Listy

Okładka książki Listy Jerzy Stempowski
Okładka książki Listy
Jerzy Stempowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2000-01-01
2000-01-01
83-911068-1-0
stempowski listy jerzy stempowski

Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, Tymon Terlecki
Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, T...

Przytoczę spory fragment z posłowia do tej książki napisanego przez Andrzeja Stanisława Kowalczyka,bo szczególnie dzisiaj, wydaje mi się ważny: "Czytając dzisiaj korespondencję emigrantów,znamy już zakończenie ich niepodległościowej odysei,wiemy,że ich wysiłki nie poszły na marne,że zwyciężyli. ( od roku niszczona jest w Polsce demokracja w otoczce głupoty,arogancji,chamstwa o niespotykanym natężeniu )Ale w tej korespondencji sprzed kilkudziesięciu lat,w listach Jerzego Giedroycia,Juliusza Mieroszewskiego,Konstantego Jeleńskiego,Stanisława Vincenza,Melchiora Wańkowicza,Stempowskiego są już przesłanki tego zwycięstwa.Emigranci mówią nam,że wolny może być tylko człowiek odważny.Stempowski wielokrotnie pisał o tym,że totalitaryzm,brunatny i czerwony,swoje sukcesy zawdzięcza w dużej mierze tchórzostwu polityków i opinii społecznej Zachodu.Eseista gardził też lękliwym czytelnikiem,zarażającym swą bojaźliwością wydawców".

• W kolejce do poczytalni
  • Literatura polska do 1990