Fetysze Izydora Bluma

Libra
2012-01-01
2012-01-01
978-83-63526-01-6

Okładka książki Deskrypcje. Almanach prozy autorów zrzeszonych w Oddziale ZLP w Rzeszowie Ewa Barańska, Krystyna Bęczkowska, Anatol Diaczyński, Zbigniew Domino, Włodzimierz Gąsiewski, Zdzisława Górska, Edward Guziakiewicz, Ryszard Hop, Wiesław Hop, Bogusław Kotula, Agata Linek, Mieczysław Łyp, Mariusz Marczyk, Barbara Mazurkiewicz, Ryszard Mścisz, Jerzy Nawrocki, Mirosław Osowski, Teresa Paryna, Jerzy Sułkowicz, Marta Świderska-Pelinko
Deskrypcje. Al... Ewa Barańska, Kryst...

Nie spotkałem się dotąd z książką o takiej tematyce i głównie tym przyciągnęła moją uwagę. Autor musiał dokonać niemałego researchu w zakresie zarówno typowych zachowań fetyszysty rajstop jak i całego przemysłu pończoszniczego. Sama fabuła nie jest już aż tak pasjonująca (mam wrażenie, że trochę zabrakło pomysłu na zakończenie),natomiast ze względu na ciekawego głównego bohatera i jego intrygującą pasję przeczytałem całość dosyć szybko i przyjemnie.

Powszechnie uważa się dzisiaj, że nasze czasy, XXI wiek, to epoka bez żadnych tematów tabu. Telewizja wręcz faszeruje obiorców ty, co jeszcze przed dwudziestoma, trzydziestoma laty uznawane było za gorszące lub wręcz niedozwolone. W porannych programach dziennikarze z uśmiechem na ustach rozmawiają na "nieprzyzwoite" tematy.
Jednak z drugiej strony często słyszy się, że coś budzi w ludziach kontrowersje. Więc jednak pewne rzeczy nas jeszcze bulwersują, nie wyrażamy na nie zgody. O nowej książce Mariusza Marczyka "Fetysze Izydora Bluma" mówi się, że jest kontrowersyjna. Co to właściwie znaczy?
Marczyk sięga po niecodzienny temat. Przedstawia swojemu czytelnikowi człowieka opętnego pewną obsesją, fetyszem. Izydora poznajemy w momencie kiedy postanawia poddać się terapii. Jest zmęczony tym jak bardzo jego obsesja wywiera wpływ na całe jego życie, utrudniając wręcz kontakty z innymi ludźmi.
Izio - z takim zdrobnieniem tego imienia spotykamy się w książce - lubuje się w damskich rajstopach. Można zaryzykować stwierdzenie, że same kobiety nie pociągają go tak bardzo jak pończochy. Sam zdaje sobie sprawę z tego, że jego zachowanie uznawane jest za co najmniej dziwne.
Bohater powieści, z pończoch postanawia stworzyć swój sposób na życie. W ten sposób pozwala jednak by choroba jeszcze mocniej trzymała go w swoich mackach. Czy uda mu się z tym wygrać? Jak wiele będzie musiał poświęcić jeśli chce żyć bez ciągłego zastanawiania się czy swoim obłędem nie doprowadzi do tragedii?
Marczyk w swojej książce wplata również bardzo poważne tematy przemijania, śmierci, miłości, wieczności... Niejednokrotnie słowo pisane sprawia, że czytelnik zatrzymuje się na chwilę i przyznaje autorowi rację.
Książka ma momenty, które bawią, niektóre rzeczywiście budzą w czytelniku pewną rezerwę, jeszcze inne po prostu zostają w pamięci. A o to przecież chodzi każdemu pisarzowi, żeby jego książka została zapamiętana, a nie tylko przeczytana odłożona na półkę...

Jednak z drugiej strony często słyszy się, że...

• 2015

Dodaj cytat z książki Fetysze Izydora Bluma