rozwińzwiń

Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii

Okładka książki Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii Drauzio Varella
Okładka książki Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii
Drauzio Varella Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-10-13
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-13
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375368321
Tłumacz:
Michał Lipszyc
Tagi:
Brazylia więzienie
Inne
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
269 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
114
111

Na półkach:

Świetna książka, napisana zresztą przez wyjątkowego człowieka. Warto zwrócić uwagę na to jak autor patrzy na swoich więziennych podopiecznych.

Świetna książka, napisana zresztą przez wyjątkowego człowieka. Warto zwrócić uwagę na to jak autor patrzy na swoich więziennych podopiecznych.

Pokaż mimo to

avatar
489
326

Na półkach: , , ,

Drauzio Varella, brazylijski lekarz, społecznik, pedagog, popularyzator nauk medycznych w prasie i telewizji. Jednym z głównych obszarów jego pracy był AIDS i w latach 1989 – 2001 zgłosił się jako wolontariusz do pracy w jednym z największych więzień w Brazylii – Carandiru w Sao Paulo, by podjąć próbę zahamowania szalejącej wówczas w więzieniu epidemii AIDS.

Tak powstała ta książka – na podstawie obserwacji i bezpośrednich relacji od osadzonych. Jej oryginalny tytuł to - „Estação Carandiru” /Przystanek Carandiru/. W Polsce została wydana pod zmienionym tytułem: „Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii”. Bardzo szybko książka została zekranizowana przez Hectora Bebenco i powstał głośny i kontrowersyjny film „Carandiru” /znakomity zresztą/.

Drauzio Varella ma lekkie pióro. Znakomicie prowadzi opowieść o jednym z największych więzień Brazylii – osławionym Carandiru. Opowiada o systemie dzięki któremu więzienie funkcjonuje. Czy on jest zgodny z systemem penitencjarnym stosowanym w Brazylii – trudno powiedzieć, natomiast porównując go do rozwiązań stosowanych w Europie – nie ma z nim nic wspólnego. To miejsce gdzie rządzą silni, decydują zasady, określone reguły ustanawiane przez skazanych za których złamanie czeka wyłącznie śmierć. Okropne warunki, ogromne przeludnienie, epidemie różnorakich chorób, narkotyki, gwałty i prywatne cele. Administracja więzienna, słabo opłacana, w części skorumpowana, nie jest w stanie zapanować nad właściwym funkcjonowaniem więzienia.

Jest też część poświęcona skazanym, czasami na długoletnie wyroki więźniom. I ta część jest zdecydowanie lepsza. Widać sporą sympatię, z jaką Varella traktuje swoich rozmówców – bandytów, morderców, gwałcicieli czy handlarzy narkotyków. Oczywiście większość z nich znalazła się w więzieniu zupełnie przypadkowo, na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności bądź też oczywiście są zupełnie niewinni – ale jest to przypadłość chyba wszystkich skazanych we wszystkich więzieniach świata. Tam nikt nie jest winny.

Świetne są te opowieści skazanych o ich dokonaniach na wolności. Przypominają nieco znakomitą powieść „Miasto Boga” Paulo Lins’a. Brutalne, krwawe, niektóre tragiczne a inne wręcz śmieszne. Mnóstwo postaci, z których każdy mógłby zostać bohaterem zupełnie nowej powieści.

Znakomity reportaż, nagrodzony w Brazylii, ale też finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w Polsce.

Polecam.

Drauzio Varella, brazylijski lekarz, społecznik, pedagog, popularyzator nauk medycznych w prasie i telewizji. Jednym z głównych obszarów jego pracy był AIDS i w latach 1989 – 2001 zgłosił się jako wolontariusz do pracy w jednym z największych więzień w Brazylii – Carandiru w Sao Paulo, by podjąć próbę zahamowania szalejącej wówczas w więzieniu epidemii AIDS.

Tak powstała...

więcej Pokaż mimo to

avatar
210
56

Na półkach:

Brzęk zamykanej kraty. Odgłosy rozmów między strażnikami, krzyki więźniów, płacz tych, którzy nie dają rady. Nerwowe odliczanie do końca wyroku. Gonitwa myśli, co będzie dalej, jak wyjdę. Czy ktoś na mnie będzie czekał. Czy matka mi wybacz, a żona nie porzuci? To tylko chwila, kilka lat może kilkadziesiąt i znów będę wolny. Tylko czy doczekam? Czy dane mi poczuć zapach tak bardzo upragnionej wolności?

Witamy w piekle w Carandiru, najgorszym miejscu na świecie. Tu nie obowiązują żadne reguły. No może jedna. Masz siedzieć cicho i się nie wychylać. Żyć, tak by nie podpaść nie tylko strażnikom, ale przede wszystkim innym więźniom. Każda próba niesubordynacji będzie surowo karana. I to w sposób dosłowny. Żyjesz albo umierasz twój wybór.

Autor książki, lekarz przez ponad dekadę poznał ten świat bardzo dobrzy. Z poświęceniem, a często z narażeniem życia pomagał zapobiec rozprzestrzenianiu się AIDS. To, co zastał, wstrząsa czytelnikiem. Kolejne strony powoduje nie tylko ból i przerażenie, ale też ogromne współczucie. Tak naprawdę każdy może tam trafić. Siedzenie za niewinność nabiera tu nowego znaczenia.

Nie raz łapałam się za głowę, w jakich warunkach muszą przebywać osadzeni. Bród, robaki, szczury i głód, to codzienność więźniów. Do tego dochodzi jeszcze okrucieństwo strażników. Szczególnie wybrzmiewa to w ostatnim rozdziale poświęconym masakrze w 1992 roku. Co ciekawe, dopiero kilka lat temu zapadły wyroki w tej sprawie.

Jest jednak coś, co odbierało mi przyjemność z lektury. Niesamowity chaos. Miałam poczucie, że autor chce wszystko przedstawić, ale robi to w trochę chaotyczny sposób. Opisując wszystko, co widział i czego doświadczył. Nie mniej warto po nią sięgnąć, bo choć liczyłam, że będzie to wstrząsająca lektura, to nie sądziłam, że aż tak bardzo. Ustawy, konwencje można w tym miejscu wstawić na półkę z podpisem, tego nie przestrzegamy.

Z pewnością w przyszłości sięgnę po resztę książek Drauzio Varella, bo to naprawdę rzetelny obraz tego, co dzieje się za murami więzienia.

Brzęk zamykanej kraty. Odgłosy rozmów między strażnikami, krzyki więźniów, płacz tych, którzy nie dają rady. Nerwowe odliczanie do końca wyroku. Gonitwa myśli, co będzie dalej, jak wyjdę. Czy ktoś na mnie będzie czekał. Czy matka mi wybacz, a żona nie porzuci? To tylko chwila, kilka lat może kilkadziesiąt i znów będę wolny. Tylko czy doczekam? Czy dane mi poczuć zapach tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
192

Na półkach: ,

Jak większość książek z serii 'Reportaż' tak i tę przyjąłem z nadzieją i zaciekawieniem. To taki tytuł, który - jak miałem nadzieję - opowie mi o miejscach i sprawach, których na własne oczy niekoniecznie chciałbym sprawdzać. Tak się też stało. Na książkę składają się dwie jakby części, nie potrafię powiedzieć, która jest ciekawsza. W pierwszej poznajemy ogólne zasady funkcjonowania w świecie, w którym życie nie ma wielkiej wartości. "Dzisiaj żyjesz, jutro gnijesz". W drugiej części, poznajemy cały korowód barwnych postaci - mieszkańców Carandiru. Każda z historii oczywiście jest trochę inna, ale wszystkie są jednak takie same. Napad, rozbój, gangsterka, zabójstwo i 20 lub 120 lat więzienia. W ciupie natomiast zwykle szacun, ale zawsze trafi się ktoś, kto sprzeda kosę. Jak nie, to przekręt przez krak albo hiv i koniec pieśni.
.
Przy takich książkach zawsze myślę o determinacji środowiska. Ilu ludziom urodzonym w faveli udało się wyrwać, uciec i przejść przez życie bez romansu z kryminałem, zrobić coś innego niż kraść i zabijać. Z drugiej strony 'mieszkańcy' Carandiru na swój sposób muszą być bardzo sprytni i zaradni. Życie w więzieniu kierowane jest przez liczne zasady, reguły i swoisty kodeks honorowy. Trzeba być cały czas czujnym i sprawnym dyplomatą. Tak piszę i piszę i nie mogę wpaść na jakąś konkluzję. Myślę, że bohaterowie Ostatniego kręgu obśmialiby tę moją recenzyjkę, nie mówiąc już o całym tym portalu.

Zapraszam na fb na mój nowy blog do dyskusji po więcej bezkompromisowych recenzji.
@CzynicznyCytelnik

Jak większość książek z serii 'Reportaż' tak i tę przyjąłem z nadzieją i zaciekawieniem. To taki tytuł, który - jak miałem nadzieję - opowie mi o miejscach i sprawach, których na własne oczy niekoniecznie chciałbym sprawdzać. Tak się też stało. Na książkę składają się dwie jakby części, nie potrafię powiedzieć, która jest ciekawsza. W pierwszej poznajemy ogólne zasady...

więcej Pokaż mimo to

avatar
28
25

Na półkach:

Nie każdy biedny Brazylijczyk zostaje Neymarem.
Oglądaliście Prison Break – Skazany na Śmierć? Trzeci sezon opowiada o tym :
Carandiru – to miejsce złą sławą owiane jest największym i najsurowszym więzieniem w Brazylii. Autorem książki jest więzienny lekarz, który poznaje świat przestępców od podszewki. Tu się dzieje wszystko, tu siedzi każdy, tu nie ma zbrodni, której nie widziano, nie popełniono. Gwałty, morderstwa, handel, dragi, zdrady, śmierć, krew, pot, łzy, AIDS. W celach szczury; w trzech metrach kwadratowych izolatek ośmiu osadzonych; więzienne trans-żony; krak zabijający każdego; brat mordujący brata za kryształki dragów; bimber produkowany i szmuglowany pod przykryciem nocy; morderstwa dokonywane przez policjantów. Samowolka, walka o przetrwanie.
To jest najlepsze dzieło o więzieniach jakie do tej pory czytałem.
Petarda –polecam każdemu, kto lubi klimat mafijnych porachunków. 10/10.

Nie każdy biedny Brazylijczyk zostaje Neymarem.
Oglądaliście Prison Break – Skazany na Śmierć? Trzeci sezon opowiada o tym :
Carandiru – to miejsce złą sławą owiane jest największym i najsurowszym więzieniem w Brazylii. Autorem książki jest więzienny lekarz, który poznaje świat przestępców od podszewki. Tu się dzieje wszystko, tu siedzi każdy, tu nie ma zbrodni, której nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
233

Na półkach:

człowiek przenosi się do innego świata - niewyobrażalnego

człowiek przenosi się do innego świata - niewyobrażalnego

Pokaż mimo to

avatar
65
22

Na półkach:

To opowieść lekarza, który leczył więźniów. W zasadzie 3/4 książki to opis więzienia (ile jest bloków, gdzie kto jest umieszczany, jakie są zasady). Bardzo to jest to wszystko nudne i się ciągnie. Jedynie fajny jest ostatni rozdział o buncie. Szkoda czasu na czytanie

To opowieść lekarza, który leczył więźniów. W zasadzie 3/4 książki to opis więzienia (ile jest bloków, gdzie kto jest umieszczany, jakie są zasady). Bardzo to jest to wszystko nudne i się ciągnie. Jedynie fajny jest ostatni rozdział o buncie. Szkoda czasu na czytanie

Pokaż mimo to

avatar
22
8

Na półkach:

Co się dzieje z umysłem człowieka, który zostaje zamknięty? Czy przyjmuje postawę obronną, aby przetrwać, czy po prostu wychodzi z niego najgłębiej ukryte zło, pragnienie?
Po lekturze tej książki zastanawia mnie czy więzienia naprawdę muszą być aż tak niebezpieczne? Rozumiem, sami przestępcy na kupie. Ale czy to nie tak, że moglibyśmy jako społeczeństwo, jako władza, wyrugować złe spojrzenia na tę placówkę? Czy nie moglibyśmy, poprzez pewne wmówienie sobie i innym, stworzyć tego miejsca lepszym?
Według mnie o więźniach i ich losach trzeba rozmawiać, trzeba o nich dbać. Należy dawać im znać, że nie są zapomniani i z góry skreśleni w świecie.
Więcej po tej lekturze mam pytań, niż odpowiedzi. Bardzo ciekawa, brutalna i wciągająca opowieść o dobrym człowieku, który stara się pomóc i zrozumieć innych.

Co się dzieje z umysłem człowieka, który zostaje zamknięty? Czy przyjmuje postawę obronną, aby przetrwać, czy po prostu wychodzi z niego najgłębiej ukryte zło, pragnienie?
Po lekturze tej książki zastanawia mnie czy więzienia naprawdę muszą być aż tak niebezpieczne? Rozumiem, sami przestępcy na kupie. Ale czy to nie tak, że moglibyśmy jako społeczeństwo, jako władza,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
504
309

Na półkach:

Dobra reporterska robota, ale mnie nie zachwyciła.

Dobra reporterska robota, ale mnie nie zachwyciła.

Pokaż mimo to

avatar
34
17

Na półkach:

Bardzo dobra książka, napisana rzeczowo bez zbędnych sensacji opisuje codziennie życie w więzieniu. Codzienne problemy oraz historie więźniów, można czytać na raty każdy rozdział to osobna historia.

Bardzo dobra książka, napisana rzeczowo bez zbędnych sensacji opisuje codziennie życie w więzieniu. Codzienne problemy oraz historie więźniów, można czytać na raty każdy rozdział to osobna historia.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    641
  • Przeczytane
    401
  • Posiadam
    106
  • Reportaż
    18
  • Literatura faktu
    10
  • Czarne
    8
  • Teraz czytam
    7
  • E-book
    7
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2018
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii


Podobne książki

Przeczytaj także