Dom zbrodni

Okładka książki Dom zbrodni Agatha Christie
Okładka książki Dom zbrodni
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Ekranizacje: Dom zbrodni (2017) kryminał, sensacja, thriller
Croocked House
Anna Rojkowska
Ekranizacje:
Dom zbrodni (2017)
morderstwo Josephine Swinly Dean Agatha Christie śledztwo

Typowa powieść autorki, mamy tutaj wszystkie typowe dla niej elementy: małe zamknięte grono podejrzanych, wiele motywów zbrodni, błądząca policję oraz zaskakujące zakończenie. Chociaż nie zżyłam się zbytnio z bohaterami i przypominają oni raczej pionki do gry niż realnych bohaterów, nie zgadłam zakończenia. Końcówka jest niesamowita i jak dla mnie realistyczna.

Świetna książka. Super się czytało i zakończenie jak najbardziej na plus.

Świetna książka. Super się czytało i zakończenie jak najbardziej na plus.

Podobno to jedna z ulubionych książek Christie i jej pisanie było wielką przyjemnością. Cóż... kompletnie tego nie czuć, bo ta historia naprawdę wydaje się do bólu mechaniczna.
Główny bohater przezroczysty, towarzyszy mu reszta postaci, niestety również o głębi kartonu. Uwielbiam motyw wielkiej rodziny i skomplikowanych zależności między nimi i na to liczyłam, ale tego tutaj nie ma. Dialogi kompletnie nieinteresujące, zero klimatu, jakiejś kreatywności w tym wszystkim, przez co odnosi się wrażenie, że bohaterowie ze sobą gadają tylko po to, żeby popchnąć akcję do przodu.
Cały czas czułam, że każdy tutaj zachowuje się zupełnie irracjonalnie - w domu grasuje morderca, a nikt nic z tego sobie nie robi, a główny bohater chwilę po tym jak jego dziewczynie zmarł bliski, gada jej o tym jak to się cieszy, że w końcu się pobiorą...
Początek niezły, koniec jak zwykle trzyma w napięciu, ale te środkowe 180 stron wlecze się jak nie wiem. Do zapomnienia

Charles kompletnie nie sprawdził się w roli narratora. Ani z niego kochanek, ani śledczy, ani psycholog. Jego miałkość kompletnie popsuła mi odbiór książki, a szkoda, bo charaktery Greków żywe, a fabuła miejscami intrygująca.

Prawdę mówią, męczyłam się z fabułą. Nie umiałam się wciągnąć w losy bohaterów, przebieg wydarzeń był nielogiczny, a głównie postacie płaskie. 5 gwiazdek jest jedynie za końcówkę.

Zaskakujące zakończenie!
Podchodziłam do tego kryminału ze 3 razy, za każdym razem czytając pierwsze kilkadziesiąt stron książki, ale nie umiałam się wciągnąć. Chyba zniechęcało mnie wprowadzenie bardzo wielu postaci i trudno było mi połapać się, kto jest kim. Niemniej jednak, gdy przekroczyłam połowę książki, akcja stała się dla mnie bardzo wciągająca i nie mogłam się oderwać. Uważam, że mimo moich początkowych podejść zakończonych fiaskiem, warto było wytrwać, bo późniejsza akcja jest zdecydowanie warta zainteresowania.

Zaskakujące zakończenie!

To druga książka A. Christie, którą zdecydowałam się przeczytać - i znów jestem pod ogromnym wrażeniem, może nawet większym, niż ostatnio. Książkę przeczytałam jednym tchem, moje typowanie mordercy wiele razy się zmieniało, ale właściwe rozwiązanie nie przyszło mi do głowy ani przez moment. Polecam!

„Dom zbrodni” to opowieść, o tym, że każdy jest zdolny do zbrodni.

Śmierć milionera greckiego pochodzenia Arystydesa Leonidesa okazuje się być morderstwem. Jest jasne jak słońce, że to ktoś z domowników podmienił lekarstwo staruszkowi, co spowodowało śmierć seniora rodu. Rozwiązaniem sprawy zainteresowana jest nie tylko londyńska policja, ale również narzeczony wnuczki zamordowanego, bo Sophie nie zgadza się na ślub dopóki morderca jest na wolności. W ten sposób Charles zostaje niejako zmuszony do wsparcia policji w prowadzonym śledztwie i wzbudzając zaufanie domowników stara się dowiedzieć jak najwięcej o motywach i możliwościach rodziny Leonidesa do popełnienia zbrodni. Wszyscy jak jeden mąż tak naprawdę życzyliby sobie, żeby sprawczynią okazała się Brenda Leonides, czyli młoda żona zamordowanego, z nikim z nich nie spokrewniona więc niejako idealna kandydatka na „czarną wdowę”, ale w głębi ducha chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to są tylko ich pobożne życzenia. Problem jednak w tym, że jeśli to nie Brenda wykończyła swojego małżonka, to mordercą jest ktoś z nich. Synowie, synowe, wnuki, szwagierka, zaufana służba- wszyscy stają się podejrzanymi. Co gorsza najwyraźniej, morderca wcale nie zamierza poprzestać na jednej zbrodni i wnet w niebezpieczeństwie znajduje się siostra Sophie, Josephine, która jest wścibską i ciekawską ponad miarę nastolatką, bawiącą się w detektywa. Garstkę ludzi zamkniętą w jednym domu zaczyna oganiać istna psychoza strachu, która udziela się również Charlesowi.

Książka bez wątpienia ciekawa, z nieoczywistym zakończeniem i dająca do myślenia.

„Dom zbrodni” to opowieść, o tym, że każdy jest zdolny do zbrodni.

Poznajemy historię rodziny Leonides w której umiera głowa rodu. Arystydes miał już swoje lata, jednak okazuje się, że został otruty. Prawdopodobnie morderstwa dokonał ktoś z domowników. Razem z nim w domu mieszkali młoda żona, bratowa, dwóch synów z rodzinami. Kto z nich miał motyw i mógł dokonać zbrodni?

Uwielbiam pióro Agathy Christie. Tylko ona potrafi tak budować napięcie. Każda historia mnie zadziwia i tak również było z tą. Czytałam z zapartym tchem. W momencie gdy wydaje mi się, że już wiem kto dokonał morderstwa sytuacja diametralnie się zmienia. Tutaj nie da się przewidzieć biegu akcji czy zakończenia. Polecam każdemu, kto ma ochotę na nieoczywisty bieg zdarzeń oraz zaskakujące zakończenie.

Uwielbiam pióro Agathy Christie. Tylko ona potrafi tak budować...

Agatha Christie w przedmowie zastanawia się, "czy czytelnicy wiedzą, która książka powstawała w trudzie i znoju, a która była pisana z przyjemnością".

Jestem ciekawa, co uważacie w tym kontekście o "Domu zbrodni"?
Spoiler alert: ten tytuł pisany był z radością. Był wyczekiwany i stał się ukochanym.

Paradoksalnie, czytelnicy często za łatwe i proste uważają książki, których powstawanie okupione było męką autora. Z kolei te, których tworzenie przychodziło pisarzowi z radością, odczuwa się jako mniej udane.

Ja, zgodnie z założeniem autorki, uważam, że ta powieść wygląda na trochę "męczoną", niezgrabną.

Może dlatego, że odgadłam tożsamość mordercy dużo przed zakończeniem?

Możliwe, bo to rozdrażnia i zabiera przyjemność dalszego czytania. No bo kiedy w końcu potwierdzą się moje podejrzenia? Ile można czekać?

Summa summarum, zamknięcie powieści i tak wbija w fotel. Z jednej strony czułam, co się świeci, z drugiej dostałam naprawdę dobre podsumowanie całej zagadki.

I jak to często bywa u Christie, wszystko ma drugie, a nawet niekiedy i trzecie dno, dla którego warto ją czytać.

Jestem ciekawa, co uważacie w tym kontekście o "Domu zbrodni"?

Paradoksalnie, czytelnicy często za łatwe i proste uważają...

• Agatha Christie
  • Kryminał