stojących na straży porządku między krajami, takich jak późniejsza Liga Narodów albo dzisiejsza ONZ.
Z drugiej strony dobrze, że ta książka jest krótka, bo naukowy język profesora niestety nie porywa. W dziele stricte naukowym nie byłoby to oczywiście nic złego, ale jednak de Mattei stara się czytelników zarazić swoim punktem widzenia, a do tego sama faktografia nie wystarczy. Jak niestety wiemy po licznych demagogach jakich nosiła historia, to wzbudzane emocje są na tym polu dużo ważniejsze.

Treść tej książki jest znakomita - stanowi opis przemian postrzegania wartości w świecie zachodnim, opatrzony niezbędnymi źródłami. Nie ogranicza się do przedstawienia trosk związancyh ze światopoglądem konserwatywnym, bo prof. de Mattei opisuje np. Święte Cesarstwo Rzymskie i Święte Przymierze jako przykłady zachodnich, międzynarodowych systemów stojących na straży...

więcej Pokaż mimo to

avatar
12828
587

Na półkach:

Nie przekonało mnie. Trudna w odbiorze.

Nie przekonało mnie. Trudna w odbiorze.

Pokaż mimo to

avatar
542
523

Na półkach: , , , ,

Z jednej strony można powiedzieć, że lektura nie jest porywająca - z drugiej - bardzo wartościowa. To gatunek książek dla wypoczętego czytelnika - wieczorem może być szybką zachętą do snu. Ale w bardzo sprawny sposób ukazuje zmiany społeczno-polityczne dziejące się w obecnie w Europie - ze wskazaniem ich podłoża. Wszystko to sprawia wrażenie porzucenia prymaty prawdy i piękna na rzecz relatywizmu. Czytanie tego typu książek może być dobrą odtrutką. Mimo dominacji idei i działań ukazanych w książce nasz los nie musi być jednak przesądzony. Przypomina mi się tu scena z filmu o ks. Jerzym Popiełuszko, podczas której ktoś argumentuje działanie by ksiądz Jerzy mógł być wolny, na co on odpowiada "ale ja jestem wolny". Dyktatura relatywizmu może dominować w naszym kraju, świecie, ale nie musi dominować w nas.

Z jednej strony można powiedzieć, że lektura nie jest porywająca - z drugiej - bardzo wartościowa. To gatunek książek dla wypoczętego czytelnika - wieczorem może być szybką zachętą do snu. Ale w bardzo sprawny sposób ukazuje zmiany społeczno-polityczne dziejące się w obecnie w Europie - ze wskazaniem ich podłoża. Wszystko to sprawia wrażenie porzucenia prymaty prawdy i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
94
89

Na półkach: ,

Trudno sprzeczać się z poglądem, że jako ludzie, mamy coraz większe problemy ze zdefiniowaniem podstawowych pojęć. Tracimy z oczy „wartości absolutne i prawdy obiektywne”. Zanika trwałość i niezmienność, a na ich miejsce wkracza względność i relatywizm. Książka ta jest zbiorem wybranych wystąpień autora, w których przekonuje nas do przeredagowania poglądów oraz do bardziej przychylnego spoglądania na korzenie współczesnego porządku. To w końcu dzięki niemu jesteśmy tu, gdzie jesteśmy.
Prawo naturalne wynika z samego faktu bycia człowiekiem. Nasza natura w swej istocie jest przecież niezmienna. Prawo to zakłada, że przeznaczeniem człowieka jest czynić dobro. Wartości wyznawane za pośrednictwem „lex naturalis” to m.in. sprawiedliwość, piękno czy poszanowanie godności człowieka. Ten kodeks nie dyskryminuje nikogo, bez względu na płeć, wiek, wiarę czy pochodzenie. Daje nam prawo do życia, własności, wyznania. Tyczy się zarówno społeczeństwa, jak i władzy. Brzmi aż tak źle? Było ono fundamentem naszych zbiorowości, aż do rewolucji francuskiej.
Roberto de Mattei ukazuje nam, w dużym skrócie, drogę destabilizacji tych niezbywalnych i uniwersalnych zasad. Analizuje jak wpływają na nie rezolucje Unii Europejskiej oraz rozmaite organizacje pozarządowe. Sporo miejsca autor poświęcił analizie funkcjonowania Organizacji Narodów Zjednoczonych i zadaje przy tym, jako jedno z wielu, ważne pytanie. Jak się ma „Powszechna deklaracja praw człowieka” z 1948 roku, do Chin, Izraela, Kuby, Rosji czy Pakistanu, na liście państw członkowskich powyższej organizacji?

Trudno sprzeczać się z poglądem, że jako ludzie, mamy coraz większe problemy ze zdefiniowaniem podstawowych pojęć. Tracimy z oczy „wartości absolutne i prawdy obiektywne”. Zanika trwałość i niezmienność, a na ich miejsce wkracza względność i relatywizm. Książka ta jest zbiorem wybranych wystąpień autora, w których przekonuje nas do przeredagowania poglądów oraz do bardziej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
159
18

Na półkach:

Książka jest zbiorem wystąpień Prof. de Mattei, dzięki czemu łatwo i przyjemnie się ją czyta. Pozycja prezentuje genezę dzisiejszych prądów intelektualnych, wiodących prym, w wielu dziedzinach naszego życia. Poznamy mało znane fakty o samej Unii Europejskiej, które zmieniają jej postrzeganie. Dowiemy się co miał na myśli Benedykt XVI, mówiąc o tytułowej "dyktaturze relatywizmu" i jak ważna jest obrona i poznanie prawa naturalnego, w zgodzie z którym, musimy żyć.

Książka jest zbiorem wystąpień Prof. de Mattei, dzięki czemu łatwo i przyjemnie się ją czyta. Pozycja prezentuje genezę dzisiejszych prądów intelektualnych, wiodących prym, w wielu dziedzinach naszego życia. Poznamy mało znane fakty o samej Unii Europejskiej, które zmieniają jej postrzeganie. Dowiemy się co miał na myśli Benedykt XVI, mówiąc o tytułowej "dyktaturze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
790
58

Na półkach: ,

Tajemnicą poliszynela jest, że prof. R. de Mattei jest szykowany na wielkiego duchowego następcę Oliveiry. Tajemnicą jeszcze nieodkrytą jest, że do pięt mu nie dorasta. Książka niestety słaba, ogólnikowa, pełna zapalczywych odezw przeciwko relatywizmowi, ale bez wyjaśnienia jego korzeni, źródeł, metod funkcjonowania. Dla ambitniejszego czytelnika się nie nada, a początkującemu konserwatyście niewiele ułoży w głowie, poza frazesami typu: liberalizm zły, postmodernizm zły, a Ty módl się i pracuj! Następca Oliveiry wciąż oczekiwany.

Tajemnicą poliszynela jest, że prof. R. de Mattei jest szykowany na wielkiego duchowego następcę Oliveiry. Tajemnicą jeszcze nieodkrytą jest, że do pięt mu nie dorasta. Książka niestety słaba, ogólnikowa, pełna zapalczywych odezw przeciwko relatywizmowi, ale bez wyjaśnienia jego korzeni, źródeł, metod funkcjonowania. Dla ambitniejszego czytelnika się nie nada, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
231
150

Na półkach: ,

Krótka analiza dominującego dziś nurtu w filozofii, życiu politycznym i religijnym, ukrytym pod nazwą relatywizmu. Autor po kolei opisuje i wyjaśnia pewne procesy odbywające się na świecie tzw. "Zachodu", pokazując, że to elementy tej samej układanki, idealnie do siebie pasujące. Dokonana krytyka relatywizmu samego w sobie nie jest niczym nowym. Przed de Mattei dokonało tego wielu wspaniałych ludzi. Tym nie mniej - pozycja obowiązkowa i warta propagowania wśród znajomych. Napisana przystępnym językiem i zwięzła. Cieszy odwaga autora odnoszenia się nawet do takich absolutnych klasyków jak Cyceron czy św. Tomasz (z przypisami!).

Krótka analiza dominującego dziś nurtu w filozofii, życiu politycznym i religijnym, ukrytym pod nazwą relatywizmu. Autor po kolei opisuje i wyjaśnia pewne procesy odbywające się na świecie tzw. "Zachodu", pokazując, że to elementy tej samej układanki, idealnie do siebie pasujące. Dokonana krytyka relatywizmu samego w sobie nie jest niczym nowym. Przed de Mattei dokonało...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  73
 • Chcę przeczytać
  71
 • Posiadam
  29
 • Polityka
  4
 • Filozofia
  4
 • 2017
  2
 • Konserwatyzm
  2
 • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  1
 • Polityka i społ.
  1
 • 2014
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dyktatura relatywizmu


Podobne książki

Przeczytaj także