Agatha Christie. Herkules Poirot. Morderstwo w Orient Expressie

Okładka książki Agatha Christie. Herkules Poirot. Morderstwo w Orient Expressie
Tsai ChaikoBenjamin von Eckartsberg Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Agatha Christie (Komiksy) komiksy
komiksy
Agatha Christie (Komiksy)
Agatha Christie. Hercule Poirot. Le crime de l'Orient Express
Egmont Polska
2020-01-22
2020-01-22
9788328198029
Paweł Łapiński
komiks europejski komiks kryminał Christie Agatha Christie Hercules Poirot detektyw zabójstwo zagadka adaptacja

Okładka książki Batman - Świat Brian Azzarello, Lee Bermejo, Ethem Onur Bilgiç, Alessandro Bilotta, Alberto Chimal, Ertan Ergil, Carlos Estefan, Mathieu Gabella, Inpyo Jeon, Jung Gi Kim, Stepan Kopriva, Piotr Kowalski, Tomasz Kołodziejczak, Qiu Kun, Kirill Kutuzov, Nicola Mari, Thierry Martin, Pedro Mauro, JaeKwang Park, Egor Prutov, Paco Roca, Michal Suchánek, Rulo Valdés, Xu Xiaodong, Lu Xiaotong, Okadaya Yuichi, Natalia Zaidova, Benjamin von Eckartsberg, Thomas von Kummant
Ocena 6,2
Batman - Świat Brian Azzarello, Le...

Okładka książki Agatha Christie. Miss Marple. Noc w bibliotece Olivier Dauger, Dominique Ziegler
Ocena 6,5
Agatha Christi... Olivier Dauger, Dom...
Okładka książki Agatha Christie. Herkules Poirot. Śmierć na Nilu Isabelle Bottier, Damien Callixte
Ocena 7,6
Agatha Christi... Isabelle Bottier, D...
Okładka książki Agatha Christie. Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles Romuald Gleyse, Jean-Françoise Vivier
Ocena 6,9
Agatha Christi... Romuald Gleyse, Jea...

Mamy stulecie powieści Agathy Chriestie, która już za swego życia uchodziła za królową kryminałów. Spod ręki pisarki wyszło w sumie 66 książek oraz spora garść opowiadań, które po dziś dzień inspirują autorów książek, filmów czy komiksów. Z tej okazji wydano w formie komiksowej kilka jej najsłynniejszych powieści, a trzy z nich ukazały się niedawno w Polsce. Początkowo chciałem porównać każdy z tych komiksów do pierwowzoru literackiego, ale na ten sam pomysł wpadło wielu innych recenzentów. Zatem, aby się nie powtarzać podjąłem nową decyzję. Ocenię ten komiks jako samodzielne dzieło z punktu widzenia osoby, która nigdy nie zetknęła się z twórczością słynnej pisarki. A zaczniemy od słynnego morderstwa w Orient Expressie.

Zacznijmy od nakreślenia fabuły, bowiem przecież nie każdy musi ją znać. Choć raczej wątpię, aby bez echa przeszedł koło ekranizacji z 2017 roku, która była całkiem udana. O niej jednak innym razem. Wracając do komiksu - nasz słynny detektyw pochodzenia francuskie... ekhem, przepraszam najmocniej, belgijskiego, wyrusza w drogę powrotną do swej ukochanej Anglii. Po burzliwych wydarzeniach w Syrii, spotyka swego dawnego przyjaciela, który zarządza Orient Expressem, będący bardzo luksusową linią kolejową. Zaprasza on Herkulesa w podróż swoim pociągiem, gdzie dochodzi do morderstwa. Na domiar złego w Jugosławii natrafiają na burzę śnieżną, która unieruchamia skład. Herkules Poirot zostaje zatem poproszony o rozwiązanie tajemniczej zagadki, która z każdym kolejnym dowodem robi się coraz bardziej pogmatwana.

Jeśli ktoś nigdy nie miał styczności z przygodami Herkulesa Poirota, to może zachodzić w głowę, o co biega z tą Syrią. Niestety w komiksie nie jest ten temat choć trochę rozwinięty, ani jednym zdaniem. Troszkę szkoda, choć z drugiej strony książka opisująca jedną ze spraw w tamtym regionie toczy się fabularnie kilka lat po wydarzaniach z Orient Expressu. Tak czy inaczej gdy fabułą w komiksie trafia już na właściwy tor, to sprawa nie galopuje i rozwija się sukcesywnie. Poirot i jego przyjaciel dokonują obserwacji pasażerów, wymieniają się uwagami, są świadkami kilku rozmów, a gdy w końcu nadchodzi wyczekiwana chwila, gdy mamy wreszcie trupa, atmosfera się zagęszcza. Zwykle czytelnik komiksowy jest wstanie uzyskać znacznie więcej wskazówek dzięki studiowaniu rysunku. Tutaj jednak zachowano się profesjonalnie i nie zdradzono nic ponad to, co czytelnik ma wiedzieć. Dokładnie tak samo jak w przypadku książki oraz jej trzech ekranizacji. Zatem podążamy za Poirotem i jego wskazówkami, a gdy już domyślamy się, podobnie jak nasz detektyw, co zaszło, wtedy otrzymujemy sytuacje potwierdzające nasze przypuszczenia.

Zatem tak, mamy tutaj do czynienia z bardzo dobrą adaptacja książki i osoby nie mające z nią nigdy do czynienia mogą teraz nadrobić zaległość. Zobaczyć, że Agatha Christie była prawdziwą królową kryminałów, umiejętnie wodzącą czytelnika za nos. Bo nawet jeśli wiemy kto zabił, to nie wiemy jak lub dlaczego zabił. Czasem nawet nie wiemy kto tak naprawdę zginął. Podobnie jest w tej sprawie. Masa fałszywych tropów, niejasności i przypadkowych wydarzeń. Jednak jak zauważył słynny detektyw "Tak ogromną liczbę zbiegów okoliczności można tłumaczyć tylko w jeden sposób - nie są dziełem przypadku.".

Miła,łatwa,przyjemna ,na jedno popołudnie.Niestety brak dreszczyku emocji,obgryzania paznokci😁

Na niedzielne popołudnie 😁

Na niedzielne popołudnie 😁

Nie czytałam powieści ale komiks zwrócił moja uwagę ciekawa kreską. Rysunki w takim klasycznym komiksowym stylu. Byłam zaangażowana podczas czytania. Zaskoczona rozwiązaniem i choć podskórnie czuję ze w tak skondensowanej formie trochę zabrakło smaczków, treści to mimo wszystko jako komiks spełnił moje oczekiwania.Chetnie sięgnę po pierwowzór mimo że znam już rozwiązanie

Bardzo interesująca książka. Wiele już wiem teraz o twórczości wspaniałych pisarzy. Na dodatek dużo ciekawostek podanych. Polecam przyjaciółkom i znajomym.

ciekawa książka, która rzeczywiście pokazuje klasę tej autorki. Chociaż wiele osób uważa, że zgadłaby zakończenie. Ciekawe dialogi, chociaż bohaterowie mocno przewidywalni jak na tamtą epokę.

,,Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie

Herkules Poirot wybiera się w podróż pociągiem. Podczas przejażdżki ginie jeden z pasażerów. Okoliczności zbrodni wskazują, że morderca wciąż znajduje się w jednym z wagonów.

Znaczną zaletą są dobrze wykreowani bohaterowie. Każdy posiada dokładnie przemyślaną historię, pogłębioną analizę psychologiczną. Mnogość i zawiłość historii pasażerów mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak dzięki zapiskom Poirota wszystko staje się przejrzyste. Każdy podróżnik posiada alibi zapewnione przez przynajmniej kilka innych postaci, a ramy czasowe zaświadczeń zgadzają się co do minuty.

Ilość istotnych szczegółów jest powalająca. Każdy drobiazg może obciążyć lub uniewinnić najbardziej podejrzaną osobę.

Logiczny ciąg akcji jest moim zdaniem najistotniejszym elementem powieści. Jeśli nie ma logiki w lekturze, to jest ona definitywnie skreślona. W dziele Christie wszystko, choć czasem mamy wrażenie, że jesteśmy w kropce, układa się niczym puzzle. Momentami jej geniusz ,,mącenia" w historii, tworzenia tak zawiłych wątków, sprawia, że można zastygnąć z otwartymi ustami.

Trzeb oczywiście poczekać kilkadziesiąt początkowych stron pozycji, by akcja się rozwinęła. Mimo możliwego znużenia czytelnika, początek również zawiera kluczowe informacje.

,,Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie

Na półkach: , , , ,

To komiksowa wersja jednego z najlepszych kryminałów Agathy Christie, którego fabułę znam z oryginalnej powieści oraz ekranizacji. Dlatego łatwiej mi się odnieść do KOMIKSU narysowanego przez CHAIKO, który bardzo dobrze się czyta i ogląda.
Komiks ma odpowiednią ilość tekstu, który jest właściwie dobrany do adekwatnych rysunków.
Dialogi pomiędzy bohaterami, tak charakterystyczne dla powieści A. Christie, są czytelne i zrozumiałe. Zarówno tekst i rysunki umiejętnie połączone ze sobą tworzą zwartą i logiczną fabułę, która wciąga czytelnika.
Kreska rysownika jest ostra i surowa, a rysunki wyraziste i sugestywne. Kolory tła stonowane i to w różnych tonacjach, w zależności od pory dnia czy zewnętrza pierwszego planu. Autorzy właśnie kolorami tła oddzielają poszczególne części tej historii. W moim odczuciu ta powieść graficzna jest ponura i posępna, ma klimat odpowiedni do przedstawionego charakteru zbrodni. Rysunki są bardzo dokładne, dopracowane we wszystkich szczegółach tj. przedstawionej postaci i wnętrza, w którym się znajduje, i to przedstawianych od różnych stron świata oraz kąta nachylenia obrazu. Na długo pozostaną mi w pamięci „pocztówkowe” obrazy pędzącego nocą pociągu, pomiędzy leśnymi ostępami zasypanymi śniegiem i z prószącym z nieba śnieżynkami. W rysunkach widać niezwykły talent rysownika.

Autorzy stworzyli dzieło, będące wiernym odwzorowaniem historii wymyślonej przez A. Christie. Dlatego też to bardzo dobra pozycja dla tych co już czytali powieść, dzięki której można przypomnieć sobie fabułę poprzez jej krótką graficzną formę. Natomiast dla fanów komiksów może być zaproszeniem do dalszego poznawania twórczości znanej pisarki. GORĄCO POLECAM!

Książka przeczytana w ramach #Wyzwania LC 2021r. na czerwiec.

Dialogi pomiędzy bohaterami, tak...

2010

Świetnie narysowany komiks, przekazujący najważniejszą treść powieści Agathy Christie, ale jednak mocno okrojony w stosunku do pierwowzoru. Bardzo żałuję, że zamiast 60-stronicowego komiksu nie stworzono porządnej powieści graficznej, o bardziej rozbudowanej treści.

Kreska bardzo dobra ale historia okrojona. Bardziej jako ciekawostka dla fanów Agathy Christie

Dodaj cytat z książki Agatha Christie. Herkules Poirot. Morderstwo w Orient Expressie